Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5METAL DEDEKTÖRLERİ, MARKA, MODEL TEKNİK BİLGİLERİ <>5MAKİNELER KONUSUNDAKİ <>5DEDEKTÖRLERDE ARANAN UNSURLAR
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kyzikos Pulse Dedektörler

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  <1234 5>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Ronin Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 26/Nisan 2017/2010
Durum:
Gönderilenler: 7
  Alıntı Ronin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2009 Saat 16:02
Orjinalini yazan: nacibaba

BU VE BU GİBİ ALETLER METALDEN OLAN NESNELERİ GÖRMEZLER  BİZE DE METAL OLAN NESNELER LAZIMDIR ONUN İÇİN BU ALETLER DEFİNECİLİĞE GİRMEZLER KİMSE KANMASIN

SAYGILARIMLAN........................................................................................................O.N.K....

Üstadım GPR'lerin metal bulmadığından emin misiniz?
Belediyeler ya da inşaat şirketleri kullanıyor diyorsunuz. Peki bu adamlar sadece kaya, su bulmak için mi kullanıyorlar? Rögar kapaklarının yerlerini tespit eden belediyeler bu işi bilmiyor da mı ağaç ya da kaya rögar kapağı mı arıyorlar? Ya da rögar kapağı metal değil de nedir?
Alltaki linkte metali nasıl tespit ettikleri var. Hani örnek istemiştiniz ya o yüzden yolluyorum:

Saygılar..
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı Misafir Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2009 Saat 17:26
Orjinalini yazan: Ronin

Orjinalini yazan: nacibaba

BU VE BU GİBİ ALETLER METALDEN OLAN NESNELERİ GÖRMEZLER  BİZE DE METAL OLAN NESNELER LAZIMDIR ONUN İÇİN BU ALETLER DEFİNECİLİĞE GİRMEZLER KİMSE KANMASIN

SAYGILARIMLAN........................................................................................................O.N.K....

Üstadım GPR'lerin metal bulmadığından emin misiniz?
Belediyeler ya da inşaat şirketleri kullanıyor diyorsunuz. Peki bu adamlar sadece kaya, su bulmak için mi kullanıyorlar? Rögar kapaklarının yerlerini tespit eden belediyeler bu işi bilmiyor da mı ağaç ya da kaya rögar kapağı mı arıyorlar? Ya da rögar kapağı metal değil de nedir?
Alltaki linkte metali nasıl tespit ettikleri var. Hani örnek istemiştiniz ya o yüzden yolluyorum:

Saygılar..
Sayın ronin, buraya bir link koyarak olmaz, madem bilginiz var, bize izahatınızı sunun da paylaşalım, bilgi paylaşıldıkça değerlidir. Saygılar. Başka bir sitenin moderatörlüğünü yapıp, buraya bir link koyarak gitmek yakışıksız olur, öyle değil mi? Tekrar saygılar...
Yukarı Dön
Ronin Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Durum:
  Alıntı Ronin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2009 Saat 18:47
Üstad bilgileri paylaşırız tabi ki. Zaten başka bir siteden link verdikleri için geldim buraya bir bakalım neler varmış diye. Ancak yakışıksız bir yanıt aldım özellikle de özel mesaj yoluyla sizden ve çok da fazla paylaşılacak birşey bırakmadınız.
Naci baba zaten olayı aşmış, yeterince paylaşıyor. Hepinize kolay gelsin, Allah yardımcınız olsun...Thumbs%20Up

Saygılar...
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı Misafir Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2009 Saat 18:51
Orjinalini yazan: Ronin

Üstad bilgileri paylaşırız tabi ki. Zaten başka bir siteden link verdikleri için geldim buraya bir bakalım neler varmış diye. Ancak yakışıksız bir yanıt aldım özellikle de özel mesaj yoluyla sizden ve çok da fazla paylaşılacak birşey bırakmadınız.
Naci baba zaten olayı aşmış, yeterince paylaşıyor. Hepinize kolay gelsin, Allah yardımcınız olsun...Thumbs%20Up

Saygılar...
Hangi siteymiş bu ve böyle hem gitmek olurmu, bilgi paylaşıldıkça zenginleşir ronin arkadaş. sevgii ve saygımla..
Yukarı Dön
Ronin Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Durum:
  Alıntı Ronin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2009 Saat 18:59
Moderatör olduğum sitede yayınlandı, bu sitede(sizin sitenizde) yeterince dedektör bilgisi bulabilirsiniz diye. Ben de bir göz atayım dedim, ancak bazı hususlarda çok gerçekten çok fazla yanlış bilgi var. En basitinden toprağa nüfuz eden frekans aralığını üstadınız 140Khz' e kadar demiş. MHZ ve GHZ mertebesindeki GPR frekanslarından sanki haberi yokmuş gibi.. Ben GPR savunucusu değilim, ama yanlış bilgi varsa da orda müdahale etmek gerekir ki insanlar yanlış yönlenmesinler. Bir kavganın içine girmek istemediğim için, siz Naci Dayı'dan yeterince yararlanıyorsunuz zaten, rahatınızı bozmak abesle iştigal olur.
Ben almayayım, çok teşekkür ederim.
Hakkınızı helal edin, saygılar...
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Haziran 2017/2009 Saat 19:52

RONİN  //> ARKADAŞA CEVABEN

ARKADAŞIM MERHABA SELAMLAR SAYGILAR..............................NACİBABA..................O.N.K...

