Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5DEFİNECİLİĞE, FORUMA ve HAYATA DAİR <>5Tamamen Söz Sizin Makineleriniz, Testleriniz, İddialarınız.
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

nokta106- çanakkale maceraları

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  <12
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
karabey Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Son Giriş: 21/Mayıs 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 256
  Alıntı karabey Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28/Aralık 2017/2009 Saat 07:48
SELAMLAR NACİ BEY MAKİNELER KONUSUNDA YAZDIKLARINI İLGİYLE OKUDUM TABİİ HEMEN AKLIMA BİR İKİ SORU TAKILDI .HOCAM MAKİNADA MESELA 2METREDE 30-40 CM ÇAPINDA BİR METAL YAKALADIK MAKİNANIN BAŞLIĞI ACABA KAÇ CM SÜREKLİ ÖTER.AYNI MADDE 1 METREDE OLURSA BU SEFER ARAMA BAŞLIĞI KAÇ CM SÜREKLİ YANİ KESMEDEN ÖTMELİDİR. YANİ DERİNLİK ARTTIKÇA BAŞLIĞIN SÜREKLİ ÖTME MESFESİ DE DARALIYOR MU
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28/Aralık 2017/2009 Saat 11:11
Orjinalini yazan: karabey

SELAMLAR NACİ BEY MAKİNELER KONUSUNDA YAZDIKLARINI İLGİYLE OKUDUM TABİİ HEMEN AKLIMA BİR İKİ SORU TAKILDI .HOCAM MAKİNADA MESELA 2METREDE 30-40 CM ÇAPINDA BİR METAL YAKALADIK MAKİNANIN BAŞLIĞI ACABA KAÇ CM SÜREKLİ ÖTER.AYNI MADDE 1 METREDE OLURSA BU SEFER ARAMA BAŞLIĞI KAÇ CM SÜREKLİ YANİ KESMEDEN ÖTMELİDİR. YANİ DERİNLİK ARTTIKÇA BAŞLIĞIN SÜREKLİ ÖTME MESFESİ DE DARALIYOR MU

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ARKADAŞIM MERHABA SELAMLAR  SAYGILAR...................................NACİBABA..................ONK.

TÜM MAKİNELERDEKİ ORTAK ÖZELLİKLER ŞÖYLEDİR

1>MAKİNELERİN ALGIMALARI  (TÜM MAKİNELERDE BU DURUM ) MADDE UFALDIKÇA DERİNLİK AZALIR MADDE ÇAPI BÜYÜDÜKÇE DE DERİNLİK ARTAR

2> BU  YUKARDAKİ ŞIKKA BAĞLI OLARAKTA
  EN GÜZEL NET CEVABI TEMİZ OLARAK (DEMİRLİ NESNELER VERİR )
ŞAYET BU MADDE DEMİRSE VEDE DİYELİM 30 CM ÇAPINDA  BİR MADENSE DEMİRDEN DERİNLİKTE 2 METRE İSE  YÜZEYDE DE BAŞLIĞIN HİÇ SESİ KESMEDEN TOPRAK KOŞULUNA BAĞLI OLARAKTAN   YA HACMİ GENİŞLİĞİ 30 CM BİR DAİREVİ NET SESİ KESMEDEN ÖTME YAPAR YA DA 60 CM LİK BİR SAHA YAPAR  BU BAŞLIĞIN BÜYÜKLÜĞÜNE VE KÜÇÜKLÜĞÜNE BAĞLI ORANTILIDIR

3> MESELA DİYELİMKİ   30 CM BİR DEMİR KÜTLE VE 2 METREDE DURUYOR
(A)= BUNU 22 LİK STANDART MAKİNENİN BAŞLIĞINLAN  KULAKLIKLAN  FARK EDEBİLİRSİNİZ
DE SANKİ YÜZEYE YAKIN BİR  MADENİ SİGARA TABAKASINA YAPTIĞI ALGILAMAYI YAPAR
(B)= ALL METALDE OLUCAK MAKİNE  AYIRIMSIZ VE EN SON GÜÇTE ÇALIŞIYOR OLUCAK
(C)= MAKİNE PROFESYONEL İSE  ALET ÜZERİNDEKİ TÜM FİLTRELERİ KALDIRICAKSINIZ
(D)= 22 LİK KAFA İLEN ANCA  2 METREDEN ZAR ZOR VEYA TOPRAK KOŞULLARINA GÖRE MAKİNESİNE GÖRE  KULLANICININ KULLANIMINA GÖRE BÖYLE BİR SÜRÜ FAKTÖRLER SIRALANABİLİNİR    UFAK BAŞLIKLARDA BUNLAR YAŞANIR  VEYA FARKEDİLMİYEBİLİRDE

