Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5TOPRAK ALTI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİ <>5GPR - YERALTI RADARI
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

balık bulucudan dedektör yapma tekniği

 Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
admin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
NACİBABA

Kayıt Tarihi: 03/Eylül 2017/2008
Son Giriş: 10/Nisan 2017/2024
Konum: GELİBOLU
Durum:
Gönderilenler: 2037
  Alıntı admin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: balık bulucudan dedektör yapma tekniği
    Gönderim Zamanı: 09/Nisan 2017/2018 Saat 19:48


SELAM TÜM ARKADAŞLARA......................10-4-2018...............ONK..

Şimdi senelerdir aklıma takılan bir şeyin üzerinde yoğun çalışmalar yapıyorum, olursa ve de netice alırsam , bir devrim niteliğinde olucak

SİSTEM VE YAPMAK İSTEDİĞİM İŞİN KISA BİR ÖZETİ ŞÖYLEDİR..
Bu son günlerde moda olan deniz içi ,,balıklar,dibin tam anlaşılır haritası fotoğraf netliğinde bu cihazlarlan saptamak ,görmek mümkün.. hal böyle olunca da bendeniz de kolları sıvadım uğraşıyorum ......onk.

bu cihazların çalışma frekansları 50 KHZ ilen 200 KHZ aralığında her bir dedektörün de çalışma frekansları oo khz ilen 100 khz aralığındadır ve bu 50 khz i sıfıra indirmek kolaydır 200 khz de 100 khz e çekmek de kolaydır.
ekranı renkli LCD 4,3 tft
çözünürlük--480x272 piksel,,16 bit-65.536 renk
frekans- 200 khz
güç çıkışı-4000w ilen 5000 wat aralığında rms
deniz içi derinlik kapasitesi= 1480 ft--yani 450 metre.
alıcı-verici ayna pakete dahil
çalışma voltajı 12 volt akü +-
çektiği akım-- yaklaşık 2 amper
NOT BU BAHSİ GEÇEN CİHAZ ( CONDOR ) 340 c   dır.
yazın internete (CONDOR ) 340 c balık bulucu diye komple resimlerinlen karşınıza geliyor inceleyin bakın ekran verilerini de ...
halen bir sağlam resim barındırma şirketi bulamadığımdan siteye resim atamıyorum bakalım olucak da ne zaman,,çünki haddinden fazla resim yüklüyorum sonra bu resim şirketi ya çekiliyor ya batıyor bişiler oluyor işte sonra tüm resimlerimin hepsi bütün emekler boşa gidiyor.

bu cihazın çalışma prensibi suya eko verme ve alma araya ne girdiyse ekranda tümünü göstermek dipteki karayı her şekli ilen algılama ve ekranda göstermekte su sathı ilen dip arası çalışmaktadır.
sistemin yapısı sadece su içinedir su dışına çıkan ayna çalışmıyor,
toprağa tutuyorsunuz aynayı netice sıfır yalnızca elinizi veya vücudunuzu hareket eder şekilde gösterirseniz başlıyor anlamsız yazmalar ilen sağdan sola doğru gidiyor..
hiç kıpırdamazsanız yani hareket yapmazsanız hiçbişi yok netice sıfır
ve anlaşıldıki hem harekete duyarlı hem de canlı yaratıklara canlı ve sıcak şeylere karşın çok hassas..bunların ışığında başlandı tecrübeler denenmeye sorunun tek adresi aynayı bir bobinlen değiştirmek yani dedektörün başlığı gibi bir başlık yapmak ve de çevirici bir elektronik devre lazım..şu anda toprak sathında ve içinde 1 lira ebadında bir nesneyi aşağı yukarı 10 cm lerden algılamayı başardım paranın üstü ve şekilleri karanlık netlik yok sadece siyah bir renklen o nesnenin yuvarlak bişi olduğu gözlemleniyor ebadı aynen gözüküyor..demirli nesneler çok daha canlı gözükmekte..

Balık bulucu cihazın içinin hiç bir devresine dokunulmamaktadır ayarlarlan oynanmamaktadır..Sadecene ayna grişi bağlantısına ek devreler yapılıp çeşitli ebad arama bobinleri yapılıp denenmektedir.
tel çapı,telin kalınlığı,sargı tur adedi,vs...vs daha çook uğraşacam öyle gözüküyor ama olucak gibime de geliyor..
sistemi öyle bir şekle sokmak istiyorum ki toprağın içini net ve temiz bir şekilde görmek bu cihaz ekranında derinliği de tam olarak gösteriyor. 10 cm içinde madeni aksam ne varsa tümünü şu an görüyorum
ve ne oldukları çok açık gözlemleniyor..ve diyorum ki hadi nacibaba ölmeden önce bu işi başar da öyle git öteki aleme .. bu da son kıyağım olsun sizlere benim çocuk süper elektronikçi bunlan da çok ilgilendi ikimiz de konuda yarış halindeyiz..bakalım hangimiz ilk önce yapıcaz.???

