Giriş Sayfası Forum Anasayfası Forum Anasayfası <>5HONDA CY50 VE XL50 MOTORSİKLET TÜRLERİNİN TAMİR <>5YAŞAM VE DEFİNECİLİK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

YAŞAM VE DEFİNECİLİK

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Forum Sahibi osman naci kanat

Son Giriş: 30/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 2334
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: YAŞAM VE DEFİNECİLİK
    Gönderim Zamanı: 01/Ekim 2017/2011 Saat 16:27

dede

TÜM ARKADAŞLARA SELAMLAR VE SAYGILARIMLAN..........................nacibaba..................onk...

ARKADAŞLAR İLERLİYEN YAŞIMDAN DOLAYI  ARTIK ESKİ HIZIMIZ VE HEYECANLARIMIZ BİR BİR KAYBOLMAKTADIR ÇÜNKÜ BU YAŞAMDA NE İSTEDİMSE TÜMÜNÜ ELDE ETTİM YAŞADIM HER YERİ GİTTİM GÖRDÜM AMA O DEVİRLERDE GİTİĞİM GÖRDÜĞÜM YERLERİ FOTOĞRAFLIYAMADIM BU BENİ KAHREDEN BİR OLGUDUR FOTOĞRAF MAKİNESİMİ YOKTU VEYA PARANMI YOKTU Kİ ALAMADIN HEPSİ HAYIR HERŞEY VARDI AMA YAPMADIM NİYE YAPMADIĞIMI BEN DE BİLMİYORUM  BU ÇOK BÜYÜK BİR YANLIŞ VE EKSİKLİKTİR BENİM İÇİN AMA NE ÇAREKİ GERİ O ZAMANLARA DÖNÜLMÜYOR  ELDE KALAN BİRKAÇ SOLUK FOTOĞRAFLAR VE NE VARSA ONLARI DA KOYUCAM  VE ESAS BUNDAN SONRA O YERLERE GİDİP ARTIK NELER KALMIŞSSA ONLARI FOTOĞRAFLIYACAĞIM VE VİDEO ÇEKİMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİP BURDAN YAYINLIYACAĞIM TABİKİİ BU İŞ ZAMANA BAĞLI AMA YAPICAM

SAYGILARIMLAN..............................................................................NACİBABA............ONK....