4> DERİNLERİ ALGILAMAK İÇİN EN AŞAĞI 35--45  LİK BÜYÜK BOY BAŞLIKLAR KULLANILMALIDIR   İŞTE BU BAŞLIKLAR O 30 CM LİK DEMİRİ SANKİ 50 CM DEKİ BİR ALGILAMA İLEN YAKALAR  BAŞLIK BÜYÜDÜKÇE DERİNLERDEKİLER ÇOK İYİ ALGILANMIYA BAŞLARLAR  BUNLAR KAİDEDİR VE BÜYÜK BİR BAŞLIKLAN DA MESELA BEN SAVAŞ ALANLARINDA 40 CM UZUNLIKTA TOP MERMİLERİNİ KİMİSİ 2 METREDE KİMİ 3 METREDE KİMİ 3.5 METREDE  OBÜSLER O 600 KİLOLUKLAR DA VAR PATLAMADAN GİRMİŞ BUNLAR EN AŞAĞI 3 METRE İLEN 5--6 METRE AŞAĞI İNMİŞLER  MAKİNE DE BUNLARI GENİŞ HACİMLERİNDEN ALGILIYOR BU NERMİLERDE ÇELİK %60   BAKIR ŞERİT SARGISI VAR %80 LERE VARAN
SARI VAR +BRONZ VAR   ALL METALDE ÇOK DAHA DUYARLI OLARAK BUNLAR YAKALANIYORLAR
VE BUNLARIN BÜYÜK BAŞLIKLARLAN YAKALANMASI ANINDA SANKİ KARŞINDA BİR UFAK OTOMOBİL VARMIŞ GİBİ BİR GENİŞ ALAN YAPIYORLAR VE BAZEN BİRKAÇTANESİ ÇOK YAKIN ARALIKLARLAN DA OLUNCA BİR OTOBÜS ALANI GİBİ SAHA YAPIYORLAR

BEN 1980 LERDE  81--82--83--84  YILLARI YAZ AYLARINDA KÖYLÜNÜN TARLALARINDA İP ÇEKMECESİNE SANTİM KAÇIRMADAN ARAMA YAPTIM YANİ RESMEN İŞ OLARAK ÇALIŞTIM
NELER NELER NE İSTERSEN VAR   MAGNUM BÜYÜK BAŞLIKLAN 50 CM ÇAPLI DEV GİBİ BAŞLIK VE MAGNUM 2  1.5 METRE ÇAPLI BUNLARI İP BAĞLIYORSUN ARKAN SIRA GELİYOR TRAKTÖR TEKERİ GİBİ BÜYÜKTÜR   AEGLE II  VE SL İLEN VE 6000 D İLEN 3 AYRI MAKİNEYLEN ÇALIŞTIM KAÇ KAMYON DOLUSU MALZEME ÇIKTI  ÇOĞUNU DA MÜZELERE ALDILAR HAVADA 6 AYRI KİŞİNİN ATIĞI TÜFEK MERMİLERİ BİR NOKTADA BİRLEŞMİŞ VE 6 TANESİ DE KAYNAK OLMUŞLAR BİRBİRLERİNE  BUNLARDAN HADDİNDEN FAZLA ÇIKIYORDU  MESELA SİPERDEKİLER DİYELİM YAN YANA 10--20 KİŞİ ÖNLERİNE İLERİ DÜŞEN BİR OBÜS MERMİSİ 600--700--800 KİLOLUK BUNLAR AÇTIĞI ÇUKURDAKİ TOPRAKLAN BU SİPERDEKİLERİ CANLI CANLI TOPRAĞA GÖMMÜŞ BUNLAR DA BAŞLADI ÇIKMAYA BENİM DE MORALİM SIFIR OLDU DÜNYAYI VERSENİZ BEN YOKUM DEDİM KAÇ SENE BURDAKİ GÖRDÜĞÜM OLAYLARI ÜSTÜMDEN ATAMADIM  SONRALARI TOPARLADIM BAKIN BURNUMUN DİBİNDE SEMELER VARKİ GİDEMİYORUM ÇÜNKÜ ORAYA ZİYARETE GİDENLER BUNLARI GÖRMÜYORLAR GÖRSELER VARYA  KİMBİLİR  NE OLUR DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM  ECDAT BU ŞEKİL CANINI DİŞİNE TAKIP BU TOPRAKLARI KAZANDIRMIŞ Bİ DE ŞİMDİKKİLERİN YAPTIĞI HAİNLİKLERE BİR BAKIN VALLA KEMİKLERİ SIZLIYORDUR NE DİYEYİM BAŞKA  BU BÖLGEDEN ÇO HATIRALARIM ÇOK GÖRDÜĞÜM ŞEYLER VAR  ANLATMASI BİLE ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR DE NEYSE GENE UZATTIM

BU BÖLGEDE 5--6 METRELERDEN BÜYÜK BAŞLIKLARLAN ÇOK NESNELER ÇIKARDIK
22 LİK KAFAYLAN DA 50 CM 100 CM DÜZEYLERDEKİ CİSİMLERİ ALDIK
33 VE 45 LİK MAKİNEYE BAĞLANABİLİNEN TÜR BAŞLIKLARLAN DA 2 METRE VE AZ DAHA AŞAĞILARINI TEMİZLEDİK  TÜM BAŞLIKLARDA GÖRDÜMKİ MADDE NE DENLİ BÜYÜRSE SATIHTA DA BAŞLIĞIN  ALANI GENİŞÇE OLUYOR  BÜYÜK BAŞLIKLARDA ÇOK DAHA GENİŞ ALANI KAPLIYOR

BU AÇIKLAMALARDAN BİŞİ ANLAMADIM DERSEN  DAHA DETAYLISINI YAZ SOR ONU DA AÇIKLIYAYIM  (SİYAHLAN YAZDIM SENİN İÇİN RENKLİ YAZMADIM )

