Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5METAL DEDEKTÖRLERİ, MARKA, MODEL TEKNİK BİLGİLERİ <>5ARAŞTIRMALAR++TARTIŞMALAR
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

KONULARI TARTIŞARAK ÇÖZÜYORUZ

Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: KONULARI TARTIŞARAK ÇÖZÜYORUZ
    Gönderim Zamanı: 23/Nisan 2017/2012 Saat 19:15

SELAM ARKADAŞLAR..............................................................nacibaba..............................onk.

ARKADAŞLAR BU BÖLÜMDE SİZLERİN SORULARINIZI MERAK ETİKLERİNİZİ VEYA AKLINIZIN ALMADIĞI KONULARI MESELELERİ  O İŞİN UZMANI DAHİ OLSA KİŞİLERLEN TARTIŞARAKTAN ÇÖZÜMLERE ULAŞMAK AMACINI TAŞIYAN  KISIMDIR..

HER KES ....MAKİNELER HAKKINDA,, ÇUBUKLAR HAKKINDA,,DEDEKTÖR PROGRAMLARI HAKKINDA,,O MAKİNE BU MAKİNE,ÖYLEYMİŞ BÖYLEYMİŞ,YOK O İYİ BU YARAMAZMIŞ VS VS  TÜM  MESELELERİ BURDA MASAYA YATIRIP  MİKROSKOP  MERCEK ALTINDA ARAŞTIRIYORUZ TAA Kİ NİHAYİ SON ÇÖZÜM BULUNAN DEK...

SAYGILAR.........................................................................NACİBABA.............................ONK.

X
Yukarı Dön
bitirim kemal Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 18/Mayıs 2017/2012
Durum:
Gönderilenler: 4
  Alıntı bitirim kemal Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Nisan 2017/2012 Saat 19:27

NACİBABAM SELAMLAR

Aklımın almadığı bir soru sana baba

Diyorsunki , karşımızda 1000 kişi toplanmış önlerine de bir markada makine koymuşlar hepsi bir ağızdan diyorlarki (dünyaa yüzünde bu makineden başka en iyi makine yok  ve bunun teknolojisine hiçkimse ulaşamaz ) Sen de gülüp diyorsunki (getirin o makineyi buraya  xlt nin veya dfx in yanına  size o methedtiğiniz makinenin aynısını ikizini hatta ruh ikizini 5 dakkada size yapıcam bu makineye kurucam diyorsun . ve kuruyorsun  alıyorlar bakıyorlar ,,,hayret kutu şekil değişik ama makine çalışması herşeyinlen bizim makine bu nasıl oluyor böyle diyorlar ?????

Evet nacibaba bu iş nasıl oluyor açıklarmısın anlıyacağımız şekilde  doktor reçetesine benzemeden

saygılar selamlar herşey gönlünce olsun baba
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Durum:
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24/Nisan 2017/2012 Saat 06:45

SELAM BİTİRİM KEMAL

YİNE SİVRİ SORULARLAN ÇIKTIN MEYDANA OLSUN BAKALIM  SENDE ZANNEDERSEM DFX OLUCAKTI DURUYORMU KULLANIYORMUSUN SATTINMI  ÇÜNKÜ UZUN BİR ZAMANDIR ORTALIKTA YOKTUN  HERNEYSE CEVAPLAR AŞAĞIDADIR İYİ TAKİP ET ANLIYARAK OKU   ANLIYARAKTAN İNCELE SONUNDA BİŞİLERİ FARKEDİCEKSİN

.......................................................................................................nacibaba....................onk..

DİKKAT-- BU ANLATIM  (( DFX  VE  DFX=300 )) ÜN MENÜLERİ ÜZERİNDEN YAPILMIŞTIR    XLT  YE DE UYAR BAZI DEĞİŞİKLİKLER HARİCİNDE  AYNIDIR GENELDE  .......................................................................................................onk...

AŞAĞIDAKİ LİSTEDE YUKARDAN AŞAĞI  BU MAKİNELERİN HERKEZE AÇIK OLAN VE GÖRÜNÜR YAPILIR AYARLARINI  GÖSTERMEKTEDİR..
NOT>Bu ayarları sadece arazide gerekli şartlar oluştuğunda değiştirilmek üzere yapılırlar yani o andaki toprak ve hava koşulları neyi gerektiriyorsa (deneyimli ve profesyonel ) bir kullanıcıysanız bunları yapabilirsiniz  mühim olan bu ayarların her birinin ne işe yaradığını bilmeniz gerekir ki ona göre işlem yapasınız ..
program yapılmamış  bir makinede bu ayarların bazılarını  1 adımda bile değiştirip yenileyeceğinizi asla unutmayınız .. Ve üzeri ilk alındığında gelen hazır çalışma programları bu makine hangi ülkede yapılmışssa orasının toprak hava koşullarını tanıyacağından bizim ülkemizde bunlarlan çalışmak  tabiri caizsse (tarzancana ) anlaşmak demektir  yani tamamen tesadüfi işlere imzaa atarsınız vaktiniz heba olur sonuçta bu makineyi kötülemiye başlarsınız  bunları bilemediğinzden ötürü.................................................................onk.....

