Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5DEFİNECİLİĞE, FORUMA ve HAYATA DAİR <>5DEFİNECİLİK BİLGİ BANKASI
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

UZAYDAN GELEN METEOR TAŞLARI

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  <12345 12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ayhan Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı ayhan Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08/Aralık 2017/2011 Saat 18:38
Bende 70-100 kg arasında ıron (demir)meteoriti olduğunu sandığım.Ancak emin olamadığım.Mıknatısın tuttuğu.Kahverengi gri renkli Diğer taşlardan ağırca taşlar var. Ayrıca durduğu yerde paslanıyor.
Yukarı Dön
goktasi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı goktasi Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Aralık 2017/2011 Saat 17:56
Merhaba Ayhan ,memnun oldum Turkiyede birisinin benim gibi bu konuya merak ettigini ,ve konuyla yakinen ilgilendigini gorunce..Ne gibi calismalariniz var!elinizde kolleksiyonunuzda neler var.Bilhassa ulkemizden buldugunuz yada goktasi oldugunu sandiginiz analiz edilmemis parca varsa analiz ettirelim acele ve uluslar arasi yayina sizide sokup ,dunyanin sonuna kadar olumsuzlestirelim sizide.Ta biki bu ara Turkiyemizden bahsettirmis olmanin verdigi zevkte ayri olacak.Sizde elinizde ne oldugunu ogrenmis olacaksiniz.
Simdilik hoscakalin.
Yukarı Dön
goktasi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı goktasi Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Aralık 2017/2011 Saat 18:12
Ayhan,yukardaki mesajini gormemistim onceki mesaji yazdigimda,arzu edersen buraya bir kac resim koy,resimlerden bir on izleme yapivereyim,demirli gok tasi oldugunu sandigin bu taslara.
Buraya koymak istemessen bana yukaridaki sayfalarda daha once yazdigim adresime gonderebilirsin fotolari..
Selamlar..
Yukarı Dön
goktasi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı goktasi Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15/Aralık 2017/2011 Saat 17:24

Merhaba Naci bey, Yazinizi okudum,birazda uzuldum,niye derseniz,bizim insanimizdaki devamli var olan supheciligini tekrar gordugum icin.Kendimi niye sakliyayimki..ben icine kapanik bir adamim ,sonra herkesin beni a dan z ye bilmesinede gerek yokki,onemli olan arzu eden konuyla ilgilenen kisilere istedikleri dogrultuda bilgi verebilmekte.Yine tekrar ediyorum ,Turkiyede goktasi analizi yapabilen ne universite laboratuvari ,nede devlet laboratuvari vardir.Ne yazikki yok.Hic bir sekilde kimsenin elinden parca alayim diye bir seyde soz konusu olamaz.Ancak meteor kolleksiyonculari arasinda degis tokus yapilabilir.Ayrica goktaslarinin her duseni oyle cok cok dusunulen gibi ekonomik degerede sahip degildir.Bunlarin condrit denen turleri vardirki (yari demir ,yari topraksi)bunlar en cok dusenler oldugundan bilimsel arastirmanin disinda pek ekonomik degerleri yoktur.Biz Turkiyede ulkemiz icin  bir analiz laboratuvaru kurma pesindeyiz,ulkemizin onuru icin.Turkiyenin boyle bir laboratuvarinin olmamasi acidir.Yer yuzunde her miknatis ceken ,siyah tas goktasida degildir.Bunu bilmenin tek yonu,oldugu sanilan tasin,cok ince bir kesit alip(usuluyle ki bunu kesmek icinde salt laboratuvarlarda bulunan cok ozel sistem le kesim yapilirlar) arstirmasinin yapilip siniflandirilmasidir.Bunun sondada uluslar arasi dunyaya dusen taslarin yayin bultenine girer bulan ve ulke adi,tayin eden laboratuvar adi,.Egere misafir olarak kalmamin bir mahsuru varsa sitenizde  soyleyin lutfen, cikabilirim.Saygilar.
Not:Ulkemizde bulunan her goktasinin,ulkemiz adina muhakkak analiz edilmedi gerekir.Ilan vermekle satisida olamaz zaten cunki kimse analizsiz tasida almaz.Benimda yurt disindan aldigim (kaldiki yurt disindayim) parcalar analiz sertifikali parcalardir.Bu isin en heyecanli yani ne bilirmsiniz!Boyle bir tasi elinize aldiginizda kendinizi evrenin baska bir boyutunda bulursunuz,ekstra terest bir nesneyi tutmanin o korkuns heyecanini hissedersiniz..

