Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5DEFİNECİLİĞE, FORUMA ve HAYATA DAİR <>5NACİ BABA'NIN MEKÂNI
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Arazide, kamp yeri nasıl seçilmelidir ?

Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Arazide, kamp yeri nasıl seçilmelidir ?
    Gönderim Zamanı: 30/Ağustos 2017/2008 Saat 20:56
ARKADAŞLAR TÜM BURDA ANLATACAKLARIM  SENELERCENE BU İŞİN İÇİNDE OLMAM SEBEBİYLE HER DEFASINDA KENDİ KENDİME YENİ BİŞİLER KEŞFEDEREKTEN  BURDA ANLATACAĞIM SONUÇLARI KENDİM BİZZAT YAŞAYARAKTAN ALDIM ..........
TABİKİ HERKESİN KENDİNE GÖRE YÖNTEMLERİ VARDIR VE BU USULLER BİRBİRİNİ TUTMAYABİLİR ÇÜNKÜ KAMPÇILIK KİŞİLERDEN KİŞİLERE DEĞİŞKENLİK GÖSTEREN BİR SANATTIR HERHANGİ BİR İDAAM DA YOKTUR BU KONUDA HİÇBİR ŞEKİLDE DE DİYEMEM BUNUN YÖNTEMİ USULÜ BUDUR ŞEKLİNDE ..SADECENE GİDE GELE HER DEFASINDA ÇIKAN EKSİKLİKLER SONUCUNDA EN SON OLARAK TA GİDİLSE GENE DE BİŞİLERİN EKSİKLİĞİ OLUR ...AMA BU İŞİ İŞ OLARAK BENİMSEMİŞ TAM PROFESYONEL KAMÇILIKLARDA BU EKSİKLİKLER OLMAZ  KANISINDAYIMDIR...HER NEYSE KONUDA HİÇBİR İDAAM YOK SADECENE KENDİ DENEYİMLERİMİ ANLATACAĞIM........

Arazide gecelemeler veya uzun süreli kalınmalarda  araç içi yer varsa yatmaya kalkmaya en uygun yerdir sağlamdır güvenilirdir ...Çadır ince bir bezden veya naylondan yapıldığından  gerçi kapalı yerdesiniz ama tehlikesi çokcadır bunlar anlatılacaktır  en birıncisi göz önünde olursa bişi olmaz da araştırmalar için uzaklaşırsanız nöbetçi de yoksa işiniz şansa kalmıştır döndüğünüzde soyulmuş ta olabilir yiyecek kokusuna gelen hayvanlar tarafından talan da edilmiş olur  kısacası tüm yükü herşeylen beraber gidilicek gezilecek son noktalarda akşam olunca sırtınızdan portatif bir şekilde sadecene ihtiyaçlarınızı taşıyın orda indirip çadırınızı kurarsınız uyku tulumunu serersiniz altlığınızı da açıp yatabilirsiniz veya araç arkası uzatılmış tampon üstü motosiklet bağlama yeri varsa vede bir arazi motorunuz varsa  gidilecek yere yakın olmak şekliylen ana yol üstündeki bir benzinciye aracınızı göz kulak olmalarını da tenbihliyerekten orda bırakırsanız aracınız için gözünüz arkada kalmaz .Motorunuza atlayıp gidilebilen en son noktalara kadar ulaşabilirsiniz motor gitmem demez her yere girer çıkar bu şekilde araziler çok geniş bir şekilde gezilir  arazilerde motorun düşmanları en başta çoban köpekleridir bunlardan ürküp de gazlayıp kendinizi riske sokmayınız aniden durun ne lan deyin o koşan havlıyan köpek aniden tırsar saldırmaz kesinliklen  bide motorun rengini asla kırmızı renk seçmeyin boğa ve mandalar saldırıyor işte burda köpeğe yaptığınızı yapmıya kalkarsanız ölüm kapınızı aniden çalar tabana kuwet kaçınız uzaklaşınız şimdi sizlere sıfır acemilikten başlıyarak anlatacağım ki daha iyi anlaşılsın diye .