VE YAPACAĞINIZ BU AYARLAR  PROGRAMSIZ BİR MAKİNE İÇİN VERİLİP TARTIŞMAYA AÇILMIŞTIR  BUNU İLK ÖNCE BELİRTİP KONUYA BAŞLIYALIM ..

AÇIKLAMA (1)......................not>burdaki yazılar başka hiçbir sitede hiçbir yerde yayınlanamazlar çoğaltılamazlar referans  ve emsal olarak gösterilemezler tüm hakları mahfuzdur.....................................................................................nacibaba...............onk......

İlk önce şunu belirterek girişimizi yapalım  düşünün eski analog makineleri mesela bir  (coınmaster 6000 di ) yi bunun üstünde kaç ayar düğmesi vardı hatırlıyanlarınız bilirler  6 adet ayar düğmesi  ve bir tetikleme den ibaretti değilmi  ve bu düğmeler ilen ayarlayıp çalışıyorduk ..
Bilgisayarın icadınlan  herşeyler bu teknolojiye dayalı imal edilmeye başlandı buna dedektör de girdi ama ilk v e tam bilgisayarlısını (WHİTES )başlattı başka hiçbir marka bu dereceye gelemedi  dese ki herhangi bir markadaki dedektör firması benim bu modelim tamamı bilgisayar teknolojisinlen yapılmıştır  ben de derim ki ( KOCA BİR YALANDIR )  evet yalandır
bu iş zannetiğiniz kadar kolay değildir  çok büyük bir teknoloji ister kafa işidir mühendislik işidir...
BAKINIZ   6 ADET AYAR DÜĞMESİNE KARŞIN   DFX TE   46 ADET   KULLANICI TARAFINDAN YAPILAN HERBİRİ BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ AYAR NOKTASI VARDIR  AKLINIZ ALIYORMU..
Bu 46 adet ayar ilen  dünyaa yüzündeki en mükkemmel denilen makineleri aynen kopyeleyebilirsiniz bu mümkündür ama dünya yüzündeki hiçbir makineye bir dfx i kopyeleyemessiniz bu da vardır ... ve de kesindir son sözdür konuda  tartışmassızdır.....

aşağıdaki listeyi büyüterek inceleyiniz bakın adamlar neler koymuş neler var kendiniz karar veriniz  ...

dede

BİR  DFX VEYA DFX=300 ÜN KULLANICI DEĞİŞTİRİLİR AYARLARININ LİSTESİDİR

üstüne tıklayıp farklı derecelerde büyütüp inceleyiniz..

ZAMANIN  EN GELİŞMİŞ EN VERİMLİSİ OLAN BİR COINMASTER 6000 Dİ  Yİ ELE ALIP BU SON MODELLERLEN BİR KIYASLAMA YAPALIM

6000 Di  NİN ÜSTÜNDE KAÇ AYAR VAR VE NE İŞE YARARLAR
SAĞ YUKARDAN AŞAĞI
TUNER= hava ayarıdır elle yapılır
MODE= SEÇME ANAHTARI  tektekçilik için bir mod---genel %100 ayırımlı 2 ci bir mod---kendi başlığı ilen ayırımlı veya ayırımsız orta derinlik algılama modu---çok büyük başlıklarlan algılama modu  pulse şeklinde..................4 ayrı seçimli çalışma şekli  anahtarı...
GND= TOPRAK AYARI----manuel elle yapılır

sağ sırada 3 ayrı düğme var  bunlar yukarda anlatılanlardır

SOL SIRADA =yukardan aşağı
VOLUME =ses ve hassaslık ayarı  2 işi birden tek düğmede açılı olarak yapıyorsunuz
ON--OFF  VE  DÜŞÜK ÇALIŞMA --YÜKSEK ÇALIŞMA ---BATARYA KONTROLÜ  ANAHTARI
DİSC = AYIRIM AYARI ELLE YAPILAN BİR KABA AYARDIR
SAPTAKİ TETİK  =  3 AYRI İŞ YAPAR  bulunan metali tam merkezlemede ---bas bırak şeklinde de  makinedeki birikmiş yükü böşaltır----ileri itip kitleyip tam pulse derin ayırımsız aramaya geçebilirsiniz
EVET HEPSİ BUKADARDIR..  6000 Di ............................................................................ONK..

GELELİM  ( DFX VEYA DFX= 300  VEYA XLT  YE ) BU 3 MAKİNEYİ BİR İNCELEYELİM
YUKARDAKİ LİSTEYE GÖRE GİDİCEM TAKİP EDİNİZ.