ARKADAŞIM BU BAHSETİĞİNİZ CİHAZLARLAN ŞİMDİYE KADAR KİM NEREDE HANGİ BİR DEFİNEYİ TESPİT ETTİ BUNU BANA SÖYLERMİSİNİZ  VEYA KİM TOPRAKTAN BU CİHAZLARLAN MADENİ AKSAM ALDI   YOKTUR  BU KESİNDİR VARSA YER ZAMAN VE NASIL NE ŞEKİLDE ALINDI ISPATINLAN AÇIKLAYINIZ VEYA AÇIKLASINLAR
ÖZEL  NOTTUR..........................................................................................................O.N.K..
HATTA ERGENEKON ARAMALARINDA FIRSAT FIRSATTIR DİYE GETİRMEDİKLERİ MARKA YERALTI RADARLARI KALMADI DEĞİLMİ NE BULDULAR (KOCA BİR HİÇTİR )  TEK BULANI  TM=808 İLEN  EN ÇOK ÇALIŞTILAR Bİ DE ASELSANIN ÖZEL YAPI DEDEKTÖRLERİ VAR SADE ASKERİYEYE VERİYOR DIŞARI SATIŞI YOKTUR  GENELDE BUNLAR DA MAYIN DEDEKTÖRÜ OLUNCA DERİNLİKLERİ YOK HEP TM--808 İLEN ÇALIŞILDI NE BULDULARSA BU  KLASİK CİHAZLARLAN BULDULAR  GPR  LERLEN DEĞİLDİR DİKKATİNİZİ ÇEKERİM

BU CİHAZLARIN YAPILIŞ AMAÇLARI BAŞKADIR BUNU HERKES BİR KERRE KABULLENSİN  VE BUNLARI ÜLKEMİZE GETİRİP DEFİNE RADARI YERALTI RADARI DİYE FAHİŞ FİATLARDAN PAZARLADILAR YALANMI  HALEN DEVAM EDİYOR  BULDUKLARI SAFA GEÇİRİYORLAR

SİZİN BAHSETİĞİNİZ MHZ----GHZ  FREKANSLARINI  BU CİHAZIN İÇİ CEVRİMİNDE KULLANILIYOR  İLK ÖNCE BUNA DİKKAT EDİNİZ BENİM YANLIŞ SÖYLEDİĞİM BİŞİ YOKTUR  BEN BU YAŞTA YANLIŞ ŞEYLER YAZIP TA KENDİME KİMSEYİ GÜLDÜRTMEM ALAY KONUSU DA ETİRMEM   BUNU DA HERKES BİLSİN  VE SİZİN İÇİN BU YAZI İÇİNDE EN UFAK BİR İMAA DA YOKTUR ÜZTÜNÜZE DE ALINMAYINIZ

LİNKİNİ VERDİĞİNİZ YERDEKİ SİSTEM  ÇOK YAKIN MESAFEDEN İŞLEM YAPAN FARK SİSTEMİDİR YANİ SİNYAL YOLLANIYOR SİNYALİN ANİDEN ÖNÜNE ÇIKAN BİR ENGELİ BİRDEN AŞAMAYIP ETRAFINDAN DOLAŞMASI BURDA BİR GECİKME MEYDANA GETİRİR  VE EKRANDAKİ GÖRÜNEN RESİM ŞEKLİ DE BU BOZULAN SİNYALİN FARKIDIR  TAM O DERİNLİKTE Kİ  GECİKMEDEN DOĞAN FARK SİNYALİNİN YARATIĞI BİR ŞEKİLDİR   BU SİNYALİN ZORLANDIĞI ALANDIR  VE HALİYLEN O BÖLGEDE DİĞER ŞEKİLLERDEN FARKLI BİR ŞEKİL RESİM ÜRETİLECEKTİR BU BOZULMADAN DA ANLIYORUZKİ ORDA BİŞİ VARDIR VE BU SERT BİR CİSİMDİR   MADEN  DEMİYORKİ  TAŞ DA KAYA DA BETON DA OLABİLİR TOPRAK YAPISINDAN FARKLI BİR ŞEY DİYOR SİZE  ZATEN TOPRAK İÇİNDEKİ SİNYAL BAKINIZ DÜZGÜN BİR ŞEYE RASTLANILIRSA ŞEKİLDE BOZULMA OLUŞUYOR  GÖNDERME VE ALMAÇ YANİ TX--RX SİNYALLERİ KLASİK 150 KHZ DİR  BUNDAN SONRAKİ AŞAMALAR GHZ   MHZ LER  ZATEN CHAZIN İÇ BRİMLERİ BUNLARI KULLANIYOR YAPI BU ŞEKİLDEDİR SİSTEM BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ OLUNCA HALİYLEN BU FREKANSLARDA ÇALIŞILIYOR
ZATI HATTINDA BİR BÖLGEDE  100 MHZ KULLANILIRKEN BU ÇEVRİLİP GHZ LER MERTEBESİNDE BİR BAŞKA DEVREYİ ÇALIŞTIRABİLİYORSUNUZ BUNLAR BÖLÜM BÖLÜM AMAÇLAR BAŞKADIR YANİ HER BÖLÜMDEN BEKLEN İŞ BAŞKA BAŞKA OLUNCA  BİR BÖLÜM FARKLI BİR FREKANSALAN BİR BAŞKASI BİR BAŞKA FREKANSLAN ÇALIŞABİLİYOR  BU ŞEKİLLERDE MECBURSUNUZ YAPMIYA YOKSA NETİCE ALINAMAZ

