Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5DEFİNECİLİĞE, FORUMA ve HAYATA DAİR <>5HOBİ ve MERAKLAR <>5OTOMOBİL, 4X4 ARAZİ, SUV & PICK - UP
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Motorlu Taşıt Sorunları !

Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Motorlu Taşıt Sorunları !
    Gönderim Zamanı: 31/Ağustos 2017/2008 Saat 05:48
Jeep ileri gideceğine geri geri giderse...

1989 Da yeni sıfır bir lada jeep aldık acaip bir arazi aracı keçi gibi grip çıkamıyacağı bir yer yok 2 sene geçti hiçbir sorun yokken bir gece kasabaya dönüyoruz ileri düzde ve bayır aşağı gidiyor bayıra gelince araç gitmiyor biraz sonra tesadüfen geri giderken bayıra karşın gittiğini farkettim ve bayır olan yerleri gerisin geriye çıkp kasabaya geldik tabiki yattık ertesi günü ustaya götürdüm başladılar gülmeye aldım ustaları da az gittik şehir dışına bir bayıra yok imkanı yok ileri gitmiyor gerisin geri gidersen çıkıyor bunların gülmesi durdu ben dedim şimdi ben güleyimmi size  böyle bişiyi hayatlarında ne görmüşler ne de duymuşlar neyse geldik tamirhaneye  düşünüp taşınırken bil alman plakalı ford tanus geldi  sizde oksijyen varmı var dedi çocuk eksozda bir delik varmış kanala aldılar onu onu yaparlarken bu da bizim muhabette dahil oldu başladı bu almancı gülmüye ama nasıl gülüyor sinir olduk adama sonra dedi bu dediğiniz işin aynısı benim başıma geldi  işte hem de bu gördüğünüz arabaylan dedi hepimiz neymiş dedik oda burada çay varmı dedi var tabii yanda az ilerde kahve var geldi çaylar dediki çok basit bişi  neymiş (MEKSEFEDEN YAPIYOR DEDİ )hani distiribütörün ya dışında olur ya içinde en kısa yoldan platine beğlanan ufak kondansötör aması maması vs yok dedi takın yenisini bakın bakalım olucakmı olmuyacakmı hemen taktık yenisini almancı da bizim arabada ustalarda vurduk bayıra hayret bişi araba gidiyor.

DERT BUYMUŞ BU DA AKLINIZIN BİR KÖŞESİNDE BULUNSUN

2 İNCİ ENTERESAN BİR OLAY DAHA.............................

1990 Lı yıllarda bir ford  minübüsüm vardı  v  motor 4 silindir li  alman montajı  emin olun bunu da öle bir arazi taşıtı gibi kullandım  çıkmadfığı dik bayır  girmediği çamurlu yol ve kar  bir gün bile bırakmadı hiçbir yerde  yine bir gün gündüz kasabaya dönüyorum  birden 80 km sürat vardı stop etti  çektim kenara  durdum açtım kaputu bakınıyorum herşey yerli yerinde benzin de var buji kablosunu çıkardım birinin bayağı bildiğiniz elektrik kontrol kaleminin ucunu buji takılan yere soktum arka ocu da motora değen bir yere skıştırdım marşa bastım evet ateşleme yok bide baktım bobinin aliminyum silindir kapağı üstünde yok yani bobinin muhafazası yok içi dışarı çıkmış barsak gibi sarkıyor yağları da akmış tabii ateşleme bobini bu  çamurluk iç tarafta  vidalı durur  bir ara olayın şekline güldüm hiç böyle şey olurmu diye  sonradan da ustaların çoğuna sordum benlen dalga geçtiler öyle şey olmazmış oldu işte başıma geldi neyse yedekte bobin vardı taktım hemen onu bastım çalıştı...

YİNE BİR GÜN ŞİMDİ  MODELİNİ HATIRLAYAMIYACAĞIM BİR MERCEDES BİNEK ARABA,  BAKANLARINKİNE BENZEYEN, PERDELİ SİMSİYAH  BAŞINA DA SERVİSİ GELMİŞ  UĞRAŞIYORLAR SAHİPLERİ DE KELLİ FELLİ KİŞİLER KODOMANLAR YANİ ....