1> TARGET VOLUME= Hedeften yansıyan gelen sesin yüksek alçak ayarı  (0--ilen 48 ) arası kendinden otomatik olarak yapılıyor (48 ilen 63) arası düzeyi de size bırakıyor ..
2>AUDİO THRESHOLD=(0 ilen 42) kademe ayarlanabilinir makinenin kendi içi frekansından yansıyan sesdir bu ses kısık olucak fakat her daim duyulur işitilir az bir sese ayarlanır..
3>TONE AUDİO FREQUANCY= ( 0 İLEN 255 ) AYRI SES BİÇİMİ TONLARINA AYARLANABİLİR.
4> AUDİO DISC = ON//OFF   SESLEN AYIRIM AÇIK VEYA KAPALI  ANAHTARI
5> SİLENT SEARCH= Bu sistem %100 ayırım içinde fakat hedefe rastlayıncaya kadar sessizdir  sadece bişi bulunduğunda seslen haberdar eder .kafa şişirmez yani..iyi bişidir
6> MİXED MODE=Bu  ses biçimlerini  hedeften yansıyan ları ayrı ayrı seslerlen bildirir
7> AC.SENS = (1---85 ) Arası ayrı ayrı kademelidir bu ayar derinlik ayarıdır ve bu ac kısmı kaba ayar şekli oluyor  derinliği düşürüp yükseltmeler elinizdedir  aşağıdaki olabilecek bir tepkime veya kuwetli mineral tabakasından kurtarabilirsiniz sadece yüzey ilen o tabaka arasına girip aramanızı sürdürebilirsiniz. tabiki 5--10 adım sonrası bu tabaka bitebilir devamlı bunu gözlemlemelidir eğerki bu tepkime bitmişsse ayarı en yüksek düzeylere çıkarmak tabiki her zaman iyidir derin taramış olursunuz..
8> DC. SENS= (1 İLEN 60 ) arası kademeli ayarlanabilinir burası yukardaki nin ince ayarıdır.
9> BACKLİGH>  Ekran ışığıdır kademeli olarak parlaklığı artırabilir veya düşürebilirsiniz 6 x
10>WİEVING ANGLE = Görüş açısı ayarı  (1--50 ) arası kademeli ayarlıdır  burdaki durum şöyle izahlıdır ekran  digital olduğu için soğuktan sıcağa geçildiğinde çok soğuk havalarda donma yapabilir yazılar görünmiyebilir işte o anda burdan kademeli olarak ayarlayıp ekranı görünür şekle çevirebilirsiniz bu sistem bunun içindir...ve de çok elzemlidir..
 yukardan buraya kadar olan kısım genel ayar şekilleridir

BU KISIMDAKİLER DE   MOD KISIM AYARLARIDIR  MAKİNENİN KENDİNE HAS AYARLARIDIR
                                   PROFESYONEL    SEÇENEKLER   KISMI
                                         AUDİO= SES AYARLARI

11> RATCHET PINPOINT ----(ON----OFF ) Tetikli mandal ilen kesin nokta tayini tam merkez.
12> S.A.T--SPEED-( 0---10 ) ARASI AYARLAMALI --Arama hızıdır  tektekçilikte düşük sayılar büyük hedeflerde de büyük sayıları kullanırsanız  işiniz kolay olur..buna ilişik de yüksek minarelli yerlerde düşük sayı...  düşük minarelli yerlerde de yüksek sayılar geçerlidir
bu duumda çalışılırken  zemin sesini az duyulur şekilde olması da şarttır..
13> TONE  I.D  ( on //off ) =Bu kısım da  her hedeften yansıyan frekansın  ses biçimidir..
14> V.C.O  (ON//OFF)=

DEVAM EDİCEK KONU BAYAĞI UZUNCADAIR 
İYİCE ANLAŞILSIN DİYE TEFERUATLI VERİLECEKTİR

...............................................................................................nacibaba..........................onk...

G.E.B---TRACK----TOPRAK AYIKLAMA VE TOPRAK AYARLARI KISIMI

15> AUTO TRACK= (ON//OFF)  Açık /kapalı seçenekli /bu sistem sürekli otomatik toprak ayarını yeniler (on ) açık konumdayken  başlık bir milim oynasa anında o bir milime göre kendini otomatik olarak ayarlar..
16> TRAC  VİEW= (ON//OFF) Açık kapalı özelikli anahtarlı---bu özellik bir yukardaki seçeneği  devreye sokup ayarlar ve sonuçta da ben senin yerine toprak ayarını yeniledim haberin olsun diye ekranda ( TRACK ) yazısı bir süre gözükür sonra kaybolur bu yazı işte bahsi geçen yazı budur...
17>AUTO TRACK SPEED=(1---20 ) Kademeli seçimli olaraktan--siz arazide dolaşırken sizin tarama hızınıza göre kendini uydurur ve aramanın hızı orta kararda olmalıdırki ayırımları  ve toprak ayarlarını düzgün yapması içindir...bu ayar kişiden kişiye değişebilir..
18>AUTO TRACK OFFSEET= (-10//+10 ) Arası seçimlidir burda zemin incelemelerini yapıyoruz
19> TRACH İNHİBİT--(  ON//OFF ) Seçimlidir-auto track devamlı zemini denetler gerekirse düzeltir (track inhibit ) özelliği devrede ve bir hedef üstünde çalışılıyorken ( auto track ) özelliğini kapalı tutarak  zemini denetlemesine engel olur  çünkü öbür taraf incelemesini daha bitirmedi bitirince herkez işine kaldığı yerden devam eder ..
20> COARSE GEB = Kaba zemin ayarıdır
21> FİNE GEB = zemin ayarının ince ve hassası  son ayarıdır

MAKİNENİN  ANA DEĞİŞTİREBİLİNİR SİLİNEBİLİR BAZILARI KAPATILIP AÇILABİLİNİR İSTENEN HER KONUMA GETİREBİLİNEN  AYIRIM VAR  VEYA PULSE ÇALIŞMALARIN YAPILDIĞI MERKEZ YERİ  ANA BEYİN..