TOPRAK İÇİNE NUFUZ EDEN TEK SİNYAL 150 KHZ LİK UZUN DALGA BANTIDIR BU CİHAZLARDA DA GÖNDERME ALMAÇTA BU FREKANS MECBURI KULLANIULIYOR  BUNDAN SONRAKİ CİHAZ İÇİNDE VE EKRAN BÖLÜMLERİNDE YÜKSEK FREKANSLAR KULLANILIYOR   SİZ MHZ VEYA GHZ LİK BİR FREKANSI TOPRAK İÇİNE VEREMESSİNİZ AYKIRIDIR  FREKANSIN TABİATINA AYKIRIDIR  VARSA BU İŞİ İYİ BİLEN CİDDİ BİR MÜHENDİS ONLAN BU KONUYU TARTIŞALIM BAKALIM ONLARIN FİKİRLERİ NEDİR VE BİNLERCE MÜHENDİS BURAYI DOLAŞIYOR OKUYORLAR SİZDEN BAŞKA YANLIŞ DİYENİ YOKTUR  BEN HERŞEYE AÇIK ŞEFFAK BİR KİMSEYİM KİM HAKKIMDA NE DERSE DESİN BEN KIZMAM YÜKSÜNMEM HATTA KÜFÜR EDENE BİLE EKMEK VEREN BİR KİMSEYİM DİR  SİZİ BURDA BU SİTEDEN KİM TACİZ ETİYSE SÖYLEYİN HANGİ KODLU KİŞİ İSE DERHAL ATAYIM  HAKİKATTEN BÖYLE BİŞİ BİRİSİ YAPTIYSA  BEN BUNLARA KARŞIYIMDIR  BURDA DOĞRU OLAN NEYSE ONU VERMİYE ÇALIŞIYORUM  AMA DOĞRUYU SÖYLİYEN BENİM BİLMEDİĞİMİ SÖYLİYEN 10 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUĞUN BİLE ELİNİ ÖPERİM BEN 73 YAŞINDAYIM BU KADAR DA ALÇAK GÖNÜLLÜYÜMDÜR

BAKINIZ ARKADAŞIM  BU GÖRÜNTÜLÜ CİHAZLAR HAKKINDA BU ŞEKİLLERDE DOĞRULARI YAZDIĞIM İÇİN BU FİRMALAR İLK ÖNCEBANA ASTRONOMİK FİATLARLAN BENİ SATIN ALMA YOLUNU DENEDİLER OLMADI TEHTİDLER OLMADI KURŞUNLAMALAR OLMADI TRAFİK KAZASI SÜSÜ VERMELER OLMADI EVİ BEN UYURKEN ATEŞE VERDİLER OLMADI  VE EN SONUNDA TUTTUKLARI BİRİ TARAFINDAN KURŞUN YAĞMURUNA TUTULDUM BEN ONA O BANA BİR TANE SEKME KARIN KISMINDAN YEDİM KURŞUN  HATIRASI DURUYOR  VE SONUNDA BU OLAYDAN SONRA DURULDULAR ŞU SIRALAR KİMSENİN SESİ SOLUĞU ÇIKMIYOR  BU DA BİLGİNİZE ÖZET OLARAKTAN..

BİLDİĞİNİZ BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLER VARDIR  BAKINIZ NE 3 KAĞITLAR DÖNÜYOR İNSANLARI NASIL ALDATIYORLAR

BİRİ ÖNDEN GİDİYOR YERDE BAŞLIĞI VAR TARIYOR  KABLO İLEN ARKADAKİ   KİŞİNİN ELİNDEKİ LAPTOPA BAĞLI  VE EKRANDAKİ RESİM RENK KATMANLARI DEĞİL BİREBİR SEN BENİ BEN SENİ NASIL NET GÖRÜYORSAK AYNI NETLİKTE YERİN ALTINI GÖSTERİYOR .
ALICILAR DA YANLARINDA  HAYRETTEN AĞIZLARI BİR KARIŞ AÇIK SEYREDİYORLAR