BIRDE BENIM KOLLEKSIYONDAN RESIM EKLIYORUM.Bu Fas'in guneyinde guney Afrika colunde bulunmus bir condrit'turudur.Analizi edilmistir.Demir minerali azdir ve genelde tas’cildir.

Yukarı Dön
goktasi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı goktasi Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15/Aralık 2017/2011 Saat 17:37
NE YAZIKKI FOTO YOLLIYAMIYORUM
Yukarı Dön
ayhan Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı ayhan Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık 2017/2011 Saat 18:54
En kısa sürede fotoğraflarını çekip burada yayınlayacağım.İlgileneceğinizi sanmıyordum.Yazdıktan sonra bir kaç kez foruma göz attım.Faal gibi gelmedi şu anda bi göz atayım dedim.İyide oldu .Selamlar.
Yukarı Dön
ayhan Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı ayhan Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık 2017/2011 Saat 19:50
Sayın Göktaşı.Yazı adabınızdan oturmuş yaşlarda yada bana yakın olduğunu hissediyorum.Ben 50 yaşındayım.Naci bey e yazınızın son kısmında O taşı tuttuğunuzdaki heyecanınızı anlatmışsınız.Bu çok önemli.Sonsuz bir evrenden, akıl almaz zaman ve mesafelere tanık olmuş bir taş sadece sizin avucunuzda.İşte bu çok müthiş.Bendeki parçalar çok değişik boyutta ve metal.Kolleksiyona sahip (sertifikalı)olmam mümkün değil.Çok maliyetli işler.Türkiyede laboratuar ve ilgi hakgetire.Kısacası pes ettim.Kendim parlatıp nitrik asitle Widmanstatten testini bile yapamadım.Yalnız yarı demir yarı kaya yada tam kaya meteoritlerin ekonomik değerinin düşük olduğu fikrinde değilim.Tam tersi demirlerin ucuz olduğunu düşünüyorum.Örnek bir Bursa meteoriti oldukça değerli.0,52 gr 22.50 usd 1Gr bile değil.Buradan tüm ilgilenenlere sesleniyorum.Dünyanın yaşı milyarlarca yıla dayanıyor.Bu meteoritler sınır tanımıyor.Türkiyeyede bol miktarda tam yanmadan düşebiliyor.Bizim eksik yanımız ilgisizlik ve aramamakEn kötü şartlarda (komik ama)senede 1 adet düşse Topraklarımızda milyarlarcası mevcut.Yeni başlayanlar en azından tuhaf garip bulduğu taşları getirip internette görüntülü örnekleriyle eşleştirmeye çalışsınlar.Mıknatısın tuttukları zaten renkleri itibariyle kolay.Ülkemiz çöl veya kutup buzulu olsaydı işler daha kolaydı.Aynı renk yeryüzünde farklı bir taş var ise hemen sırıtırdı.Ama umutluyum 2000 senesinden bu yana bu konuda Türkiyede ilgi merak hayli arttı. Herkese kolay gelsin.
Yukarı Dön
ferdi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı ferdi Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık 2017/2011 Saat 20:17
ilginç bir konu bende tesadüfen bulmuştum siyaha yakın bir kaya çok değişik bir şey

Yukarı Dön
ferdi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı ferdi Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21/Aralık 2017/2011 Saat 20:24

Fethiye'ye göktaşı düştü iddiası (Özel)

Muğla'nın Fethiye ilçesinde boş bir araziye göktaşı düştüğü iddia edildi. Köylüler tarafından fark edilen cisim, büyük gürültüyle düştüğü alanın yanmasına neden oldu.