22> Bu kısımda istenilen maddeler devreye alınıp aktifleştirilebildiği gibi istenmiyenler de devre dışı bırakılabilinir yani makinenin neyi istiyor neyi istemiyor burda yapabilirsiniz
23>24--25--kısımlarında da bir madde toprak içinde de tanıtılıp hafızaya alınabilinir toprak dışında da alınabilinir hafızaya veya tanıtarak çıkarılabilinir silinebilinir
BU KISIMDA HER ŞEYİ YAPABİLİRSİNİZ BU KONUYA AİT OLARAKTAN......................................

AYIRIM AYARLARI  KISMI

26>RECOWERY SPEED= (1 İLEN 40 ARASI AYARLI )--Dedektör metal bir hedef belirlediğinde
hedefin hemen yanında duran  bir başka hedefi belirleyebilmek için biraz zamana ihtiyaç duyar ..Bu zaman içinde dedektör yakaladığı ilk sinyal üstünde hesaplama yapar ikinci hedeften gelen  sinyali da hesaplayıp karar verip sonra bu 2.ci hedefi hesaplamaya başlar  sonra bunun cevabını verir  ama ekranda  bir onu gösterir bir öbürsünü  ayrı cins metallerse bunlar bir onun frekansını bir öbürsünün frekansını göstericektir analizde akran gezmesinin sebebi de budur.....İşte bu zaman farkına toparlanma hızı denilir bunu iyi dengeli ayarlarsak  aletin ayırımını da hassas ve tam olarak yapmasını sağlıyabilliriz  onun için her iki hedef arasında bir zaman aralığı bırakmak şarttır

EVET DİĞERLERİNİ ES GEÇİYORUM HERHALDE NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLAMIŞSSINDIR  DİĞERLERİ ZATEN O YUKARDAKİ ŞEMADA MEVCUT ORDAN DA TAKİP EDEBİLİRSİN BU MAKİNELERİN KISMINA GİR DAHA DETAYLI ŞEKİLLERİ DE VARDIR  KONUMUZ BUNLAR DA  AMA ESASI BAŞKADIR  SEN SORUYORSUN NASIL ONUN BUNUN KILIĞINA GİRER BU MAKİNELER
İŞTE BÖYLE GİRER  BİR MAKİNE ÜSTÜNDE 44 TANE AYRI HASSAS MENÜLER OLURSA BUNLARLAN HER İSTEDİĞİNİ YAPARSIN ..

ŞİMDİ O METHEDENLERİN MAKİNELERİNİN ÜSTÜNDE ACABA KAÇ AYAR VAR ONU SÖYLESİNLER  BİLELİM ..

FARZIMAL ŞÖYLE DÜŞÜNELİM  DİYELİM 26> NODAKİ AYAR VE AÇIKLAMASI  ŞAYET Kİ BU MAKİNE TARAFIMDAN PROGRAMLANMAMIŞSSA  İŞTE BÖYLE BU DURUM HASIL OLDUĞUNDA SENİN KENDİN BECERİN BİLGİN  ÖNE ÇIKIP GELİP BURTDAN AYARLIYORSUN  BAK ŞİMDİ İŞİN ZORLUĞUNA  VE DİĞER TÜM MENÜLERİ DE O ÇALIŞMA ANINDA TEK TEK KENDİNİN AYARLAMASI GEREKTİR  Kİ İŞ YAPASIN ..

YOK DERSEN Kİ ZATEN ÜSTÜ HAZIR PROGRAMLARI VAR ONLAR YAPAR BENİM YERİME DERSEN DE  ACAİP ALDANIRSIN  ÇÜNKİ O PROGRAMLARIN TÜMÜ BU ALETİN YAPILDIĞI ÜLKE TOPRAKLARINA AİT OLDUĞU İÇİN BİZİM BURASINI TANIMAZLAR TANIMADIĞI İÇİN DE KENDİN YAPICAKSIN  VE BU 44 AYRI MENÜYLEN  DE UĞRAŞABİLECEKMİSİN  ONU DA Bİ SÖYLE,,

BENİM  YAPTIĞIM KOMPLE PROGRAMLAMADA TÜM BUNLARIN HEPSİ O YER BİLGİSİ,NE GÖRE  KENDİ OTOMATİK YAPART YANİ  44 MEN Ü BİRLİKTE BERABERCE HAREKET EDERLER  ÇÜNKÜ O ANDAKİ TOPRAK KOŞULU NE İSTİYOR BİLİNİYORDUR GÖZ AÇIP KAPAYANA KADAR SİZİN YERİNİZE İŞLEMCİ HALLEDİYOR SİZ SADECE EKRANA YANSIYAN NİHAYİ SONUÇLARLAN İLGİLENİP KARAR VERİYORSUNUZ .... BÖYLE BİŞİ İŞTE BU MAKİNELER ..HER TÜRLÜ KILIĞA GİRER  BAK ÖBÜR MAKİNEYE YAP BUNDA BAK YAP BAK YAP SONUÇTA SANA O METHEDİLEN MAKİNENİN İKİZİ OLUVERİR  ANLADIN .....