SAYGILARIMLAN.....................................................................NACİBABA......................ONK..
NACİBABA..............ONK..
Yukarı Dön
karabey Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Son Giriş: 21/Mayıs 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 256
  Alıntı karabey Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Aralık 2017/2009 Saat 05:04
SELAMLAR HOCAM DETAYLI AÇIKLAMALARINIZI OKUDUM .ELLERİNİZ DERT GÖRMESİN ÇOK SAĞOLUN.ANLAŞILMAYACAK BİRŞEY YOK.GAYET İYİ AÇIKLAMIŞSISZ..AYRICA CEPHEDEO TOPRAĞA CANLI GÖMÜLEN ASKERLERİN DURUMUNU DÜŞÜNDÜM DEŞİMDİKİLERLE KARŞILAŞTIRDIM HAKİKATTEN ACINACAK DURUMDAYIZ NE DİYELİM ALLAH SONUMUZU HAYIRLI ETSİN.TEKRAR SELAM VE SAYGILAR
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Aralık 2017/2009 Saat 05:44
Orjinalini yazan: karabey

SELAMLAR HOCAM DETAYLI AÇIKLAMALARINIZI OKUDUM .ELLERİNİZ DERT GÖRMESİN ÇOK SAĞOLUN.ANLAŞILMAYACAK BİRŞEY YOK.GAYET İYİ AÇIKLAMIŞSISZ..AYRICA CEPHEDEO TOPRAĞA CANLI GÖMÜLEN ASKERLERİN DURUMUNU DÜŞÜNDÜM DEŞİMDİKİLERLE KARŞILAŞTIRDIM HAKİKATTEN ACINACAK DURUMDAYIZ NE DİYELİM ALLAH SONUMUZU HAYIRLI ETSİN.TEKRAR SELAM VE SAYGILAR

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ARKADAŞIM SELAM 

1975-76-77  = bu tarihlerde de  akşam benim tüm nerelerde ne işler yapmışım nerelere girip çıkmışım  bir kalınca defterim var ne yapılmışssa ne alınmışssa  tümü yazıyor   mesela bir köy var bu köyün tarlaları  verimli  ama köylü aksi bu durumda kaçak çalışılıcaktır  eskiden yoktuki bu bilgisayarlar hele bu google earth   ne yapıyordum o zaman o yerin tümünü gören en hakim bir yüksekliğe  çıkıp kuwetli dürbünlen araziyi tarıyordum  nerden girilir nerden çıkılır nerede sıkıştırırlarsa nereden kaçarsın  2 koldan sıkışmada nereden kaçarsın tam çenberden nasıl kaçarsın tüm bunların muhasebelerini yapıp o şekilde dalıyordum bu yerlere bunların ben de tüm çizimleri ilen mevcut  her yere ait mevcut  ve burdan da yayınlanması da sakıncalıdır  yayınlamıyorum  yayınlasan gidicek bisüri kişi talan edicekler milletin tarlalarını sonra vebali bana kalıcak ta her neyse en başta verdiğim tarihte resmi olarak   askerinin  bu savaş kalıntılarını toplama  işine girdimdi bunlara rastladım ve tutuğum notlardan hafızamda kalmıyanları var onları da yazayım bari dedim yeri gelmişken ...