Eldirek Köyü'nde yaşayan Ersoy Kuru, önceki gün akşam eşiyle birlikte evinin bahçesinde otururken, gökyüzünde bir ışık kütlesi gördüğünü söyledi. Büyük gürültü çıkaran ışığı takip ettiğini kaydeden Kuru, kendilerini deprem gibi sallayan ışığın daha sonra evinin bir kilometre uzağına düştüğünü belirtti.

Işığın yere çarpmasıyla birlikte havai fişek gibi patladığını anlatan Kuru, daha sonra ışığın düştüğü yerde yangın çıktığını, fakat kısa süre sonra söndüğünü açıkladı.

Korktuğu için o akşam ışığın düştüğü yere gidemediğini, ertesi sabah olay yerine vardığında yanan alanı fark ettiğini söyleyen Ersoy Kuru, "O gün korktuğum için gelememiştim. Bu sabah geldiğimde yanan yeri gördüm. Yanmış yerde daha önce görmediğim taşları gördüm." dedi.

Ersoy Kuru'nun eşi Kadirye Kuru da o gece yaşadıklarını korkarak anlattı. Işığı gördüğü zaman deprem olduğunu sandığını ve oturdukları yerde sarsıntı meydana geldiğini belirten Kadirye Kuru, "Gökyüzüne baktığımda bir ışık kütlesi gördüm. Işığı takip ettim ve evin karşısındaki boş araziye düştü. Düştükten sonra da gökyüzüne doğru yeni bir ışık kütlesi dağılarak çıktı. Sonrasında da alanda küçük çaplı bir yangın meydana geldi. Çok korktum. Daha önce böyle bir şey görmemiştim." şeklinde konuştu.

Bundan 2 yıl önce 07 Mart 2008 tarihinde de Fethiye'ye bağlı Yaka Köyü'ne göktaşı düşmüştü. Yaklaşık 2-3 kilo ağırlığındaki taş, köylülerin büyük korku yaşamasına neden olmuştu.

Yukarı Dön
goktasi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Simge
  Alıntı goktasi Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22/Aralık 2017/2011 Saat 20:53
Merhaba Ayhan,
Yazinizi okuyunca bende sizdeki heyecani hissettim.Tabiki yurdumuzu tasiyla ,topragiyla sahip cikmamiz gerek,aydin olarak,bilimci olarak isci olarak vs herkesin yurtseverlik olayini iyi kavramasi gerekir ve ,yurdundaki herseye sahip cikmasi gerekir.Elinizdeki parcalari daha oncede yazmis oldugum gibi analiz ettirebiliriz pariste,ama ben bi gormem gerek,goktasi oldugu kanisina varirsa analiz asamasina gecilir ve sertifikalandirilir analiz sonucu bunun ucretide yoktur ancak laboratuvar parca buyulugune gore 200 ile 300 gram arasi kesilen parcayi kendine alir.Ama ozel laboratuvarlar olursa paralidir ve pahalidir analizi.Ben kismet olursa 24 aralikta tam bir ay izmirdeyim.Tatil vede bu tatilden istifade universitelerdeki dostlarla bir takim projeler gorusecegim.Yakinlardaysaniz arzu ederseniz gorusebiliriz.Bana goktasi81@hotmail.fr den yazabilirsiniz.Gok tasi diye bulunup saklanan  bir tasin hic bir getirisi olmaz saklandigi kosesinden.Dedigim gibi herseyden once analiz gerek,ispati icin.Illada satilmak istenirse bununda metodu ayridir ,ama once tesbit sart.
Mugla fethiyeye goktasi dustu iddiasi mesajina gelince :Ben yerinde inceledim Ersoy beyle beraber ,tamam yanik var ,anlatilanlarda uyumlu ,ama orada ben hic bir parcacik bulamadim,oysaki mikroda olsa biseylerin olmasi gerekirdi orada,Ersoy bey bana parca gonderdi ben ona gitmeden once ,ama ne yazikki burada muzede yapilan kesitte meteorit olmadigi goruldu.Fakat anlatim ve yanma olayi yinede ilginc..
Selamlar
Not yasim iki aydan bu yana 60Smile
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  <12345 12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50