İlk önce motora ait her yerini sökmeğe takmıya tam donanımlı bir alet kutunuz olsun ve yanınızda 2 adet iç lastik bulundurun lastik sökme ve sıcak kaynak aparatları ilen sağlam bir pompa ve gece için mıknatıslı 12 volt ufak bir yeterli işık kaynağı muhakkak surette bunlar olucak yoksa bir lastik patlamasında motor sizi taşıyacana siz motoru taşırsınız bu da taşıma sonuna kadar çok fena ağzınız küfüre alışır benden söylemesi...bir 5 litrelik sağlam benzin çantası taşıyın çünkü krosların depoları ufak hacimlidir bir 5 litrelik de su bidonu alınız yanınıza bi de (yeni çıkan kavala benziyen su arıtma aletlerinden bi tane olursa en pis suyu bile arı suya çeviriyor anında bundan da bi tane edinin ) bir ufak kutu krem bulundurun, 4-5 tane sağlam çakmak (dolu) şekilde yarısı da rüzgarda yananlardan olucak,bi tane ağaç el bıçkısı katlanan cinsinden,yemek için 2-3 günlük konserve çeşidini düşünün ekmek te bayatlamıyan cinsinden bir fırın muhakkak böyle bir ekmek üretiyordur ordan alırsınız ,konserve kutularını da mimli yerlere toprağa gömün ki başka definecilere denk gelirse sevinsinler!!!bi tane çok fonksiyonlu çakılardan ,bir av bıçağı, ruhsatlı taşımalı bir silahınız varsa cephaneyi de bol alın yanınıza bu çok mühim yoksa otomatik bir av tüfeği mutlak alınız .......2 tane cep telefonu mutlaka taşıyınız ve bunları şarj etmek için güneşten şarj eden aletler var bunlardan da yanınızda bulundurunuz  mutlak surette güvenilir ve kaliteli bir pusulanız olsun parası olanlara >>bir uydu telefonu--bir tam yer belirleyici uydudan -- bir de gps harita üstünden yer gösteren cihazlardan  tam bir bölge haritası ,veya dolaşacağınız yerleri önceden goole earth dan o bölgenin yazıcıdan fotoğraflarını alınız çok faydalıdır
TÜM BUNLAR TEK KİŞİLİK BİR DOLAŞMAYI ANLATIR ŞEKİLDEDİR YANİ YALNIZ GEZİYORSUNUZ ONA GÖRE ANLATIYORUM........>>>>
Bir veya iki rulo tuvalet kağıdı da alınız yanınıza,bir deterjan lı kuwetli temizleyici cif en iyisidir bir çeşmede tam temizliğinizi yaparsınız..bi tane sağlam keser bitane de saksı küreği ufak fakat çelikten yapılı çok sert olanından  bir makine dedektör bir takım çubuk,dedektör için fazlacana yedek taze pil alınız muhakkak surette sonra ayazda kalırsınız naci usta söylemedi demeyin sonra,yazın bile olsa geceleri arazi soğuk olacağından üstünüze sağlam bişiler alınız ,VE ARAZİDE TEK BAŞINIZA İSENİZ  MOTORSİKLETLEN DOLAŞIYORSANIZ ASLA HESAP ETMEDEN ÇILGINLIKLAR YAPMAYINIZ  VE ÇOK TEMKİNLİ HAREKET EDİNİZ BİR TARAFINIZI KIRIP YARALARSANIZ SİZE ULAŞIM ÇOK ZOR OLUCAKTIR BUNU AKLINIZDAN HİÇ ÇIKARMAYINIZ VE KASKINIZI SICAK DAHİ OLSA BAŞINIZDAN ÇIKARMAYINIZ KOLLUK VE DİZLİKLERİNİZ TAKILI OLSUN ELİNİZDE ELDİVENİNİZ OLSUN  herhangi bir terslikte bunların çok büyük faydalarını görüceksiniz, burdaki saydıklarımın içinde olmuyan şeyler olabilir ama sonunda bir liste vericem onun içinde herşeyi bulucaksınız..
ÇADIR YERİNİ TESPİT ETMEK==arkadaşlar benim tecrübelerime göre her ihtimali düşünerekten bir yer seçimi yapmanız durumunda her şey yolunda gider
asla denize ve nehire ve göle çok yakın olarak çadır kurmayınız kesinliklen ve kesinliklen  dere yataklarına da çok yaklaşmayın çadır konusunda...