OLAYIN ASLINA GELİNCE  BİNLERCE YERİN ARAZİNİN EV İÇLERİNİN BAHÇELERİN KUYULARIN MAĞARALARIN SANAL BİREBİR  PROGRAMLARINI KAYDETMİŞLER BAKIYOR  KULLANAN LAPTOPU YARİN DURUMUNA GÖRE O YERLEN BİREBİR BİR PROGRAM SEÇİP ÇALIŞTIRIYOR ÖNDEKİ DURUNCA HAREKET DE DURUYOR SAĞA DÖNDÜ EKRAN DA DÖNÜYOR SOLA DÖNDÜ EKRAN DA DÖNÜYOR TÜM BUNLAR TAM PROFESYONELCE İŞLENMİŞ SANAL PROGRAMLAR  VE BÖYLE BİŞİYİ GÖREN 100 MİLYON DA OLSA ANINDA VERİYOR  KAZIKLANDIĞINI DA 2--3 AY SONRA FARKETMİYE BAŞLIYOR ARIYOR SATICIYI AMA KİMSE YOK TABİİ

6 METREDEN BULAN DEDEKTÖRLERE GELİNCE

NOTER DE VAR  KOLLU KEPÇE KAZICI DA VAR ARAZİDE VAR  DEFİNECİLER DE VAR KALABALIKLAR YANİ
KEPÇENİN KOLU TOPLU ŞEKİLDE İLK ÖNCE  VE İÇİNE FER KÖMÜRÜ TOZ ŞEKLİNDE BELLİ BELİRSİZ YAYILMIŞ ŞEKİLDE FER DEMİR TOZUDUR
EVET DİYORLAR HERHANGİ BİR YER GÖSTERİN ORASINI AÇICAZ YER SEÇİLİYOR VE KEPÇE İLK HAMLESİNİ YAPIP TOPRAKTAN BİR PARÇAYI BU FER TOZUNUN ÜSTÜNE ALIP AZ AÇIK BİR YERE DÖKÜYOR  DİĞER ALDIĞI TOPRAKLARI DA BUNDAN AYRI FAKAT YANIBAŞINA AMA BU İLK ALINAN TOPRAK BELLİ O DURUYOR DİĞERLERİ BUNU YANLARINA SIRALIYOR VE ÖLÇÜYORLAR TAMAM 6 METRE BURAYA 50X50  BİR KALINCA ALİMİNYUMU ATIP ÜSTÜNÜ TOPRAKLAN ÖRTÜYORLAR O FER TOZLU OLAN TOPRAĞI DA EN ÜSTE KOYUP SIKIŞTIRMASINI YAPIYOR İŞ TAMAMDIR
ALETİ ÇALIŞTIRIP İLK ÖNCE AÇIKTAN ÜSTÜNE DOĞRU GELİNİYOR VE TAM ÜSTÜNE GELİNİNCE KIYAMET SESLEN CEVAP VERİYOR VE NOTER DE ONAYLIYOR ÇÜNKÜ KİMSENİN ŞÜPHESİNİ ÇEKİCEK BİR DURUM YOKTUR  VE BU MARKA İLK ANDA MEŞHUR OLUP HATIRI SAYILIR BİR SATIŞ YAPILIYOR FAKAT GEÇEN ZAMAN İÇİNDE İŞİN NE OLDUĞU ANLAŞILIYOR 1 METREYİ BİLE ÇEKMİYEN BİR ALET ALMIŞ OLUYORLAR  SONRASI VERYANSIN BU FİRMAYA ÇOK DA KONUŞURSAN Bİ DE DAYAK FASLI TEHTİD FASLI NE İSTERSEN VAR VE SUSUYORSUN  MECBUREN  DAHA BUNA BENZER GÖRÜNTÜLÜLERDE TOPRAK ALTI RADARLARINDA NE HİKAYELER VAR  DA BENİM VAKTİM YOK  İLERDE YAZARIM .....

İŞTE BUNLARIN YAPTIKLARI OYUNLARI BİR BİR AÇIKLAYIP YAZINCA DA BEYLER ZIPLIYORLAR  HALEN TELEFONLAR GELİYOR BU FİRMALARDAN NE TEKLİFLER EDİLİYOR DUYSAN AĞZIN AÇIK KALIR AMA BEN BENİM ÖLENE DEK DE BEN KALICAM KARNIM TOKTUR TÜM BU İŞLERE  BEN ÖTELERDEKİ VERİLECEK HESAPLARI DÜŞÜNÜRÜM BURDAKİ HESAPLAR BENİ İLGİLENDİRMİYOR  ...................................................................................................O.N.K...

BÖYLE GÜZEL KARDEŞİM BU İŞLER SEN DE ANLAT SENİ DE DİNLİYELİM  KİMSE DE SENİ BURDA TACİZ MACİZ EDEMEZ  BURDA BARINMAZ BU GİBİ ŞEYLER BURADA HERKES BİRDİR SERBESTİR  YAZ BEKLİYORUM

SAYGILARIMLAN................................................NACİBABA.......................................O.N.K....