yer alçıtepe ilen  settülbahir arası olan ana yolun  sağı solu iç kısımları yoldan içeri olan köylünün tarlaları ..
burdaki senelerin şikayetleri sonucu bu çalışma başlatıldı fakat askerin elindeki çok eski olan mayın dedektörleri  en fazla 1 veya  2  karışlık yani satıh taramasından geçirilmiş  en fazla 30 cm lik tüm bölge savaştan sonraki yıllarda kademeli olarak ara ara  taranmış ne bulundu ise toplanmış fakat esas olan en büyük tehlike  gemilerden öylesine fazla top mermisi atılmışki  şöyle düşünün tüm gelibolu yarımadasının her metrekaresine en az 5--10 tane top mermisi isabeti mevcut  bazı yerlerde bizim top bataryalarının olduğu yerleri düşünmek bile istemiyorum  her santimine düşmüş  işte bunların  %60 ları patlamış ters düşen karın üstü düşen ön tapa toprağa gelmemiş olanları da alabildiğine girmiş toprak içine veya karın üstü ters düşmüş te onun yanına sağlam baş lan düşüp patlıyanın açtığı çukurun toprağı altında kalanları var  anlaşılması için şu benzetmeyi vereyim  tekli büyük pulluklan nasıl toprağı sürerken alttan alıp önüne devir daim yaparya yani allak bullak işte aynı öyle olmuş mesela bayramlarda gösterilen çok kısa bir sahne o zaman çekilmiş  askerler ileri tel örgüye doğru üstünden hamle yapacakları sıra  sırasınlan her metreye ip gibi top mermileri düşüyor ve askerler geri kaçıyor  bu sahne her sene gösterilir görmiyeni yoktur  ip gibi bir satıha herifler öylesine 1 er metre aralıklan mermi düşürüyorlar  bunun şöylesini bir düşünün ve gözlerinizde canlanlandırınız
türk siperi ip gibi dümdüz  içinde de sıralı belki 100 belki 200 belki de daha fazla asker  tüfeğini ileri uzatmış siperin üstünde  ateş etme şeklinde  kimi de destek için bir ayağını siperin arka duvarına  dayamış geçmek isteyen eğilip ayağının altından geçiyor  bu siperler uzun labiren gibi tam muhafazalı koruganlı savaş ateş idare yerlerinden içinden de geçiyor mutfak kısmı ndan da yani herşey birşeyin içinden geçiyor   bu siperler içinde 10 metrede bir geriye doğru açılmış  2 ye 2 metre genişlikte  u şeklinde bir havuzlu tuvaletler de var işini bitirdinmi tahta kapaklı örtüyon üstünü  fazla koku yayılmasın diye  bu işi çok merak edenler vardır siper içinde bu askerler tuvaletlerini nereye yapıyorlar diye işte açıklıyorum bunları tek tek gördü bu gözler  ve düşünülmüş ki siper içinde ölenlerin üstüne basılmasın günahtır diye de her düz veya grintili çıkıntılı uzayan araziye göre olan siperlerin arka kesimlerini muhakkak surette bayır aşağılarına getirmişler  vadi şeklinde de olabiliyor yani atılan her şey siper üstünden geçip bu aşağılık olan yerin de üstünden geçip taa ilerilerde patlaması sağlanmış bu durumda da o arkadaki yerlere bişiler olmuyor  bu yerlere de hazr büyük çukurlar açılmış   ölenleri defnetmek için   ve sıhiyeler tedaviler de bu arka yerlerde yapılıyor burdan da en yakın sahra hastanelerine sevkiyatları gece yapılıyor  takviye kuwetler cephaneler hep bu aşırtmali olan vadi gibi yerlerden bu geçitlerden yapılmış  bu yerlerin  iç kesimlerdeki şehitlikleri ziyarete gidenler buna azıcık dikkat etmeklen bu söylediğim doğruluğunu hemen anlarlar  toplu devasa bir büyük uzun mezar bunun ön kısımlarını azıcık gezin yüksek yerlerine çıkın kalan siperlerin kalıntılarını görürsünüz  o yerden de geriye bakın bu dediğimin aynısını görürsünüz bu anlatımı niye yaptım şimdi söyliyeceğim daha iyi anlaşılsın diyedir ..
arama esnasında geldik köylünün tarlası sınırına sınırın aşağısı  aşağı doğru bayır yapıyor yani bayır aşağı dereceli şekilde sert inişli değil  tam bu sınırda sınırlan tarla içine doğru 5--6 metrelerde 1 rer metreler araylan aletlen sıra sıra uzuncana dar sinyaller almıya başladım toprak ta aşırı killi bir yer al çanak çömlek yap o şekilde bir sıkı killi ama yumuşakta bir şekil ve dikatli bir şekilde açılmaya başladı   işte burası uzunlamasına tam açıldığında bende ne moral kaldı ne bişi işi mişi bıraktım o kadar ısrarlar vs devam etmedim senelercene de azabını çektim halen bile benim bümyemin %80 ninde bu olayın yeri vardır  .. evey olay şudur  uzun düz bir siper  ve yan yana dizili bir sürü açıldıkça çıkan askerler  ve hiç bozulmamış sanki o an düşmanı bekliyorlar  herkes şaşırdı nerelerden neler geldi ne uzmanlar  