Bişlere ilk bulaşmam 1957 yıllarına dayanır o zamanda tabii ki hep söylentiler üzerine bol bol kazma kürek sallama yıllarıydı alet vs yoktu sırf söylentiler üzerine yapılan işlerdi ve bu da bana çok büyük zaman kaybettirdi.. Onun içindir ki hiç kimse söylentilere bakıp da gidip te orasını burasını kazmasın çünki bu boş iş ..
Bu işte bilgi şarttır onun bunun demesinlen bu işler yürümüyor maalessef mesela o kadar çok rastlamışımdır ki ya meydanlık bir yerde yerden belki bir apartman boyu yükselen bir kayalık ama tepesine hiçbiryerden çıkamassın  öyle bir yapıda adam gelmiş bunun ortalık yerine veya daha yukarı oraya da ulaşamassın top gibi bir şişkinliğin içine parayı koymuş  sanki onu da oraya yapıştırmış nasıl yapmışlar o yüksekliğe nasıl ulaşmışlar akıl sır ermez bilgimiz yokki öyle bakmışızdır aval aval  veya sarp bir dik yamaç kayalığa aynısını yapmışlar hep baktık halbuki bundan bunun içinde para olduğunu bilseydik şimdi belki türkiyenin en zengini olurdum kısmet denen bişi var ya hep o mani oldu herhalde bize nasip değilmiş diyoruz ama bilgi eksikliği tümü bunların bilmemek en fena iştir onun için hakiki bilgiyi nerde bulursanız alın okuyun öğrenin..veya bir sürü kıymetli paralar da bulduk ama sansarlara kaptırdık  neden yine bilgisizlikten birinin bu işlerin kitabı var ve fiatlarına kadar yazıyor adres şu diyene kadar hep verdik gitti ..Elimizde iyi kötü makine varken yine milletin yok orası burası demeleri şeklinlen tabikii bir sürü vaktimiz ziyan oldu gitti yok höyük işi kaz allah kaz dibinin dibini çıkardık yok bişi bilmiyordukki her höyüğün hakiki höyük olmadığını meğerse kaç çeşitte höyük varmış  ewelki zamanlarda böyle yüksek tepeler yaparlarmış gündüz ayna gibi şeylerlen çok uzaklardaki öbür höyüğe bilgi geçerlermiş gece de ateşlen ve evvelden ilk çıkan uçaklar yollarını şaşırmasınlar diye böyle tepe dizileri yaparlarmış uçaklar da bunları takip ederek gidecekleri yere varırlarmış sonraları kadostro höyükleri varmış varmış da varmış ama hakikisinin de şöyle olduğunu seneler sonra bir uzmanından öğrenince acı acı insan gülümsemeden de edemiyor..Hakikisi şöyle olurmuş höyüğün yanına gidicen bir o yerin toprağına bakıcan ve yavaş yavaş ta gözlerini o höyüğün taban kısmından en tepesine kadar dikkatlice inceleyerekten bakıcakmışssın aralarında ayrı ayrı toprak katmanları oçlucakmış ve o yerin toprağından hiç olmayacakmış  sonra bunun doğusunu bulucan batısına 100--200 metre geri gidince de  o yerin taşlık tuğlalık olduğunu ve daimi akar bir su kaynağının da olduğunu görücekmişssin işte bu hakiki höyükmüş ve makine ilen höyüğü hiç bozmadan dış ve dip kısımlarını arayıcakmışssın  çünki kral öldü  denince civar illerden diğer krallar buraya gelirlerken son vazifelerini yapmak için kendi ülkesinin toprağını da kanı arabalarınlan beraberinde getirirlermiş her kral kendi toprağını sererken arasına da kendi ülkesinin parasını saçarmış meğer ondanmış höyüklerde başka başka cinste paralırn çıkması ve gerideki taşlık tuğlalık yer de o yerin şehri oluyormuş burda da tektek aranıyormuş çok da şeyler çıkıyormuş vs vs ..bunları sayarsak daha neler var neler bunları sizlere taa ki tam profesyonel defineciliğe erişene kadarki olayları tek tek yazıcam ki yeni başlıyanlar veya yanlış iş yapanlar doğruyu öğrensinler diye..ve bu şehir alanının benden önce başkaları tarafından gelinip aranmış mı aranmamışmı ilk benmi giriyorum bunu anlamanın yolunu da çok geç öğrenip çok vakitler kaybettik öyle ya araçlan çıkıyorsun belki bir 100 km yol gidiyorsun ve çürük çarık şeylerlen sabahlıyorsun  bi ton masraf benzini aracın yıpranma payı pil paraları yiyicek içicek yani nereden bakarsanız bakın bir sürü masrafı vardır her bir gidişin bu yerlerde ilk önce çaprazlamasına bir boydan boya makine ilen geçiceksiniz  ve burda bol kurşuna rastlarsanız demekki ilk giren siz oluyorsunuz tek tük kurşun çıkarsa hemen o yeri terkedin başka bir alana geçin vakit kaybetmeden..
Çünki kurşun medeniyetmiş o devrin bol kurşun çıkan yerlerde her türlü nesne ve bol para çıkıyor altında gümüşte bronzda küçük heykelcikler el aletleri vs vs bunları da seneler sonra öğrendik çünki kimse kimseye biş,i söylemiyor hasetliklerinden gidip te toplamayın diye hep verilen adresler de yanlış git gel bi ton masraf bunlara da dikkat edin ve yer keşiflerini bizzat kendiniz yapınız kontrollerini de yapın eğer işe yarar bir yer durumu varsa orda çalışın
ben ilk böyle yerlere karmankarışık girerdim aklımın estiği yöne orda dolaşırdım ki sıralı aramayı da çok seneler sonra öğrenicektik  yani geriye baktığımda ne kadar boş seneler geçirmişim ona yanarım hep bi de kahvelerde öyle ihtiyarlar vardırki ona devamlı çay yemek vs ısmarlamanız için size kurnazca işler anlatır mesela definecileri çok iyi tanır ve onlar da bunun etrafında toplanırlar her seferinde bişiler yumurtlar bu kişi o bölgeyi avucunun içi gibi bilir  işte der filanca yerdeki geçitte yağmurdan sonra gözlerimlen şırıldıyan altınları toplardım bu yerde ya bir mağra var yada bir küp ama küp herhalde erezyonlan eğilmiş ve ağzı yere bakıyor her yağmurda da burdan birazı akıyor ve yağmur da yıkıyanca da bunlar parıldıyor der buna benzer bi ton hikayeyi arkası arkasına dizer siz de gider gece veya gündüz o yerlerde boşuna zaman tüketirsiniz ve dediklerinin sadece arazinin tarifleri birebir aynıdır o zamanlar der gençtik sizler gibi ama ne bilek o paraların antik değeri olduğunu kasabada vardı kuyumcu bir arkadaşım o da altın fiatına alırdı senelerce kazıkladı beni  ama cenazesinde içimden hakkımı helal etmedim pezevenge diyenleri de çoktur hele biri de anlatıyor boyuna mezarına gidip napıyon len  senelerce beni dolandırdın allah da seni o mezar içinde dolandırıp dursun diyorum diyor yahu amca o artık ölmüş gitmiş böyle yapman büyük günah vs vs anlatıyorsun halbuki hepsi hikaye  tüm anlatıkları inandırıcı olabilmek için dinleyenler de zaten saf cahil insanlar işte onlardan ölene dek oturduğu yerden geçinir ve böyle kişiler toplumumuzda çokçadır siz orda kazarken bu kahvede gevrek gevrek güler sizin halinize adete zevk alır böyle kişilere çok dikkat edin ve uzak durun  bunları ben yaşamadım da dinledim hep ağızlardan ..Tek yaşadığım bir olay vardır o da şöyle oldu rahmetli özal zamanında bulgardan bayağı türkler girdiydi bunların içinde yalnız hiçbir akrabası olmuyan 60 ı geçik yaşlı bir ihtiyar şarköyün müreftesine gelir burda aportta bekliyen bi sürü de defineci mevcut elinde 10x5 e kalınca bir defteri var zamanında bulgaristandan her yeri not almış hakiki tüm define yerlerini ama zaman içinde gelen haberler üzerine hepsi alınmış tek yer dahi kalmamış defter deki tüm yerler doğru ama tümü alınmış bunu müreftede bir müstakil ev tutarlar  her ihtiyacını karşılarlar etrafına da tüm müreftenin varlıklı kişileri toplanır bu boyuna her defasında 2--3 yer verir tümü trakya içinde bu yerlerin işi alan gider o yere bakar harfiyen doğru ama alınmış dönerler bu da der ki ben ne yapayım evlatlar burda ne yazıyorsa ben size onu söylüyorum varmı yalan yok ama alınmış benim ne suçum var tabii haklı daha da çok bakarlar  buna günde etler pirzolalar tavuklar adam kargameldi başladı semirmeye bana da verdiydi 20 tane yer gittik baktık hep alınmış ama ben uyandım işe yüzüne de söyledim bak insanları kendine baktırmak için koşturuyorsun alem bi ton para harcıyor senin yüzünden bak ömürün sonlarına gelmişin yazık günahtır bunu yapma sen bilmezden gel benim ekmeğe taş koyma dedi mecburum böyle yapmıya çünkü bu yaşta yalnızım o da kendince haklı ve ben bundan uzaklaştım zaten fazla sürmedi ortadan bir gün kayboldu bir tesadüf eseri  buna kıyıköyde rastladım aynı tezgahı orda da kurmuş hiç tanımazdan geldim sonrada bir daha görmedim ne oldu bilmiyorum....Yani böyle insanlara çok dikkat edin o devirde herşey ucuzdu bugün bu işlerin altından kalmak imkansız hale geldi 40 kuruş litre benzin oldu 5 lira gel de çık işin içinden mesela ilk birincisi gerisini de siz hesaplayınız..