ARKADAŞIM  BENİM NE GİBİ YANLIŞLARIM VARSA  NEREDE NE YANLIŞ YAZMIŞSSAM  BUNLAR NEYLEN İLGİLİ HANGİ KISIMLARDAYSA  YAZINIZ DA BİR KONTROL EDELİM  VARSA YANLIŞ BİŞİLER DÜZELTELİM PEK YANLIŞ BİŞİLERİN ÇIKACAĞINI DA ZANNETMEM DE İMLA HATALARI OLABİLİR YAZI ARALARINDA  KELİME EKSİKLİKLERİ  GİBİ   

YANİ ÇOK YANLIŞLARINIZ VAR DEYİP GİTMEK BAŞKA MANALAR TAŞIR  BUNLARIN  NE OLDUKLARINI AÇIKLAMAK ZORUNDASINIZ  DOĞRUSUNU BİR İYİCE BİLEN VARSA O YAZIYI DEĞİŞTİRİRİZDE  
YANİ ATTIN BİR KILÇIK KAFAMA TAKILDI NERELERDE NE YANLIŞLAR VARMIŞ BAKIYORUM BEN BULAMIYORUM  SÖYLE DE BEN DE RAHATLIYAYIM  VEYA TAM CEVABINI VEREYİM

NOT>>BİR MÜDDET BU YAZIMIN CEVABINI BEKLİYECEĞİM EĞER BİR CEVAP YAZMASSAN ONDAN SONRA BEN BU İŞİN NE OLDUĞUNU TAM OLARAK YAZICAM  SONRA DA KUSURA BAKMASSINIZ TABİİ
SAYGILARIMLAN......................nacibaba..............................O.N.K.

Düzenleyen nacibaba - 02/Haziran 2017/2009 Saat 08:33
NACİBABA..............ONK..
Yukarı Dön
Ronin Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Durum:
  Alıntı Ronin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Haziran 2017/2009 Saat 15:39
Üstadım, direkt metal bulmaz diyen sizsiniz, sonra da ne olduğunu bilemeyiz, bulunan anomalinin diye çevirmişsiniz. Yani demek ki metal buluyormuşa geliyor olay. Bu adamlar ergenekon kazılarında, dahası arkeojeofizik araştırmalarda metalleri de, heykelleri de duvarları ve boşlukları da GPR'ler ile buluyorlar-buldular. DFX veya herhangi basit VLF dedektör ile değil.
Size saygımda, hörmetimde bir kusur ol(a)maz. Ancak aşağıdaki GPR kuramı içinde yer alan bilgiler ile sizin sadece 150KHZ frekansın toprağa işleyeceği savınız örtüşmüyor:
mhz mertebesindeki frekanslar da toprağa işler ancak bunun için aşağıda da belirtilen ve GPR'nin özelliğinden kaynaklanan formüller kullanılır:

CU yardımıyla kullanılan frekans, ölçümün yapılacağı zaman pencereleri (windows) yığma yapılacak iz sayısı v.b. koşullar ayarlanır. Ölçümlerde kullanılan frekans değerleri 25 ile 3000 MHz arasındadır.

Kayıt pencereleri 32-2448 ns arasında olabilir ve 2049 ize kadar yığma yapılabilir. CRU olarak uygun bir PC ya da diz üstü bilgisayar kullanılmaktadır. Böylece birçok veri-işlem aşaması arazi koşullarında da yapılabilmektedir. Antenler ayrı ayrı olabildiği gibi tek bir parça içinde de yer alabilirler.

Anten aralıklarının sabit tutulma koşuluna rağmen antenler arası mesafe kullanılan frekans, çevre koşulları ve anten boyutlarına bağlı olarak seçilmelidir. Tek parça anten sistemleri ise sürekli kayıt (continious profiling ) olanağı sağladığından bazı koşullarda daha yararlı olabilir. Fiziksel olarak antenler kullanıldıkları frekansa bağlı olarak değişik ölçülerde yapılırlar.

Antenlerde yayınım silindirik bakışımlı ve anten ekseninde sıfır şiddetindedir. Bu basit şekil arazi koşullarında değişebilmektedir. Ortamdaki özdirenç ve dielektrik sabitine bağlı olarak enerjinin tepe değerleri yüzeye belli bir açı ile oluşabilmektedir.

GPR çalışmalarında frekans anten aralığı, durak aralığı, kayıt uzunluğu ve örnekleme aralığı araştırma amacına göre belirlenmesi gereken değiştirgelerdir.

En önemli değişkendir ve bir çok değişkeninde belirlenmesinde rol oynar. Eğer d derinlik çözünürlüğü alınırsa uygun frekans

f = 150 / d √ε MHz

ile bulunur. Burada derinlik çözünürlüğü hedeflenen derinliğin %25 i olarak alınır. Çözünürlük ölçütü ve nüfus derinliği koşulları genelde karmaşa yaratır. Uygulamada buna dikkat edilmelidir. Çözünürlük durak aralığından da etkilenir. Eğer sabit aralıklı hatlarda iki durak arası uzaklık, dalga boyunun ¼ ünden daha büyük ise kuramsal olarak tanımlanabilecek hedefler belirlenemez. Bu koşul yaklaşık olarak

Dx= 75/ f √ε (m)

ile verilebilir. Diğer bir yaklaşımla her iki işlemden Dx in en fazla araştırma derinliğinin 1/8 i kadar veya daha az olması gerektiği görülebilir. Anten dizilimleri genelde yan yana olarak yapılmasına rağmen uygulamada uç uca dizgelerde kullanılır. Jeolojik uzanım bilindiği durumlarda antenler yapıya paralel olarak tutulmalıdır. Uygulamalarda anten aralığı araştırma derinliğinin 1/5 veya daha azı alındığında iyi sonuç verdiği görülmüştür. Derinliğe bağlı olarak ampirik bağıntı ise

Danten = (2 derinlik)/ √(ε-1) (m)

İle verilir. Örnekleme frekansının seçiminde örnekleme kuramı göz önünde tutulmalıdır. GPR da kullanılan en yüksek frekans merkezi frekansın 1.5 katı olduğuna göre örnekleme aralığı merkezi frekansın en az 3 katı olmalıdır. Sağlıklı ölçüm için 2 katsayısının da kullanımı önerilir. Bu durumda 100 MHz merkezi frekansta örnekleme aralığı

∆f = 100x 3x 2 =600 MHz

ve

∆t = 1.67 nsn

bulunur.