bozulmamanın sebebi de killi olan toprakmış  ben 30--40 kişi çıktığında terkettim o tuvalet deiğim yerde de asker tuvaletini yaparken oturmuş halen duruyor   yani bugün diyeyim bir müzede vardır ya hani yapma şekil canlandırmalar veya eski filim çekimi aynı o şekilde hatta ilk çıkanı ben dürttüm resmen gözler açık ileri bakıyor hemşerim hop hop diye sonra beni çekip almışlar  o ilk olanı bir ayağını da siperin arka duvarına dayamış altından da 2 sıhıyye bir sedir üzerinde yaralı geçirmiye uğraşıyorlar telefon telleri eski çevirmeli telefonlar  bi tane de sağlam şekilde hasarsız telsiz de vardı  mataradaki su bile duruyor inanan inansın inanmıyan da inanmasın  ne diyeyim tamam hepsi bu daha ilerde başka durumları da anlatırım  gene moralim bozuldu  onun yanındaki çocuk daha resmen çocuk yaa
15--16 yaş gösterir hem de güler bir şekilde duruyor  ve bu açılanlar başladı anında çürümeye kokuşmaya havaylen temas edince hemen alelacele bulunan ları devamlı o arkadaki şehitliğe devam ederek başladılar gömmüye komple silahınlan elbisesinlen herşeyinlen sadece boyunlarında 3 gen bir muskaya benzer siyah bezli şeyleri aldılar bunlar künyeleriymiş ismi cismi köyü baba adı vs yazıyormuş siperlerdeki cephaneleri çıkarıp aldılar bir sancak çıktı komple sağlam  kuranıkerim bolluğu vardı hep ufaltılmış şekillerde  her askerde varmış  sarılı temiz yağlı kağıtlara kat kat sarmışlar tabikii o devirde naylon yoktuki
bir de bu yağlı denen kahverengi kağıtlarda her bir askerde bellerinde hazır şekilde 2 kat temiz çamaşır 2 atlet 2 kilot bunları da bir yetkili ağlıyarak anlattı  mermi biter cephane biterse süngü tak emri alındımı tüm asker bu temiz çamaşırlarını hemen giyer öyle hücuma allah allah diye koşarmış düşmanın üstüne niye temiz çamaşır öbür tarafa giderken temiz gidelim diye yaparlarmış ?? ecdada bakın  asilliğe bakın  hangi nesilin evladlarınız ona bakın ve ne olursa olsun bozulmayın arkadaşlar kimse ümidini yitirmesin  bizler türk milleti olarak sulhta belki birbirimizin gırtlağını sıkarız ama cephede de siperde de kankardeşi oluruz  işte diğer milletlerden tek farkımız budur bizim  // AYNI CEPHEDEKİ ATATÜRKÜN ŞU SÖZLERİ HEPİMİZİN DERİNLİKLERİNDE YAZILIDIR EN KUWETLİ ÇIKMAZ MÜREKEPLİ KALEMLEN YAZILIDIR DİYORKİ  ARKADAN GELECEK TAKVİYE KUWETİNİ BEKLİYORUM AZ DA GECİKİLDİ ASKERİMDE CEPHANE KALMADI  ATIŞ DURDU BUNU FIRSAT BİLEN DÜŞMAN KUWTLERİ KENDİ SİPERLERİNDEN ÇIKIP HÜCUMA GEÇTİ  1 İNCİ KISIMA SÜNGÜ TAK SİPERDEN ÇIKIN HÜCUMA GEÇİN EMRİNİ VERDİM HEPSİ ŞİMŞEK GİBİ SİPERLERDEN ÇIKIP ALLAH ALLAH DİYE HÜCÜMA GEÇTİ ALLAH ALLAH SESLERİ TÜM SAVAŞIN SESİNİN ÜSTÜNDEYDİ  BUNU GÖREN DÜŞMAN İLK ÖNCE DURAKSADI ŞAŞIRDI BAZILARI GERİ KAÇTI BAZILARI YERE DİZÜSTÜ ÇOKÜP ATEŞ ETMİYE BAŞLADI AMA ÇEKİRGE SÜRÜLERİ GİBİ ÖLENİN ARKASINDAN YENİLERİ ÇIKIYORDU MECBUREN KENDİ SİPERLERİNE  ÇEKİLDİLER VE BU SIRADA SİPERLERDEN BİZE KARŞI OLMUYAN ATEŞ SESLERİ GELDİ SONRADAN ANLAŞILDIĞINDA DA ALLAH ALLAH SESİNİ DUYAN DÜŞMAN MÜTTEFİKLERİ İÇİNDEKİ MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN GETİRELEN ASKERLER BU HÜCUMU REDDETMİŞLER KATILMAMIŞLAR  BUNLARI DA İNFAZ ETMİŞLER BUNLAR DA BİZİM ASKERLEN BİR GÖMÜLMÜŞ LER  BU ESNADA ATATÜRK DİYORKİ  SİPERDEN ASLANLAR GİBİ ÇIKIP HÜCÜM EDİYORLARDI SİPER İÇİNDEKİLER 1 DAKKA SONRA ÖLECEKLERİNİ BİLE BİLE GÖZLERİNİ DAHİ KIRPMADAN KENDİLERİNE SIRANIN GELMESİNİ BEKLİYORLARDI  BEN BU SAHNELERİ İÇİM ÜRPEREREKTEN KAHROLARAKTAN SEYRETTİM  BEN BUNLARIN ANALARINA BABALARINA  ÇOCUKLARINA NE DİYECEKTİM  BU KARAR ÖYLE BİR ZOR KARARDIRKİ AMA TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE TOPLUMUMUZUN  GELECEK NESİLLERR İÇİN BUNA MECBURDUM DİYOR.....ARKADAŞLAR ÇANAKKELE SAVAŞLARI DÜNYADAKİ TOPLAM OLAN TÜM SAVAŞLARDAN AYRIDIR  TEKDİR  BÖYLESİNE BİR SAVAŞI HİÇBİR TARİH YAZMAMIŞ GÖRMEMİŞTİR  TOPLAM RESMİSİ BUDUR DA  GÖMÜLMÜŞ BU ŞEKİLDE KALANLARI SAYAMIŞLARDIR VS VS BİZDEN 250 BİN KİŞİ  ONLARDAN DA TOPLAM 300 BİN KİŞİYİ GEÇİK ÖLÜ VERİLMİŞTİR  DENİZİN DİBİ DE DENİZ ŞEHİTLİĞİ MEZARLIĞIDIR YANİ KARASI DENİZİ MEZARDIR  VE DE AÇIKLANMIYAN SÖYLENMİYEN ÇOK DETAYLAR DA GÜNÜMÜZDE BİLE VARDIR BU ÇANAKKALE SAVAŞLARININ OLAYLARININ TÜMÜNÜN ANCAK %40 A YAKIN BİR BÖLÜMÜ AÇIKLANMIŞTIR  GERİSİ HEM MEÇHULDUR  VE SIRDIR VEYA BİLİNMİYENDİR ..