ANLIYABİLİYORMUSUN ANLIYAMIYORMUSUN  BELİRTİVER Bİ ZAHMET BAŞKA SORUN VARSA ONU DA YAZ

SAYGILAR...........................................................................NACİBABA......................ONK..... 

Yukarı Dön
bitirim kemal Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 18/Mayıs 2017/2012
Durum:
Gönderilenler: 4
  Alıntı bitirim kemal Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Nisan 2017/2012 Saat 19:50

SELAM NACİBABA MIZ  SEN ÇOK YAŞA EMMİ

Baba ne güzel anlatmışssın  ne kadar anlamlı olmaz böyle bişiyi  anladım  anlamaz olurmuyum hiç  başka çok merak etiklerim de var yüzsüzlük edip gene de kızssan da yazıcam cepları ver veya verme ama merakımı da bagışla ben böyleyim  kızma bana  sakın
vardır duruyo dfx 300 var ama program yaptıramadım  garibanlık işte ama accük kaldı yakında yollayacam sana bana bir babalık yaparsın 5 sene oluyor hibe etmiştin çubukları gözüm gibi bakarım onlara çubuk len buldugum bışilerlen de bu dfx i almışım  bilirisin sen
ama proguramsız makine can sıkıyor  karışık ötmeler vardır ben anlamıyorum ayarlanınlan
bak meraklarım şunlar

yazdıkların tamamdır kafamda koca turkiyede nasıl neresini buluyor burasıdır diyor bu bır
bu hava toprak ayarlarını daha açık yazarmısın bu ikidir
bu program nasıl bışidir  az bir kafaya giricek kadar açıklarsan olur olmazda sen bilirsın
bulunan bişiye nasıl budur diyor
şemdik bukadar

saygı sevgılerımlen baba

bitirim kemal

Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Durum:
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Nisan 2017/2012 Saat 21:42