K.vikipedi
Yani hep Mhz'den bahsedilmiş. Khz'in dönüştürülmesi vs yok. Direkt olarak kullanılan mhz mertebesindeki frekans var.
Saygılar..

Düzenleyen Ronin - 02/Haziran 2017/2009 Saat 15:44
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Haziran 2017/2009 Saat 18:22

RONİN ARKADAŞA CEVABEN..................................................NACİBABA.....................O.N.K.....

Arkadaşım ben metali buluyor diye bişi yazmadım az daha dikkatli göz gezdiriver  ben  herkesin anlıyacağı düzeyde herşeyi yazıyorum  daha açıkcası da şöyle izah edilir

Bakınız sistemin  özü temeli kara radarının bir çeşitlemesidir kara radarında her bir dönüşte bir evvelkini silip yeniyi yerleştir   gpr de ise silme yok gidip gelen her dalga ekranda üstten başlıyaraktan birbirinin üstüne geçme yapar  her bir üstüne binen yatay çizgideki bilgi toprak içine veya bir herhangi yerin içine nufüs edişini gösterir  ve burda tam ekranda bir başı ve bir sonu arası aletin çalışabileceği en yüksek derinlik girdisidir ve  silme işi ekran bitiminde oluşuyor yeni bilgiye yer açmak için  bu aletlerin temel iş yapma  şekline gelince  gönderilen sinyal aşağıya gider ve bu gidişinde sert bir cisme rastlarsa gecikme oluşur  eko  şekli  ve bu gecikme ekranın o satırında bir bozulma oluşturur  bu bozulmaya bakaraktan orada herhangi bir şeyin olduğunu anlarız ama bu taşmıdır kayamıdır demirmidir nedir ancak açıp baktıktan sonra anlarsınız ne olduğunu  aynı sert toprak çeşitlerine verdiği sinyal bozulmasını  demire sadecene yapabilir ama bunu ayırt edemessiniz   mıknatısın çektiği maden türlerine kütle büyükse alanları var sadece  DEMİRE
soy metalleri hayatta görmüyor  yani mıknatısın çekmediklerini  onun için definecilik alanına girmez demiri taşı betonu ne yapsın defineci ben bunları söylüyorum  

Hareket edip ileri doğru ağır ağır da gidersen  ekran da senlen beraber ileri doğru toprak içini göstererekten gidicektir  durup ta bakarsan daha net detaylı bilgi alırsın hareket etme gidişler çok ağır olmalıki işlem tam yapılsın  çünki bulup ta sert bişiden dönmelerde gecikmeler oluşacağından şekiller birbirine karışır

bir gpr cihazı şemasını bulabilirseniz gönderme ve alma frekansının ne olduğuna bir bakınız 150 khz i göreceksiniz  hamal dalga budur  bunun üstüne sizin idaa etikleriniz  grer  ghz ler mhz ler slhf  ler

taşıyıcı hamal dalga frekansı=  0 ilen 150 khz arası sabit değil komple bant başı bant ortası bant sonu kullanılıyor  
verici gücü  watt olaraktan=  250---500--1000--2500  wats  olarak değişik cihazlarda kullanılıyor  cihazların büyüklük küçüklüklerine göre
 bu kısım ayrı bir alıcı verici osilatör kısmıdır  buradaki alınan iş veriler  bir fer üstü kuple bir bobin üzerinden aktarma yapılaraktan esas bilgisayar değerlendirilmelerine griliyor  işte bu kısımlar  yüksek frekansları kullanılıyor niye sistemin özü bu şekil olduğu içindir

