Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5Tarihî Süreçte; <>5Mezar Çeşitleri - Yüzey Araştırmaları - İlgili Haberler <>5Muhtelif Haberler...
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Define sevdası çaresiz bir hastalık

Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
magistratus Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Magistratus

Son Giriş: 15/Şubat 2017/2011
Durum:
Gönderilenler: 397
  Alıntı magistratus Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Define sevdası çaresiz bir hastalık
    Gönderim Zamanı: 19/Ağustos 2017/2010 Saat 08:35

"Her gittiğimiz höyük ya da yerleşimin bizden önce defineciler tarafından tahrip edildiğini görüyoruz" diyen arkeologlar, işin artık salgın bir hastalık halini aldığını söylüyor...

İzmir'de define aramak için girdikleri kuyuda biriken metan gazı nedeniyle zehirlenerek hayatını kaybeden bir işadamı ile yakın arkadaşı, gözleri bir kez daha define peşinde koşanlara çevirdi. Define avcılarının bu sevdasını, "Türkiye'de bu iş, artık bir hastalık şeklini aldı" diye yorumlayan tanınmış arkeologlar, inanılması güç öyküler aktardı. İşte, uzmanların anlatımıyla definecilerin yaşadıkları:

'YAKALANANLAR POLİS ÇIKTI'
Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu (Arkeolog): Birinci dereceden SİT alanlarının bulunduğu bölgelerde özel mülkiyetlerin kamulaştırılması gerekiyor. Çünkü adam "Tarlamı ekiyorum" diyor ama gece kaçak kazı yapıyor. Yakın zamanda Perge civarında iki sivil polisi suçüstü yakalattık. Kazı alanında çalışan köylülerimiz haber verdi. Bana telefon açıp "Buradan kazma sesleri geliyor" dediler. Ülkemizde kaçak kazı bir hastalık. Kazı alanlarına kamera yerleştirilmesi lazım.

'20 YIL AYNI DAĞI KAZMIŞ'
Prof. Dr. Alparslan Ceylan (Arkeolog): Türkiye'de bu iş artık salgın hastalık şeklini aldı. Doğu Anadolu'nun dağını taşını dolaşıyoruz, her gittiğimiz höyük ya da yerleşimin bizden önce giden defineciler tarafından tahrip edildiğini görüyoruz. Mesela tam 20 yıl boyunca bir dağın her kayasının altını kazan bir adamla tanışmıştım. 20 yıl boyunca gece uyumamış. Bu adama "Burada bir şey olmaz" dedim. Bir hafta sonra beni arayıp, "Hocam yine geceleri uyuyamıyorum, o nedenle dağa çıkıyorum" dedi.

ANTİK SİKKE YERİNE 5 CENT!
Yardımcı Doç. Dr. Oğuz Alp (Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi): Seyitgazi ilçesindeki Keçiçayırı Höyüğü kurtarma kazılarında M.Ö. 4-3. yüzyıla ait bronz küpeler, yüzükler, kolye ucu ve pişmiş topraktan kandiller gün yüzüne çıkartıldı. Ancak alan, yoğun kaçak kazılara maruz kalmış. Mezarların birisinde bulunan 1942 tarihli 5 ABD centi, bu mezarlardan antik sikke bekleyen bizleri şaşırttı. Bu para, ortak mirasımızın bilinçsizce yok edilmesinin bir kanıtı oldu.

'4 MİLYON KİŞİ DEFİNE PEŞİNDE'
Büyüklerinden duyduğu hikâyelerle defineciliğe başlayan Uğur Kulaç, 17 yıldır bu işin içinde olduğunu söylüyor. Asıl mesleğini bırakıp dedektör imalatına başlayan Kulaç, "Sadece benim 500 bin müşterim var. Türkiye'de 4 milyondan fazla defineci var" diyecek kadar iddialı. "Definecilik yanlış biliniyor" diyen Kulaç, İzmir'de yaşanan kazayı şöyle yorumluyor: "Metan gazından zehirlenme ancak derin kazılarda olur. Bu da kaçak ve acemi definecinin işidir."

Düzenleyen magistratus - 19/Ağustos 2017/2010 Saat 09:09
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50