ARKADAŞLAR BU ANLATIKLARIM NEKİ DAHA ÖYLE HATIRALARIM VARKİ  ONLARI DA İLERDE AÇIKLARIM  VE KLEVYE DE GİTTİ YANİ YEMİNLEN HEM BUNLARI YAZIYORUM  HEM GÖZYAŞLARIMA HAKİM OLAMIYORUM KLEVYE DOLDU SUYLAN SAÇ KURUTMA MAKİNESİ İLEN KURUTUYORUM BOZULURSA NE YAPAYIM HELAL OLSUN

KALIN SAĞLICAKLAN SAYGILARIMLAN......................................NACİBABA...................ONK....

KISIM 2.................................................DEVAM..................................................................

O DEDİĞİM TARİHLERDE DE FEKA BİR FORD MİNİBÜSÜM VARDI  İÇİNİ AYNI TAMİRHANE ELEKTRONİK ÜZERE YATMA YEME İÇME ÇALIŞMA HEPSİ İÇİNDE VE KÖYLERİ DOLAŞIYORUM HAZIR AYAKLARINA GİTMİŞİM KİMİN VARSA BOZUK RADYOSU TEYBİ PİKABI  GETİREN GETİRENE İŞLER ÇOK İYİYDİ BÖYLE  VERESİYESİ YOK HAZIR PARA  BENİM İÇİNDE ÇOK İYİ OLUYORDU  74 KIBRIS SAVAŞININ OLDUĞU GÜNLERDE  TABİ GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUM GECE IŞIK YASAK OLDUĞUNDAN KAHVEDE RADYO HABERLERİ DİNLEMEKLEN GEÇİYOR NE OLUP BİTTİ DİYE BULUNDUĞUM YER DE EN KRİTİK YERLERDEN BİRİ ALÇITEPE KÖYÜNDEYİM İŞTE TAM SAVAŞLARIN GEÇTİĞİ EN HAREKETLİ OLAN YERİN İÇİNDEYİM  ÇANAKKALENİN  ABİDEYE GİDERKEN İÇİNDEN GEÇİLİYOR BU KÖYÜN   SAAT DE  11 SIRALARI VAR YOK HAVA KARARMIŞTI YAZ GÜNÜ TABİ GÜNDÜZLER UZUN HAVA DA GEÇ KARARIYOR  HEMEN CAMİİ GRİŞİNDEKİ KAHVEDEYİM CAMİİ KAPISI NIN  HEMEN ÖTE TARAFI DA KARE ŞEKLİNDE DEPOLU BÜYÜKÇE ÇEŞME  İŞTE ARABA DA BU ÇEŞME İLEN HEMEN KAPI ARASINDA ORDA DURUYORUM  BIRAKTIK İŞİ MİLLETTE DE NE UYKU NE BİŞİ HALBUKİ O SAATE HİÇKİMSE KALMAZ YATARDI  NEYSE BİR ARA TAM DALMIŞIK  BİR TOP MERMİ GÜRÜLTÜSÜ GELDİ KÖYÜN İÇİNDEN BİR YERDEN HERKES FIRLADI YERİNDEN SESİN GELDİĞİ TARAFA DOĞRU SONRADAN ANLAŞILDIKİ  BURDAKİ KÖYLÜLERİN BAZILARI TARLALARINDA BULDUKLARI BU PATLAMAMIŞ OLAN MERMİLERİ GETİRİRLERMİŞ EVE  AHIRA HANIMI DEVAMLI KESİLEN YERE SI DÖKERMİŞ KİMİNİN ARKADAŞI SUYU DÖKERMİŞ AGA DA ELİNDE TESTERE MERMİYİ KESERMİŞ NE İÇİN İÇİNİN PATLAYICISINI ALMAK İÇİN  BUNLARI DA DENİZDE KULLANIYORLAR BALIK İÇİN  VEYA SATANLARI DA VAR  SONRA 2 Sİ DE MEFTA TABİİ KÖYDE BİRSÜRÜ İNSAN VAR KOLU BACAĞI YOK SURATININ YARISI YOK NE BİLEYİM ALLAH AKIL FİKİR VERSİN DE BUNLAR HEP YOKLUKTAN OLUYOR  KİMİLERİ DE TRAKTÖRLEN TARLASINI SÜRERKEN PULLUĞUN UCU TAPAYA GELİP PATLIYOR İŞTE ESAS MİLLET BUNDAN BIKMIŞTI  BEN ORDA ÇALIŞTIM KAÇ SENE DE TEK KURUŞ ALMADIM MİLLETTEN ÇÜNKÜ YOKKİ ADAMLARDA ZAR ZOR YAŞARLAR DEVLETİN DURUMU DA MALÜMDÜ O DEVİRDE BORÇ İÇİNDE KIVRANILIYORDU  EN SONDA DA İŞTE O  SİPER OLAYINDAN SONRA TAMAMEN BIRAKTIM HERŞEYİ

BU KAHVENİN TAM KARŞISINDA YOLUN KARŞISI OLUYOR VAR MÜZE  DİYE MÜZE AÇMIŞTI KÖYLÜNÜN BİRİ AMA DİĞER DEVLET MÜZELERİNDEN FAZLA MAL VARDI İÇERİDE O ARKADAŞ TA BUGÜN ARTIK YOK ÇOOK SENELER ÖNCE RAHMETLİ OLDU  HELE ONA VERDİĞİM MALZEMELER 1 KAMYON YAPAR ARAMIZ DA ÇOK İYİYDİ ŞİMDİ GENE O MÜZE VAR AİLE BREYLERİ İŞLETİYOR BİR GİR DOLAŞ ÇIK  DIŞARI ALLAK BULLAK OLUYOR İNSAN YARISINI BİLE DOLAŞAMASSIN MORALİN BOZULUR ZOR ATARSIN DIŞARI KENDİNİ .....

Bİ DE ORMANCI VARDI ARKADAŞ SAĞMIDIR RAHNETLİMİDİR ARTIK BİLEMİYECEĞİM HEP NE ZAMAN GELSEM KÖYE İLLE DE EVE MİSAFİR EDERDİ ONLAN DOLAŞIRDIK BU ŞEHİTLİKLERİ BİLEBİLDİĞİ KADAR DUYDUKLARINI ESKİ YAŞLILARDAN DUYDUKLARINI ANLATIRDI ..
İNGİLİZ ÇOK KALLEŞLİK YAPMIŞ  SAVAŞ BU HİLESİZ OLMAZMIŞ UÇAKLARDAN HEP TEMEL ÇİVİLERİ ATMIŞLAR BİZİMKİLERİN ÜSTÜNE BAŞINDAN GİRSE TOPUĞUNDAN ÇIKARMIŞ
BOYUNA BİZİM SİPERLERE ALTTAN GÜNDÜZKİ PATIRDIDA HENGAMEDE KAZIM SESİ DUYULMASIN DİYE LAĞIM TABİRİ TÜNELLER KAZARLARMIŞ TAM BİZİM SİPERLERİN ALTINA GELİNCE DE PATLAYICILARI YERLEŞTİRİP PATLATIRLARMIŞ TABİİ ÜSTTE KİM VARSA HEPSİ ANINDA ŞEHİT  VE BUNLAR DA DOĞRU METRELERCE TOPRAK İÇİNE GÖMÜLÜRLERMİŞ  YANİ BULUNAMAZ ŞEKİL OLURLARMIŞ ...