mhz büyüdükçe anten boyu kısalır buna parellel olaraktan mesafe de düşer mesela telsizleri ele alalım  bugün tüm kurumlar 450 mhz kısmına geçmiştir  ama merkeslerinde ki alıcı verici cihaz hem antensel hem almaç göndermeci watt bakımından yüksek olduğu için muhabere yapılır bir kasabadan bir şehire  ulaşmak için de dağların doruklarına röle konulur bu olmassa görüşme de olmaz   mesela  cep telefonları yakınında baz istasyonu olmassa görüşemessin mesafe iyicene kısalmıştır frekansı 900 mhz ilen 1900 mhz arasında  10.000 40.000 aralıkları da uydu cihazlarına griyor çanağın ve gökyüzündeki uyduyu göremessen milimetrik ayarları az kaçık olsun alış olmaz   frekans yükseldikçe sinyalin kalitesi çok artar  parazitler başka şeyler oluşmaz  tercih sebebi de bundandır
ama bir halk bandı telsizinlen atmosferdeki  sebeblerden dolayı 4 watlık bir telsizlen zaman geliyor amerika ilen görüşüyorsun 
ferkans küçüldükçede  parazitler artar ama mesafeler sınırsızdır 
VE YİNE TEKRAR EDİYORUM  TOPRAK İÇİNE İŞLEYEN TEK FREKANS  UZUN DALGA BANTININ  SIFIRI İLEN 150 KHZ ARALIĞIDIR  BUNU HER TÜR CİHAZDA BİR KERRE KULLANICAKSIN SÖZ KONUSU TOPRAK OLUNCA  AMA TOPRAKTAN HARİÇ ŞEYLERDE  KİM NE FREKANS KULLANIRSA KULLANSIN O BENİ İLGİLENDİRMİYOR  VE TÜM KLASİK DEDEKTÖRLERİN ANA ÇERÇEVE FREKANSI  6.5 KHZ DİR    GÖNDERMEDEKİ //   ALMAÇTA DA 0 İLEN 100 KHZ ARALIĞI KULLANILIYOR  MESELA 00 DEMİRE KARŞIN ÇOK DUYARLIDIR
00 İLEN 10 == ARALIĞI IVIR ZIVIR ÇÖPLÜK DENİLEN KISIM
10İLEN 20 VE 30 ARALIKLARI YUVARLAK İÇİ BOŞ MADDELER SARILARA GRİŞLER  GİBİ
40 İLEN 49    ALTININ DÜŞÜK AYARLARDAKİ MADDELERİ
50 DE ALTININ TAM KARŞILIĞI OLAN FREKANSTIR
55 >> MİLADİ KURŞUNLARDIR GÖRÜNÜMÜ AYNI TAŞA BENZER  İÇİNE BAKARSAN ANLARSIN
60>>KIZILA GRİŞ   YANİ  BAKIRLAR      60 İLEN ----70 ARASI BAKIRLARIN ÇEŞİTLERİ
70 İLEN 80 BRONZLAR
80İLEN 88   ARASI BEYAZ MADDELER GÜMÜŞLER YANİ
89 >> GÜMÜŞÜN TAM 999.9  SAFLIKTAKİ DURUMUDUR
90 İLEN  100 ARASI BEYAZ İNCE TENEKELERDİR

BAKINIZ TEK TEK BU FREKANSLARIN MADDELERE KARŞIN DUYARLILIKLARI BUNLARDIR  VE SİZ GPR CİHAZINLAN ULTRA FREKANSLARDA BU MADENLERE CEVAP ALICAKSINIZ  YOK ÖYLE ŞEY KARDEŞİM KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM  BEN 60 SENEDİR BU İŞİ YAPIYORUM BEN DE BİR ELEKTRONİK YÜKSEK MÜHENDİSİM   DÜNYANIN HİÇBİR TARAFI DA KALMADI GİDİP  ÖĞRENMEK İSTEDİKLERİMİ ÖĞRENMEK İÇİN

BAKIN ESAS YER ALTI RADARI NI WHİTESİN  XLT---DFX  VE DFX=300  LERİN   EKRANININ EN ALTI YATAY ÇALIŞAN EKRANDAN GÖREBİLİRSİNİZ
Adam ne güzel basit yapmışlar  öyle ne renk karmaşası bu nedir denmiyor  deneyin bakın
bu ilk çıkan yuvarlak ekranlı neon lambanın hızlan dndüğü su altı dip sonarın bir başka yan şekli  onda da bir büyük cisme rastladınmı döner skslsnın metre hanesinin bir yerinde  işildiyordu balığa rastlarsan binlercene pırıltılar bu pırıltı lar çok ufaksa ufak balıklar büyüklerse de büyük balıklar bir batığa geldinmi demire acaip bir uzantılı ışık çıkarıyor  yani belli bir süre sonra neyin ne olduğunu anlıyordunuz  bak şimdi nereden nereye geliyoruz whitesin ekranı da aynı mesela uzun bir ince dikine çizgi bir kılıç bir tüfek veya su borusu şekline göre ikon hareketi vardır bu ikon yukarda bahsetiğimiz frekansların neresinde hareketleniyorsa metalin cinsi odur  şişmansa 50 lerde duruyorsa bir küp altın olabilir nokta nokta bir yerde az dağınık şekiller muhakkak surette tekteke denk geldin demektir yani böyle saymaklan bitmez özellikler vardır adamlar yapmışlar  gayet te basit anlaşılır şekilde  şimdi  bak burasını dikkatlicene oku  su altı radarının çalışma prensibini bilirmisin  bir daframlan  suya tık tık diye arkası arkasına sesler üretir bu ses dalgaları dibe gider vurur  gelir aradaki mesafe de bulunur  araya giren şeyler de görülür  şimdikiler ay nı senin gpr lerin gibi renkli ekranlı ama öyle yığılmalar yok net temiz dip resmini ekranda görüyorsun   şimdi sıkı dur genderme sinyali 50 khz dir 70--80 khz olanları da var hamal dalga boyu budur ama bundan sonrası  ghz   mhz  ler konuşur çünki yapı öyledir sen ghz  mhz suyun içine sokamassın  havada bile belli bir mesafe katediyor güç yok ama sinyalleri çok temiz tercih sebeblerinin en başı bundandır