ŞİMDİLİK BİLGİLER BUKADAR GELİŞMELER OLURSA BURDAN DEVAM EDİCEM YAZMIYA...

               Saygılarımlan   osman naci kanat    nacibaba......onk.

Düzenleyen admin - 25/Nisan 2017/2018 Saat 16:42
Yukarı Dön
admin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
NACİBABA

Kayıt Tarihi: 03/Eylül 2017/2008
Son Giriş: 10/Nisan 2017/2024
Konum: GELİBOLU
Durum:
Gönderilenler: 2037
  Alıntı admin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Nisan 2017/2018 Saat 21:22


ULTRASON CİHAZINLAN UZUN UĞRAŞMALAR SONUCU OLAN NETİCELER..........ONK.

Bundan aşağı yukarı 30 seneler önceleri ultrasonu detektöre çevirme teknikleri araştırmasına girdim aşağı yukarı 2 sene devamlı çeşitli şekiller denendi ama hiçbir netice alınamadıydı.. ultrasonlan bugün bile uğraşan bazı kesimler var onlara hitaben bu yazıyı yazıyorum hiç boşuna kıymetli vakitlerinizi harcamayın olmuyor.
insan vücuduna yönelik olduğundan tüm güç birimleri çok düşük tutulmuş ve frekanslar da uyuşmuyor ..
ama balık bulucularda güç ve verici güçleri çok yüksek 5000 vatlardan rms olarak kullanım var..deniz içine yönelik verdiği eko gücünün ulaştığı metre olarak da 2000 metreler ve daha yüksek derinliklere ulaşılıyor fruno marka mesela ama fiyatları da çok uçuktur 60 bin tl 70bin tl hatta 100 bin tl yi gecik cihazlar da var vericen bu parayı alıcan bi tane de bununlan dedektör yapma şekline giricen çok zor nerde o paralar biz ancak en fazla 5 bin tl lik cihazlarlan denemeleri sürdürüyoruz yeter de artar bile bin metre derinlik eko verme gücü mevcut 4 bin ilen 5 bin watt RMS güç çıkışı mevcut..

ekoyu deniz suyuna veriyor arkası arkasına çok hızlı şekilde bu eko sinyal deniz tabanına inip tekrar yukarı geri dönüşe geçiliyor bu geri dönüşe cihazın geri toplama devreleri de yardımcı oluyor ,,esasında bir gönderme sinyali hemen arkasından toplama sinyali yani gönder al darbe şekilleri böyle çalışıyor,ve diyelim 100 metreye göre ayarladınız su kesimi ilen taban 100 metre tabanın tüm şeklini de ekrana taşıyor ve hangi metrelerde balıklar var onları da ekrana taşıyor eğerki çok büyük bir balık sürüsü varsa %90 balık bulucuların ekranında çok büyük tek bir balık şekli gösteriliyor ve anlıyorsunuz .

Tabiki bu sinyali değiştirip toprağa göre uygulamada bin metre deniz içi gücü toprakta en fazla 10 metrelere düşücektir bu kaçınılmazdır eğerki bu 10 metre içi gözükürse daha sonradan yapılacak olan çalışmalarda bu derinlik muhakkak artırılacaktır bu çalışmalara bağlıdır uğraşıyoruz bakalım kısmette ne varsa o olacaktır..

.....................nacibaba.....27--4--2018.....................onk.
Yukarı Dön
admin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
NACİBABA

Kayıt Tarihi: 03/Eylül 2017/2008
Son Giriş: 10/Nisan 2017/2024
Konum: GELİBOLU
Durum:
Gönderilenler: 2037
  Alıntı admin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Mayıs 2017/2018 Saat 21:01


   BALIK BULUCU SONARLARI İLAVE EKLERLEN DEDEKTÖRE ÇEVİRME İŞİ

ÇALIŞMALARA DEVAM EDİLİYOR AMA 10 CM DEN ÖTEYE HALEN GEÇEMEDİM BU 10 cm
LİK MESEFE TOPRAK SATHINDA ÇÖPLÜK DEDİĞİMİZ MESAFEDİR AMA BAZI TEMİZ TOPRAKLARDA İŞ YAPIYOR O DA AYRI KONUDUR...