KEMAL MERHABA

OĞLUM ZATEN YAZIYOR BUNLARIN HEPSİ NEDEN TEKRARDAN SORAR DURURSUN  OKUSANA GİR DFX VEYA DFX=300 E VEYA XLT NİN YERİNE OKU ORDA BUNCA İŞİN ARASINDA NASIL VAKİT BULAYIM SANA BEN ŞİMDİ KAZIK GİBİ  KONUSU UZUN YAZMASI ANLATMASI UZUN VAKİT ALAN ŞEYLERİ SORUYORSUN ..
BAK NE DİYECEĞİM SANA BİLİYORUM BEN SENİ TANIYORUM DA HAKİKİ GARİBANLARDANSIN UMUDUNU BAĞLAMIŞSSIN BU DEFİNECİLİĞE  BAK SENİN YAŞAMINI DA AZICIK BURDAN YAZICAM  ÇÜNKÜ SÖYLEYİP TE YAPACAĞIM İŞ İÇİN DEMESİNLER Kİ ONA KIYAK YAPIYON BİZE NİYE YOK DEMESİNLER ..
SEN İLK ÖNCE VER MAKİNEYİ KARGOYA ARAS KARGOYA  VE TEK KURUŞ ÖDEME ORDAN HEPSİNİ  BEN HALLEDİCEM  O MAKİNEYE PROGRAM DA GEÇEYİM  VE EN KISA BİR SÜREDE SANA YOLLUYACAM TEK KURUŞ İSTEMİYORUM  YOKSA KES ALAKAYI  TAMAMMI ....
Arkadaşlar bu kemal doğuda bir ağası olan köyde doğar 12 inci çocuk olarak bir evin  fakirlik diz boyu bu okul çağına gelir yollamaz babası ufacık çocuğu işe koşar  orda burda  o iş bu iş çalıştırırlar bir gün yorgunluktan bitap düşer  ve saman balyaları üzerinde uyur kalır  o anki yaşı da 11 dir  ağa da teftişe çıkmış dolaşıyor 2 de adamınlan bi de bakar bunu uyurken yakalıyor anan yahşi baban yahşi çocuğa soldan bi tokat çakar  çocuğun sol kulağının zarı patlar kalmış tek kulak .sonrası başlar tekmelemeğe ve sağ ayağı diz altından kırılır kan revan içinde bırakır orda çocuğu gider akşam olur eve gelmez çıkarlar aramaya ve taa ertesi günü çocuğu yarı baygın aç sefil susuz bulurlar ve babası bakar iş sakat  eşeğe yükler ve kasabanın yolunu tutar getirir hastaneye  öyle böyle zor klurtulur bu ağır darbeden  1 ay hastanede şuursuz yatar  ayaktaki kırık iyileşir de sinirler zedelenmiş başlar aksaklık  baştan bir sopa yardımınlan yürür sonra o sopayı atar ama  o ayak sakat kalır  düzelince  de dooğru gider jandarmaya tek başına ufacık çocuk ama yürek büyük  anlatır raporları da vs herşeyi gösterir böyle böyle oldu ben ağadan şikayetçiyim der ki şimdiye dek böyle bişi görülmemiş bunun cezası ölüm fermanını imzalamış oluyor bu eyleminlen  jandarmayı ağa bağlar zaten su geçmezmiş aralarından  kemal işi kaybeder yani bişi çıkmaz ama ağa der sen köye gel ben sana  dünyanın kaç bucak olduğunu göstericem der kulağına  ..gitmiş polis karakoluna demiş böyle böyle polis de oraya jandarma bakıyor biz bişi yapamayız der o zaman derki ben köye dönersem mezarımı kazdırmış ağa beni canlı gömücek ben köye gidemem bana 3 öğün yemek vericeksiniz bi de geceleri burda kalıcam  ne iş verirseniz yapar karşılığını öderim diyor  ve cana yakın güler yüzlü uyanık da hemen olur karakolun maskotu  aradan bir 20 gün geçer savcı gelmiş karakola bu ne iş demiş anlatmışlar hemen ağa hakkında dava açmış ve yargılanıp 5 sene de ceza almış ağa dooğru hapise  bu ara karakol komutanı da değişmiş yeni gelen de sert biriymiş  ne yer ne de yedirir cinsinden  o da gitmiş köye ağanın tüm etrafındakileri bi güzel haşlamış onlan da kalmamış  bu çocuğa dokunan olursa çırasını yakarım demiş  kemal günlerini karakolda başlamış çay ocağıydı temizlkik işleriydi  ne olursa yapmıya ..ve karakolda o bu buna okuma yazma öğretmiş  sonra ilk okul sınavına dışardan girip ilk okul diplomasını da almış . taa askere kadar karakolda kalıyor üst katta polis lojmanı misafirhanesi varmış orda yatıp kalkıyor  banyosunu vs orda hallediyor .. askerden dönüşte karakol amiri değişmiş  ve onun orda kalmasına sıcak bakmıyor buna bir iş arıyorlar  o sıra askerde bir arkadaşlan çok samimi oluyor  o da diyorki gel benim memelekete  bu da gidiyor  kaşa  turizim yeri  burda arkadaşında kalıyor ama arkadaşının durumu da vasat iyi değil yani o da garsonluk işleri yapıyor kemalin eli de bu işlere yatkın değil  derken bı gün arkadaşı buna diyorki bak yukarda  bir yer var çiftlik gibi buraya çoban ararlar yaparmısın bu işi diyor bu da yaparım anlarım hem diyor  ve oraya gidiyor bu yerin çok yakınında tarihi bir şehir kalıntıları varmış çok da turist gelip gidiyor buranın korumasını da yapan bir kişi varmış atlı olarak bütün gün bu harabeleri kolluyormuş ve de bu çiftlikte barınıyormuş  yani maaşlı memür olaraktan silahlı da bi de telsizi varmış  jandarmaya bağlı olaraktan işi ...bu korucu  koruculuk yapıyor göya ?? yaptığı iş de şöyle almış 7 tane makine bu çiftlikteki lerden bazılarına tektekçiliği öğretmiş bunun gözetim ve koruması altında bunlar bu alanda çalışıyorlar ve bulduklarını da bu korucuya veriyorlar o da satıyor bin liraya misal bulana veriyor 5 lira sömürüyor yani bunları  bunlarda bişi bilmiyorlar ya hiç sesleri çıkmıyor ne yapsınlarki  bunu da aşılıyor korucu  elindeki aç çalış düz makine nerde öttü kazıp alıyorlar ne çıkarsa  bu ordan yer içer para harcamaz boyuna biriktiriyor aldığını  yalnız bulduklarından hep ayrı cinslerden birer tane ayırıp korucuya söylemiyor