YAKIN TARİHLERE KADAR  BİR ÖZAL ZAMANINDA SAHİP ÇIKILDI DA BİZİM ŞEHİTLİKLER DÜZENLENDİYDİ VE DE YARIM KALMIŞTI VE SONRADAN GÜNÜMÜZE DEK HEPSİ YAPILDI  O TARİHLERDE İÇLER ACISIYDI BİZİM ŞEHİTLİKLER AMA İNGİLİZ ANZAK DİĞERLERİ TERTEMİZ BAKICILARI DA VAR ÇİÇEKLER İÇİNDEYDİ BİZİMKİLERİ OTTAN ZOR BULURDUN  KIYMET VERMİYORUZ DEĞERLERİMİZE SAHİP TE ÇIKMIYORUZ BEN HER OTARAFA  GİDİŞİMDE METRELERCE YANIMDA KEFEN BEZİ DE GÖTÜRÜRDÜM BUNU DA TOPLU MEZARLARIN YAĞMURLARDAN AÇILAN YERLERİNDEN KEMİKLER DIŞARI AKIP TAA AŞAĞILARA GİDERDİ İŞTE BUNLARI TEK TEK TOPLAR KEFENLER YİNE SAĞLAMA GÖMERDİM BUNU ÇOK YAPTIM  TRK BAŞINA HANGİ BİRİNİ DE YAPACAKSIN Kİ GÜCÜM YETİĞİNCE UĞRAŞIRDIM NE YAPAYIM
ÇOK OT SARAN YERLERİ TIRPANIM DA VARDI  ONLAN KESERDİM AÇARDIM MEZARLAR VAR SUBAY ARAZİDE 4--5 TANE YAN YANA BAZEN HİÇ GÖZÜKMEZLERDİ  BUNLARIN YAPILACAK TAMİRLERİNİ YAPARDIM  ARABADA İNŞAAT MALZEMESİ DE TAŞIDIM BİR ARA ..

ORMANCININ ANLATIMINA GÖRE DE  BU SAVAŞTAN GAZİ OLANLAR BU VAR MÜZE NİN  YANINDA ADAM SAHİBİ PANSİYON DA YAPMIŞTI BU GAZİLERİN ÇOĞU YAŞIYORDU O TARİHLERDE BU  PANSİYONDA HER SENE BULUŞURLAR MİLLET ETRAFLARINDA KAHVENİN DIŞINDA ONLAR ANLATIR HERKEZ DİNLERDİ  PANSİYON GAZİLERE BEDAVAYDI YEME İÇME KÖYLÜDENDİ PAŞALAR GİBİ KARŞILANIRLARDI BUNLAR KENDİ SAVAŞTIKLARI YERLERİ GEZERLER AĞLARLAR AĞLARLAR  ANLATIRLAR 1 HAFTAYA YAKIN KALIP GENE KENDİ MEMLEKETLERİNE DÖNERLERDİ  ..
>> BİR GÜN CUMAYDI ÖĞLENE YAKINDI  KARŞILIKLI SİPERLER O KADAR YAKINDIKİ AL ELİNE BİŞİ AT KARŞI SİPERE DÜŞERDİ  BİRDEN YANIK VE KUWETLİ BİR SES ÖNCE SALA OKUDU ARKASINDAN EZANI OKUDU VE HERŞEY O AN SUSTU KİMSE ATEŞ MATEŞ ETMİYOR  NAMAZ KILACAKLAR TÜFEKLERİ BIRAKIP RESMEN DÜŞMAN SATHINLAN BİZİM SATIH ARASINA DİZİLMEYE BAŞLADILAR  DÜŞMAN DA ŞAŞIRMIŞ ÖYLECENE BAKIYORDU AMA TEK KURŞUN ATAN YOKTU SESSİZLİK HAKİM OLDU BİR ANDA BU SIRADA DÜŞMANIN İÇİNDEN DE BİR SÜRÜ KARA ADAMLAR ÇIKIP SAFIN ARKASINA DİZİLMİYE BAŞLADILAR BUNLAR DA AFRİKADAN GETİRİLEN MÜSLÜMANLARMIŞ EZANI DUYUNCA  ANLIYORLARKİ DİNDAŞLARINA ATEŞ ETİKLERİNİ VE İNGİLİZİN KENDİLERİNİ KANDIRDIKLARINI O ANDA ANLIYORLAR  NAMAZ BİTTİ TAM DAĞİLİCAKKEN BU AFRİKALILAR İLEN BİZİMKİLER SARILIP ÖPÜŞTÜLER VE BUNLARIN %40 INDAN FAZLASI BİZİM SAFLARA GİRDİLER GİRMİYENLERİ DE İNGİLİZLER İDAM ETİLER FAKAT BU İŞ YAYILDI TÜM MÜSLÜMANLAR İNGİLİZİN R HEPSİ BİZE ATEŞ EDECEKLERİNE HAVAYA SAĞA SOLA ATEŞ ETMİŞLER BUNLARI DA İNFAZ ETMİŞLER  BU KADAR ADİ BİR MİLLETMİŞ BUNLAR...
BİZİM TÜRK ESİRLERİNİ DE TOPLAYIP ÜZERLERİNE BENZİN DÖKÜP CAYIR CAYIR YAKMIŞLAR BU HADİSEYİ HERKEZ BİLİYOR  MISIR TARAFINDAKİ TÜRK ESİRLERİ DE BİR HAVUZA SOKUP ARTIK SUYA KARIŞTIRILAN NE MADDESİ İLEN TÜMÜNÜ KÖR ETMİŞLER BU DA BİLİNİYOR DOĞRUDUR  KIRIK ŞİŞELERE OTUTMALAR DA VAR BUNU 74 KIBRIS SAVAŞINDA ESİR DÜŞEN TÜRK ASKERİNE DE YAPTILAR YUNANLILAR  BU DA BİLİNİYOR   AMA TÜRK ASKERİ KENDİ SUYUNU AZIĞINI PAYLAŞMIŞTIR GEREK ÇANAKKALEDE GEREK HER YERDE  BUNA KARŞIN DA TÜM DİĞER DEVLETLER HAİNLİĞİN EN ALASINI YAPMIŞTIR  HELE ARAPLARIN YAPTIKLARI
ANLATMAKLAN BİTMEZ  MÜSLÜMAN MÜSLÜMANA YAPMIŞ HEM DE  NE DİYEYİM NE DEMELKİ
BUGÜN  BAKIN TÜMÜ KARIŞIK  BAŞLARINDAN BELE EKSİLMİYOR GENE DE ACIYORUZ GENE DE YARDIM YAPIYORUZ ARKA ÇIKIYORUZ  UTANIYORLARMI ACABA HİÇ ZANNETMİYORUM ..
7 SİNDE NEYSE 70 İNDE DE AYNIDIRLAR  TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR BUNU HERKES ANLASIN BİLSİN DİYORUM  KİTABIMIZDA BİLE BUNLARIN YERİ VAR ANLATILIYOR  AMA OKUMUYORUZ Kİ OKUSAK BAKIN NELER ÖĞRENİCEZ  NELER DE YOK ALIŞKANLIĞIMIZ ..