10cm LİK TEMİZ TOPRAK İÇİNDE TEKTEKÇİLİKTE İŞ OLUYOR NESNELERİN ŞEKLİNİ TAM OLARAK SİYAH BEYAZ BİR RENK TONUNDA GÖRÜYORSUNUZ VE SEÇİLİYOR NE OLDUĞU.....
YALNIIIIZ ÇOK ÖNEMLİ VE SAKINCALI BİR DURUM MEVCUT O DA BALIK BULUCUNUN EKRANI ÇOK PARLAK GECE ÇALIŞMASI İMKANSIZLAŞIYOR HER YERDEN GÖZÜKÜR VE SONRA GEL BAKALIM BURAYA DERLER..?????????????
TEK BİR ÇÖZÜMÜ VAR O DA IŞIĞI EMEN YALITKAN KAĞITLAR VAR EKRANIN YANLARINI YÜKSEKÇE KAPLAMAKLAN İŞ OLUR GİBİME GELİYOR BU DURUMDA EKRAN DA DEVAMLI YUKARI BAKARSA YANLARDAN İŞIK GÖZÜKMEZ İŞTE YAPACAKLARIN BECERİSİNE KALMIŞ BİŞİDİR.. ÇOK MESKUN ISSIZ YERLERDE GÜNDÜZÜN RAHATLIKLAN ÇALIŞILIR..

ŞİMDİLİK BENDEN SON HABERLER BÖYLE,, DAHA İLERLEME SAPTAYAMADIM YENİ BİŞİLER OLURSA BURDAN SİZLERE DUYURURUM..

...............................NACİBABA.........................ONK..

Düzenleyen admin - 13/Mayıs 2017/2018 Saat 21:57
Yukarı Dön
admin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
NACİBABA

Kayıt Tarihi: 03/Eylül 2017/2008
Son Giriş: 10/Nisan 2017/2024
Konum: GELİBOLU
Durum:
Gönderilenler: 2037
  Alıntı admin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Temmuz 2017/2018 Saat 08:02


KIRMIZI İLEN YAZIYORUM...............YOK BENİM UĞRAŞMALARIMIN SONUCUNDA BEN NETİCE ALAMADIM AMA SİSTEMİN ÖZÜ BU UĞRAŞAN ARKADAŞLAR VARSA DEVAM ETSİNLER.. BENDEN BU KADAR..HEM OLSA BİLE ANCAK GÜNDÜZLERİ BU EKRANA BAKILIR GECE EKRAN IŞIĞI ÇOK KUVETLİ OLDUĞUNDAN HER YERDEN GÖRÜLÜR BU DA DEFİNECİNİN İŞİNE HİÇ YARAMAZ ..


SİSTEMİN ÖZETİ DE KISACA ŞÖYLEDİR.
BALIK BULUCU CİHAZIN İÇİ ELEKTRONİĞİNLEN HİÇ OYNAMIYORSUNUZ SADECE BU CİHAZIN ECO SOUNDER DENEN SU İÇİNE DÖNÜK SUYA EKO YOLLAYIP ALAN ANTENİNİ ÇIKARIP BURAYA KAFANIZI ÇALIŞTIRIP APARATLAR YAPIP BOYUNA DENEMELER YAPICAKSINIZ YANİ SUYA DEĞİL DE TOPRAK İÇİNE YÖNELİK BİR ALICI VERİCİ DEVRE ÜZERİNDE ÇALIŞACAKSINIZ OLAY BU .BU SİSTEM DE BALIK BULUCUDAN AYRI BİR CİHAZ OLUCAK YAPACAK VE UĞRAŞACAKLARA BAŞARILAR ..
GENÇ OLSAM UĞRAŞIRDIM DA BU YAŞTAN SONRA ÇEKİLMİYOR

KALIN SAĞLICAKLAN.............NACİBABA......30--7--2018..........ONK..
Yukarı Dön
admin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
NACİBABA

Kayıt Tarihi: 03/Eylül 2017/2008
Son Giriş: 10/Nisan 2017/2024
Konum: GELİBOLU
Durum:
Gönderilenler: 2037
  Alıntı admin Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06/Ağustos 2017/2018 Saat 06:58ŞUNU DA UNUTMATAN SÖYLİYEYİM.............nacibaba...6-8-2018.......ONK..