 bir gün kaşa gidiyor arkadaşını buluyor cumartesi günü zaten her yer pazar günü bile açık bu paralar da aynında diyorki arkadaşına  bu eski tarihi para alan kimselerden hiç tanıdığın varmı o da bilemem ki anlamam zaten o işlerden ama sorar öğreniriz diyor az bir sağa sola koşuşturmada bir kuyumcunun adresini alırlar  giderler kuyumcuya büyük bir mağza bi sürü çalışanı var  girerler içeri flancayı arıyoruz derler  bunları arkada bir odaya götürürler selam melam çaylar maylar filan der kuyumcu şu baklaları çıkarın da bir göreyim deyince kemal çıkarır adamın gözü faltaşı gibi açılır bunları nerde buldun der hiiç der tarlada buldum der ne yeri nede başka bişiyi söylemez korucu korkusundan  şimdi korucu bin liralığa misal olarak 5 lira veriyordu ya kuyumcu bu 5 liralığa derki 750 lira  misal  bu sefer kemali,n gözleri açılır faltaşı gibi  bişiler söylemek ister kuyumcu susturur bu der aramızda getir bana al paranı hemen peşin olarak der  sonra arkadaşına derki kemalin sen az dışarda dur veya işin varsa git benim arkadaşlan gizli konuşacaklarımız vardır der kimseye de bişi söyleme bu işler oyuncak değil kişi hayatını da anında kaybedebilir diye de göz dağı korku verir ona arkadaşı da ne dışarda beklemek toz olur .. arkadaşı gidince kuyumcu derki kemale sen korucuya çalışıyorsun der hiiç kıvırma çünkü bu paraları o getiriyor aynı bölgenin parası bunlar  kemal de direk açık yürekliliklen anlatır  kuyumcu derki bak şimdi ondan hiiç korkma onun kadar yüreksiz tabansız aşağılık biri yoktur burda ama elin mahküm alıcan satıcan devran dönücek  ona tek sade ikiniz olucaksınız çek kenara deki bak bu para şukadar şu şukadar sen bizi sömürdün sonra sen maaşlı devlete çalışan göya korucusun  senin ipliğini pazara çıkarırım bu makineyi de sana geri vermiyorum kimseye de bişi söylemiyorum bundan sonra ben tek çalışıyorum ve falanca kuyumcu için senden ayrılıyorum dersen ki ık mık bişiler dooğru gider hükümete bu yaptıklarını anlatırım şahit dersen bak burda sana benlen beraber 11 kişi çalışıyoruz az sıkıştırdılarmı hepsi bülbül gibi seni şakıyıcaklar sen bilirsin de  ve sonrası da tek çalışırsın .. ve aynen de olur artık korucudan kurtulmuştur ama korucu da pundunu araıyor bir kalleşlik yapıcak koymuş kafasına .. kemak aldığı paraları bankaya yatırıyor üst başını yenilemiş sonra da korucunun makinesini de vermiş al istemiyorum diyor ve gidip o zamanın en iyi makinesi olan 6000 di coınmaster alıyor  kısa sürede de öğreniyor kullanımını ayarlarını zaten bişi yokki çek bütün düğmeleri (p) lere hemen çalış şeklidir bu makineler  sonra ayırım da var haybeye yer de açıp ta vakitte kaybetmiyor canına minnet . korucu 2 kişi bulup bu 2 sini de çok güzel tiyatro artisti yapar 2 günde ve bunlar kemali bulurlar  başlarlar kemali işlemiye  anlatıkları şöyledir  korucu bilir kemalde bankada çok parası biriktiğini bu paranın kuruşuna kadar alma yolu dur hazırlanan plan  bu 2 kişi derki kemale almanyada bir makine yaptılar ekranda toprağın altını net şekilde gösteriyor ve görüyorsun paramı çivi mi başka bişimi  ona göre de açıp alıyorsun hemen ne uğraşırsın bu makineylen fiatını sorar bankadaki parasın ı bayağı geçiyordur yok der benim o kadar param ve dxcerfler ki tamamne kadarsa ver biz tamamlarız üstünü sonra çok kısa bir zamanda zaten kaç katını alıcan o paranın ağzından girerler başka taraflarından çıkarlar iknaa ederler tamam der kemal kaç günde gelir bu makine derlerki öbür gün bir almancı gelicek yıllık izne 10 gün bile sürmez derler  yarın çıkarırsak bu parayı 10 güne kalmaz alet elinde  ertesi günü giderler bankadan bu çeker tüm parayı verir bunlara  bu kahvede buluşucaz derler flanca günü buraya gel  ayrılırlar kemal 10 gün bu makinenin hayalinlen yatar kalkar  tabi kimselerde gelmeyince ne hayal ne bişi hiçbişi kalmaz kandırıldığını anlar da korucu bunu gördüğü yerrde manalı manalı pis pis güler bu oyunu bu yaptı bana der ve takar kafaya korucuyu  ama kemale ispiyonculuk şikayet ters geldiği için bunları yapamaz başka çareler arar bi türlü çare bulamaz  en sonunda içi yanarak beddua eder korucuya sonra allahtan utanır tövbe der  sana havale ettim yarabii der . 10 gün içinde atlan gezerken korucunun önüne bir yılan çıkar at ürker at şaha kalkar  bu da attan düşer ama ayağı da özengiye takılı kalır at bilinçssizce koşarkan da bunun kafa göz vucud kayalara çarpa çarpa telef olur tanınmıyacak şekle girer cesedi  ve tabii sonunda bulurlar gömerler korucuyu ..