ARA  ARA DEVAM EDİCEM ŞİMDİLİK HOŞÇAKALIN.....................NACİBABA....................ONK...

Düzenleyen nacibaba - 29/Aralık 2017/2009 Saat 22:25
NACİBABA..............ONK..
Yukarı Dön
nacar66 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 26/Mart 2017/2011
Durum:
Gönderilenler: 31
  Alıntı nacar66 Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Aralık 2017/2009 Saat 09:30
ellerine saglık ababacım  okurken bile gözlerimdolduki oanı yaşasam hıçkırıklarımı tutamazdımm  allah gani gani rahmet etsin oo güzel insanlara .babacım kızmazsan şu ülkeyi bölmek isteyen mısına kodumun piçlerineee süvdüm için kızma  ŞUNU KİMSE UNUTMASIN HERTÜRK ASKER DOĞAR.  BİR TÜRK DÜNYAYA BEDELDİR .M.K.A  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Yukarı Dön
salimhoca Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 09/Şubat 2017/2012
Durum:
Gönderilenler: 7
  Alıntı salimhoca Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Aralık 2017/2009 Saat 16:34

Naci  baba  Çanakkale savaşları ile gördüklerinizden bende çok etkilendim.Bu yazınızı yazıcıdan çıkartıp lise 3. sınıfa giden oğlumun eline verip tarih öğretmenine gönderiyorum

ÇOCUKLARIMIZA  okusun, öğrensinler ecdadlarını, M.AKİF  atam ne güzel  söylemiş: 
 Bastığın yerleri toprak diyerek geçme , tanı
 Düşün altında binlerce kefensiz yatanı
 Sen şehit oğlusun incitme,yazıktır atanı
 Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Kara toprağın metrelerce altındaki siperinde tüfek elde bugün bile düşmanı gözleyen aziz şehitlerimiz ruhunuz şad olsun.              
Yukarı Dön
voyvodawolcan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Son Giriş: 13/Şubat 2017/2010
Durum:
Gönderilenler: 45
  Alıntı voyvodawolcan Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Aralık 2017/2009 Saat 17:46
Ben ağladım abi ya bunu okuyup ta gözleri dolmıcak bi Türk evladı tanımıyorum zaten.Tşk ederim Naci Baba emeğine yüreğine sağlık.
Vermeyince Mabud,neylesin Sultan Mahmut.
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı Misafir Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Aralık 2017/2009 Saat 19:48
Çok güzeldi, allah razı olsun naci baba, ellerin dert görmesin.
Yukarı Dön
sonumut Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Son Giriş: 10/Haziran 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 46
  Alıntı sonumut Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Aralık 2017/2009 Saat 05:44

Tarihimizi ve Şehitlerimizi bize tekrar hatırlattığın için  Allah razıolsun baba senden.

fıscher
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı Misafir Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Aralık 2017/2009 Saat 16:34
fatihgmc, fotoğraflar çok güzel, harika. Tarihimizi asla unutmamalıyız. Emeğin için teşekkürler arkadaş.
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  <12

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50