BALIK BULUCULARIN ÇOK PAHALLI VE ÇOK KALİTELİLERİ MEVCUT,AMA ÇOK PAHALLI OLANLARDAKİ NETLİKLER UCUZ OLANLARDA DA MEVCUTTUR..
DENİZ İÇİ ,DİBİ BATIKLAR VE BU BATIKLARDAN SAÇILAN DEFİNELER,OBJELER İLEN İLGİLENENLER TAM TAKIMLARI OLANLAR İÇİN BU BALIK BULUCULAR SÜPER İDEALDİR BUNU UNUTMAYINIZ.. HATTA BULDUĞUNUZ BİR İŞİN TAM YERİNİ UYDU İLEN MARKALAYABİLİYORSUNUZ BİR İKİ YER DEĞİL YÜZLERCE YERİ İŞARETLEYİP HAFIZAYA ALABİLİP SONRADAN BUNLARI SIRASI İLEN VEYA KARIŞIK KAFANIZA GÖRE DE TAM NOKTA YERİ TESPİT EDİP ORAYA DEMİRLEYİP DALGIÇLAN DALIP O NESNELERİ TOPLAYABİLİYORSUNUZ ..
NOT-> bundan 30--40 küsur seneler önce bu bazı süngher avcılarının tesadüfen buldukları kıyılara yakın bazı batıklardan bayağı şeyler topluyorlardı ne karışan ne de görüşen vardı..bunların en revaçta olanları anforalar ve geniş küplerdi işte zenginler villalarına bahçelerine ev içlerine süs diye bunları korlardı müzeler bunların suratına bile bakmazdı o tarihlerde bi bodrum müzesi toplardı şimdi kıymete binmiştir,sivri dipli olanlarda şarap,yağ gibi akan möaddeler taşınırdı bunlar geminin dip kısmındaki kare şeklindeki oyuklara geçerdi aralarına da birbirine çarpmasın diye saman ilen desteklenirdi.büyük geniş ağızlı olanları da yan yana dizilip ahşap kafes ilen desteklenirdi boyun kısımlarından,bu tür gemiler yüklüyken ağır olduklarından manevra kabileyetleri deniz kabarmışken çok zordu düzgün havada iyiydi ama rüzgar şarttı çünki yelkenlen hareket ediyorlardı,kıyılara limanlara yanaşırken bozuk havalarda ters rüzgar ve yanlama dalgaya gelirlerse alabora olup batıyorlardı,bu yüzden bu taşımacılıklar daha sonradan gemi boyları iyice ufaltılmışlar kumanda edilecek şekle sokulmuşlardı

BU DENİZ İÇİ VE DİP TARAMALARI KONUSUNA BEN 1970 YILINDA MERAK SARDIM.
İSTANBUL TOPHANEDE GÜMRÜK DIŞINDAKİ AMERİKAN PAZARLARI ALTINDA DÜKKANLAR VARDI ŞİMDİ YİNE ORALARI VARMI BİLEMEM 2 CAMİİ ARASINDAYDI
BURDA BİR DÜKKANDA ESKİ İNGİLİZ DENİZ HARİTALARI ( türkiyenin tüm denizleri,ve komşularımızı da kapsardı )BU HARİTALAR DÜNYANIN EN KAPSAMLI HARİTALARIDIR HER DETAY NOKTASI NOKTASINA TAM YERİNDE GÖSTERİLİR HATTA KIYILARDAKİ TÜM YEL DEĞİRMENLERİ,SU KAYNAKLARI,ÇEŞMELER, KÖYLERİN 150--200 YILLIK ESKİ İSİMLERİ,O ZAMANKİ YOLLAR,PATİKALAR,KIYIYA YAKIN DAĞLAR ,RAKIMLAR,AKLA NE GELMİŞSSE TÜMÜNÜ İŞLEMİŞLER SU DERİNLİKLERİ O HARİTALARIN YAPIM ZAMANI KULAÇ HESABI DÜĞÜMLÜ İPLERLEN YAPILMIŞ,Kİ ŞİMDİKKİ SO0N MODEL CİHAZLARLAN YAPILAN ÖLÇÜMLER TAM TUTUYOR SADECE DİP AKINTILARININ OYDUĞU YERLER HARİÇ TABİİ.
BEN İLK ÖNCE BU HARİTALARLAN ARAŞTIRMALARIMA BAŞLADIM TABİKİ O VAKTE KADAR BU KONULARDA HİÇBİŞİ BİLMİYORDUM BİLEN DE ÇOK AZDI ZATEN GEMİ KAPTANLARI HARİCİNDE.devam edecektir...............................................ONK....

Düzenleyen admin - 13/Ağustos 2017/2018 Saat 05:24
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu Sayfa 0,172 Saniyede Yüklendi.