çok büyük bir ağaç altına ve her tür ağaç altına da kesinliklen çadır kurmayınız zira yaşlanmış kırılıcak kütlesi büyük bir dal kırılıp siz uykuda iken başınıza geçebilir  gök gürlemesi yıldırım çakmasında da  ağaç altları yıldırımdan  ötürü devamlı tehlike arz eder  yağmur suyunun aniden  üstünüze gelir şekildeki yerler  yamaç altına veya eteğine kurulmaz  büyük kayaları olan tepe altlarına ,yukarı dikine uçurumluk altlarına ,kanyon gibi olan yerlerin çıkışlarına
arazide çeşme akıyor yalakları var veya su arda bir ufak gölet gibi yapmış veya su kaynağı  bu gibi yerlere gece leyin çadır kurmaktan uzak durun gece envai çeşit hayvan buralara sulanmaya gelirler en güzel sağlam yerler höyük gibi bir ufak tepe bulursanız bunun tam üstüne olur hem de 4 bir yanınızı görürsünüz veya bu sayılanlardan tamamen uzak çok sık bir 50--60--70  santim yüksekliğinde bir çalılık bulursunuz  çalılık kısmına bir adımdan ipleri gericek müsade bırakırsınız  çalılığa doğru bir sağlam kaleniz olmuştur  motoru da öbür yanınıza korsunuz  baş kısmına olan açıklığı da kesin çalılardan örün bir çit de orasını yapın tek açık yer çadırın griş yeri kısmı kalır 3 bir tarafınızı emniyete alırsınız bu şekilde  eczanelerde satılan sivrisinek kolanyalarından mutlaka bulundurun yedekte alınız bu en önemli ihtiyacınızdır bir de beyaz bir toz vardır bunu çadırın etrafına dairesel bir şekilde hiç kapı boşluk burakmadan dökerseniz haşerat yılan akrep gibi mahlüklar geçemez bunu siz de rahat edersiniz  imkanınız varsa mesela 3 metreden yaklaşıldımı dairesel görüşlü hareket alarm sensörleri vardır bunlar ucuzdur herhangi bir büyük kütleli bişi en ufak kedi kadar olan nesne yaklaşırsa bu alarm siren şeklinde başlar bağırmaya gelen de kaçar tabii siz dxe haberdar olursunuz bunu çadırın üstüne sopası ucuna monte ediniz alıcısını  bir zincirlen de motorun tekerinden çadır içine ve uyurken ayağınıza son ucu bağlayınız bir çekilmede ayağınız da çekilir hemen kalkarsınız  olmaz ya ya olursa olduda
şimdi benim çadırı ben hususi yaptırdım önden de grişi var aynısı arkadan da ama arkadan bak gizlidir fermuar gözükmez ön gözükür  akıllılar 2 kişi gelmişler 2 sinin elinde de sopa var ilk önce çadırdan kafan çıkıyor ya dışarı küt kafaya sen bayılıyorsun onlar da ne var ne yok götürüyorlar onlar ses yaptılar ben kim o flan herneyse silah elimde baş tarafı sessizcene açtım yavaşçana doğruldum manzara aynı anlatığım gibi 2 el salladım havaya bunlar nasıl kaçmak düşe kalka ha bi daha gelirlermi bu hadiseden sonra kangal köpek aldım ondan sonra da çok rahat ettim yani en güzel koruma köpek arkadaşlar  köpek büyük tabii motor desen her yeri yüklü ona yer yok garibim benlen beraber yarış yapardı tabii çok sık da dururum dinlensin diye yalnız bekçi köpeğini geceleri başından gırtlağına kadar doyurun ki birilerinin atığı zehirli eti yemesin buna dikkat edin ağızlık taksan bu sefer havlıyamıyacak haberin olmaz en iyisi tam doyurmak atıklarına bakmaz bile saldırır o atanlara bi de fır dola çadırı ve etrafı tam dolaşıcak serbestlikte zincirlen de bağlayın başka şeyin peşinden koşup ta nöbet yerini bırakmasın diye ..Ama gece tektekçilik filan yapıldıktan sonra  yine benzinliğe aracın yanına dönüp te araçta yatmak en iyisidir bu seçenek te vardır da benzinlikte çalışanları da ya defineci yapıcan yada çok samimi arkadaşlık kuracan ki şikayette bulunmasınlar diye yani kısaca her türlü olasığı  değerlendirip işini ondan sonra yapıcan veya aracı kullanan biri olucak ya telsizlen ya cepten çağırıcan dediğin yere gelince motoru arkaya bağlayıp herhangi bir benzinliğr git yat bu şekil şüphe çekmez diyorum......

DEVAM EDECEK........................................OSMAN NACİ KANAT.......................O.N.K......

Düzenleyen nacibaba - 30/Ağustos 2017/2008 Saat 20:57
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50