Benim de öyle uykum gelmiş ki geceden koltuğu yatırıp yatmışım.Ladadayım jeeplen yani yer de bir benzin istasyonu yaz günü  izmirden aşağı ödemiş istikameti tabelasını geçtiğimi hatırlıyorum buraya girdim kıvrıldım yattım bunlar da tam benim arkama 3 metre var gerime yanaşmışlar çünkü benim bulunduğum yer ağaçlık ve çok güzel gölge yapıyor mersedes arkamda onun arkasında da servis münibüsü 4 tane de tulumlu tamirci arkalarında mesedes yazıyor uğraşıyorlar ben çıktım araçtan kitledim kapıları  tuvalete doğru gitmeye başladım o tamircilerden biri öbürüne dediki bak senin ölü canlandı ne diyorsunuz oğlum dedim ben de bunlar beni ölü zannetmişler hakkaten de ölü gibi uyumuşum gülüştük gittim tuvalet elimi yüzümü yıkadım sonra lokanta tarafına geçtim  sandöviç çay karnımı da doyurdum geldim aracın yanına bunlar uğraşıyor yok diyor biri bu beyni komple yenisi lazım öbürü de diyor almanyadan getirtmeklazım yok burda sahibi söylenir vs böyle giderken ya çocuklar işinize karışmak gibi olmasın ukelalık ta yapmıyorum siz beni dinlerseniz bu araba çalıştığı gibi de sizler yeni bir şey öğreniceksiniz dedim bu beyin çok kolay çalışır bakın üstteki plaketi sök ayırın fişlerden ortadakini çıkarın üstünde bir tane (2n 3055 ) transistör var bu her yerde bulunur anfikatörlerde kullanıldığından kasaba tamircilerinde yani elektronikçilerin hepsinde bulunur para da değil bu dedim abi biz de biliyoruz da ölçtük sağlam haaaa durun şimdi o ölçmeylen sağlam gösterir de tersinden baktınız mı hiç hayır sökün çıkardılar ölç bakalım nasıl ölçüyorsun ölçum işlemi doğru bi de şu emittör beysi tersinden ölç bak ne kadar kaçak gösterecek baktı tamam var kaçak bunun olmaması lazım  atladı biri minübüse gitti 2 saat sonra geldi 10 tane almış taktık yerine herşeyi takıldı tüm fişleri de taktılar bas marşa anında çalıştı bunlar bana bakar şimdi  abi sen bu işi nasıl çözdün anlatması uzun dinlerseniz gidelim lokanta kısmına orda anlatarım tamam bunlar mersedesin tüm işini bitirdiler hiç unutmam sahibi bozuk atıyor ne biçim servissiniz çamurlukların üstüne koruyucu deriden dalgalar var ya boyası çizilmesin diye niye onlardan koymamışlarmış ta boyası çizilmişte vs vs konuşuyor halbuki hiç bişi yok bahane işte sabahtan beri burda kalmışlarmış ta bişi becerememişlermiş te konuşuyor sayıyor işte
ilerde bişi olursa şöyle yaparmış ta bilmem neymiş te siz benim kim olduğumu biliyormusunuz da  aman yarabiii  söylene söylene gazladı gitti biz geçtik lokanta kısmına hem yemek yedik hem dışarı oturduk çayları içerken anlattım bunlara işi nerde öğrendiğimi

kasabada elektronik atelyem var (yer isimlerini yazmıyorum)  burası yazlık meşhur bir yer yazın iğne atsan düşmez öyle kalabalık olur buraya da gelip giden iş bahanesi gerek gerek definecilik vs bayağı arkadaşlarımız vardı aynı durum aynı model bir araba mersedesin  de başına geldi arkadaşın envai usta geldi servisi geldi en sonunda almanyadan yenisi geldi taktılar ve çalıştı araç 15 gün benim karşımda yattı burda bu çıkan beyni ben aldım ve 2 ay üzerinde uğraştım baştan bu transistör beni de aldattı ama bir tesadüf sonucu bunun kaçaklı olduğunu gördüm yenisini kodum arkadaşı çağırdım ben bunu yaptım zannediyorum gel bunu deneyilim çalışırsa da hiç olmassa bu sana yedek kalır dedim kabul etti zaten tümü soketli bağladık soketlere bas marşa anında çalıştı o da hayret etti ve de bu beyin hatırı sayılır bir para ve 15 gün de aracın yatıyor bunu anlattım çocuklara ve hellaştik ayrıldık

BUNA ÇOK BENZER AYNI BİR ARIZA TÜRÜ DE 1960 MODEL  V  8  CADİLLAC  TA KARŞILAŞTIM

Suudi Arabistan'da da 4 sene takıldım işlerim vardı.Araç çok ısı yapınca herhangi bir yerde durup ta motoru stop edince bi daha çalışmıyordu bunun da aynı o zamankiler tabii ilk ilkel beyinler ve kutu da bayağı büyük entegreler o zamanlar yok her şey tekli tür transistörlerlen yapıldığından hem çok kalabalık bir sistem ve karışıklık hakimdi  nolarını şimdi hatırlıyamıyacağım bunda da kısa bir aliminyum soğutucu üzerine bağlanmış biri NPN biri de PNP cinsi 2SA--2SC diye 2 transistör var  bundaki sebeb te araç çok hararet yapınca ısıdan dolayı bu transistörlerin soğutucuları kafi gelmeyip şişiyorlar araç soğuduktan sonra bas marşa çalışıyordu  ben bu 2 transistörü kutu dışına ve çok kalın bir aliminyum üzerine taşıyıp bu sorunu halletmiştim.

BU DA BÖYLE BİR DURUMDU VE ŞİMDİ ZATEN PEK O DEVİR ARABALAR KALMADI YA  VARSA BU TİP BİR SORUN ÇÖZÜMÜ BUDUR BUNU DA BURDAN YAZIYORUM   BİLGİNİZ OLSUN DİYE....

Düzenleyen nacibaba - 31/Ağustos 2017/2008 Saat 05:55
NACİBABA..............ONK..
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50