sonra kuyumcu bunu has evlatlık edinirkuyumcu o anlarda 75 yaşlarında vardır 4 tane de kendi yanında çalışan erkek çocukları vardır bu evlatlık işinden 4 çocuk da rahatsız olurlar ama hiçbişi diyemezler belli de etmezler günler geçiyor kuyumcu bunu şöför kursuna yollar bi de ehliyet alır  ve zaman içinde berabercene köyleri gezerler oralardaki kuyumcu adına bu antik malları toplayanları tanıştırır bundan sonra benim adıma kemal sizlen muhatap olucak ona vericeksiniz der  tamam derler kemalin işi iştir artık bayağı şeyler öğrenmiş şetanlıkları şeytandan inasanları doğruları eğrileri bir bir günler geçtikçe tanımaya öğrenmiye başlamıştır gider alır getirir  bu işlere koştururken de bayağı da para biriktirmiştir hatta bir de güzel yazlık almış  kazandığı paraları  (işte diyor en büyük hatam bu olduydu ) kuyumcunun arka tarafında çelik kasalar varmış bi tane arta boyunu kuyumcu buna tahsis etmiş neyin var yok buraya korsun al anahtarlarını da demiş  bankaya filan para yatırmıyor tüm serveti o kasada alım yapıp satıp kazancını da koyuyor  yani kendi adına da işler yapıyor  bi tane de toyoto jeep alıyor  kısa şaselerden  4x çekerli  kendi evinde kalıyor kalkıyor  yani durumu çok iyi seviyeye geliyor  bir gün mal aldığı simsarın köyüne gidiyor simsarda istanbuldan gelen gezici alıcılara aynı malı gösteriyor ama fiatta uyuşamayıp vermiyor onlarda gözetime almışlar simsarı kime vericek diye anlıyorlar ki kemale verdi bunlarda telefonlan jandarmaya ihbarda bulunuyorlar ve kemal yakalanıyor 186 parça çok yüksek değerli mallan ve sonuçta 5 sene bir ceza alıyor  bu arada 2inci senesinde kuyumcu bir kalp krizi sonucu vefat eder  o ana kadar kuyumcu dolaylı yollardan kendini belli etmeden kemale içerde padişah gibi bakıyor ve öldükten sonra kemalin herşeyi kesiliyor  kemal defalarcana  kuyumcunun çocuklarına haber salmasına rağmen hiçkimse gelmiyor ve anlıyor bir darbe daha yediğini .. cezasını çekip çıkıyor dooğru gidiyor dükkana bunu tanımazlıktan  geliyor çocuklar daha da münakaşa edersen karakola bildiririz işte şöyle deriz böyle deriz yine içeri filan girersin diye bu da lanet olsun der ayrılır kasası da bomboştur jipi sorar git jandarmaya derler  jandarmanın hasarlı araçların sahasında jipi de hurda şeklinde yatmaktadır o içerdeyken jipi kullanmışlar hurdasını da oraya atmışlardır evine gider  eve de boş bulup çapulcular yerleşmiş bi sürü münakaşa vs  ev zaten dönmüş harabeye tek elinde kalan o  kaça maça satar elinden çıkarır  bu elindeki son parasıdır bunu da kısıtlı çok az harcamalar ilen günlerini geçirmiye uğraşırken ceza evindeyken  cinayetten yatan bir şarköylü ilen arkadaşlık kurarlar ordan burdan laf açılır   o da beni tavsiye eder kemale çıkınca git onu bul der o sana yardım eder der .. bir gün beni birinin aradığını söylediler flanca oteldeymiş kim bu diye merak ettim gittim  hiç tanımadığım birisi  orda tanıştık kemallen çıktık otelden benim araba ilen ilk önce iskele üstü restorana gidip karnımızı doyurduk sonra ilerde güzel bir burun var denize nazır oraya çektim çıktık oturduk anlat bakalım dedim tüm bunları anlattı daha da acıklı yerleri var da onları es geçiyorum abi dedi bittim artık kime inanayım kime sarfılayım bilmiyorum dedi   sonra onu otelden alıp benim eve getirdim 1 hafta bende kaldı sonra ben gidicem dedi sıkıldı kal mal dedim yok gidicem dedi peki ne yapıcaksın dedim yine bu işi yapıcam ama çok dikkatli olarak dedi  elindeki kalan parsını verse bir makine alsa elinde hiçbişi kalmıyacaktı tuttum benim makinelerden birini aegle 2 ler daha yeni çıkmıştı ona hibe attim çok ağladı bir takım da çubuk verdim  sen ilk önce düzelt kendini dedim sonra  hesaplaşırız bizde düşene tekme yok ekmek var dedim ve gitti ... velhasıl kelam çok dürüst olması yalan söyleyememesi  çok temiz kalpli olması sebebinlen hep kaybetti halen de öyle devam o verdiğim makineyi de jandarmaya kaptırıyor işte elinde son kalan çubuklarlan bir iki iş patlatıp biraz sermaye yapıp bir de dfx=300 aldı  bi türlü kendine yedirip te o makineyi bana programa yolluyamadı bakalım bu sefer yollayacakmı yollamıyacakmı ne olucak ben de bilmiyorum  6 senedir de haber yoktu öldümü gene içerlerdemi ne olduğu belli değildi işte birkaç gün önce çıktı yeniden piyasaya inşaallah bida kaybolmaz  bundan sonra yüzü güler diyorum  macerası yaşamı kısaca böyle böyle bir arkadaşa yardım yapıyorum  bunları da kimse beni suçlamasın diye yazıyorum  yani iltimas işi filan gibi işlerlen kimse sitem etmesin bu çocuk herşeyi hakediyor  neyse ...

SAYGILAR..........................................................................NACİBABA.......................ONK.......
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Durum:
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Nisan 2017/2012 Saat 08:27

KEMAL MERHABA SELAM

BİRİNCİ SORUNA CEVABEN>BUNLARDA ZATEN GENİŞ OLARAK YAZIYOR  VE BENİM HİÇ VAKTİM YOK TEKRARDAN ANLATMAYA  GİT XLT VEYA DFX VEYA DFX=300  -----LERE GİR ORDA OKU HEPSİ VAR ORDA TAM AÇIKLAMALARI İLEN BENİ BURDA TEKRARDAN UĞRAŞTIRMA AZICIK ARA TAMAMMI

X<>KAÇ GÜN GEÇTİ ARADAN YAZAMADIM İŞLERİMDEN DOLAYI SEN YİNE WHİTES KISMINA GİT ORDAN GİR DE OKUYUVER Bİ ZAHMET ŞU SIRA HİÇ VAKTİM YOK MAKİNEN GELDİ DÜN POSTALADIM SANA  HABERİN OLSUN ...BİŞİYE DE İHTİYACIN VARSA HEBERİM OLSUN ...

SAYGILAR...........................................................................NACİBABA.......................ONK.......
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50