VE ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE BAKARLAR YA ULTRASON CİHAZI  80 KHZ DİR GÖNDERME ALMAÇ KISMI   DÖNÜŞÜMDEN SONRA İÇ FREKANSALAR GHZ--MHZ MERTEBELERİNDEDİR

VE DİĞER ÇOK YANLIŞ ŞEYLERİ DE BİR ZAHMET AÇIKLARSAN SEVİNECEĞİM  ÖYLE YAZMIŞIN

BİDE KİM SENİ TACİZ ETTİ ONU DA SÖYLE SİTEDEN ATICAM ONU

SAYGILARIMLAN.......................................NACİ BABA............................................

Düzenleyen nacibaba - 03/Haziran 2017/2009 Saat 08:03
NACİBABA..............ONK..
Yukarı Dön
güneyli Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 12/Mart 2017/2010
Durum:
Gönderilenler: 4
  Alıntı güneyli Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Haziran 2017/2009 Saat 22:01

Merhaba Naci Baba, öncelikle yaptığınız çalışmalardan ve biz Defineciler için verdiğiniz Emeklerden dolayı size Teşekkür eder, Başarılarınızın devamını dilerim. Bazı VLF sistem dedektörleri incelemek ve hakkında bilgi edinmek amacıyla Üye oldum. Daha önceleri, hala Gazete sayfalarında Çarşaf Çarşaf Reklamları yapılan Yerli ürün dedektörlerden maalesef hem emek, hem de çok Vakit kaybına Uğradığımdan dolayı, Yabancı Tip dedektörleri inceleme gereği duydum. Esasında amacım bir Pulse sistem dedektör almaktı. Başka bir sitede birçok incelemeler yaptım ve kafamda 3 tür pulse cihaz belirdi. Ama hem Fiyatından, hemde Ayırım konusundaki belirsizliğinden dolayı şu anlık ikinci Plana attım. Özellikle WHİTES tipi dedektör hakkında Yazılarınızı inceledim ve Fikir olarak bayağı kafama yattı. Sorum ise şöyle olacak:  benim arayacağım nesneler orta boy kütle (3-5 Kilo)  ve 1 - 1.5 metre derinlerde olacak. Toprakta bol mineral ve yüzeye yakın yerde bol Kerpiç ve eski Tuğla Parça ve Kırıkları var. Üstelik yer yer değer düzeyi Yüksek Mermer kütleleri de bulunuyor. Whites in ayırım olayı nasıldır, belirttiğim  bu derinliğe inebilirmi? Kerpiç ve Mermer parçalarına sinyal verme olayı nasıldır. onları Görmeme veya ekarte etme sistemi varmıdır. Metal bir Küpün içindeyse, metale mi, yoksa etrafını kaplamış olan küp e mi sinyal verir. Bir daha metrelerce boşa kazmak istemiyorum Naci Baba. o yüzden, Bu cihaz benim işimi görebilirmi? veya bu şartlar altında ve derinlikte benim işimi gören ve sizin de onayladığınız bir cihaz tavsiye edebilirmisiniz? cevabınıza şimdiden Teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.  SAYGILAR

Yukarı Dön
güneyli Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 12/Mart 2017/2010
Durum:
Gönderilenler: 4
  Alıntı güneyli Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Haziran 2017/2009 Saat 22:49
Arkadaşlar, RONİN buraya teşrif etmiş ve Üye olmuş. Ama hemen satıcı damgasını yemiş. Ben onu kesinlikle tanımam, Babamın oğlu da değil kendisi,  ama diğer sitelerde çok yazısını okudum. Birçok Cihazların, Bilhassa Pulse sistem olanların çalışma prensipleri, ayarları ve teknolojik yönleri hakkında, Takdir edilecek derecede Bilgiye ve Tecrübeye sahip tir. Hani demişsiniz ya, ""Bilgi Paylaştıkça güzeldir"" diye. Ne kadar çok Bilgi olursa, o kadar da çok ve güzel Paylaşımlar olur. Öyleyse neden onun Bilgilerinden burda da faydalanmayalım? Bir Konu hakkında görüş belirtildi diye hemen satıcı Damgası yemek, bir paylaşım sitesi içinde hiç Hoş durmuyor. Birbirimizle laf atıştırmaktansa, Birilerimiz Öğretsin, Bizler de Öğrenelim. Üyeler için en güzeli ve faydalısı da böyle olacaktır sanırım.

NACİ BABA,...Affina Mahsuben ve Özür dileyerekten belirtiyorum,  söylediklerim yanlış anlaşılmasın. ben kimsenin avukatlığını yapma gayesi içinde değilim. Bu güzel sitenin daha aktif ve Salt duruma gelmesi açısından, Birşeyler bilen herkesten Bilgiler almak ve Tecrübelerinden faydalanmak, diğer Üye arkadaşlar adına da menuniyet verici bir durum olacaktır kanaatindeyim. Hürmet ve de Saygılarımı Sunarım......

Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  <1234 5>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50