<iframe src="http://player.vimeo.com/video/19304257?title=0&amp;byline=0&amp;portrait=0" width="480" height="355" frameborder="0" webkitAllowFullScreen allowFullScreen></iframe>

yukardaki kiremit renkli yazıya tıklayın ladanın ne olduğunu görün
ayrıca arazi araçları kısımında bunların çeşitli videolarını da seyredebilirsiniz

YENİ İLAVE DİR.......

dede1988 YILI  SIFIR ALDIĞIM ENDER ARABALARDAN BİRİDİR BU LANDROWER  DİZEL  ÖN ARKA VİNÇLİ VE HER TEKERİN ORTASINDAKİ BİR SOMUNU HAREKET ETİRMEKLEN O TEKER ANINDA KİTLENİYOR  4 TEKERİ DE YAPARSANIZ 4 TEKERDE AYNI ANDA KİTLENMİŞ VE HAREKETTEYDİ İÇERDEN ÇAPRAZ BAĞLAMA YAPAN KOLU VARDI BİR DE TAKVİYE Kİ DÜZ DUVARA TIRMAN O ŞEKİLSAĞ ÖN CAMIN YANINDAN ÇIKAN BORU  KARBİRATÖRÜN HAVA ALMA BORUSU  EKSOZA YAPILMAMIŞ FAKAT HER DERİN SUDA ÜFLÜYORDU TIKANMA YOKTU KAPI CAMLARINA KADAR SUDAN GEÇİYORDU YALNIZ SÜRAT YOKTU CANIMI SIKAN DA OYDU 160KM YAZIYORDU KADRANI  140 FİLAN YAPIYORDU KOVALAMA FİLAN OLURSA BU SÜRATLERDE YAKALANIRDINIZ HİÇ ŞANSINIZ YOKTU.. VE BUNU SIRF KEŞİFLER YANİ ARAZİ KEŞİFLERİNDE YER BAKMALARINDA KULLANIYORDUK...........................................................NACİBABA..............................ONK....

SONRADAN BİR ARKADAŞ RUS LADA NİVALARIN  ÇOK ACAİP BİR CİP OLDUĞUNU SÖYLEDİ TABİ TANIMIYORUZ BU MARKAYI YENİ GİRMİŞ TÜRKİYEYE VE GİTTİK  BAKTIK DENEME SÜRÜŞÜ DE YAPTIK HAKKETTEN SÖYLENEN GİBİ 180 RAHAT BASIYOR NE VARKİ BENZİNLİ OLSUN KAÇSIN DA BENZİNLİ OLSUN 110 BEYGİR MOTOR OLANINDAN Bİ TANE ALDIM  TABİİ Kİ LANDROWER  ÇOK DAHA KALİTELİ DE BU DA BAMBAŞKA BİR ALEM GİRMEDİĞİ ÇIKMADIĞI YER YOK KISA ŞASİ DE  YALNIZ SERT SUSPANSİYONLU  OLSUN KAÇSIN DA  BUNU BAŞLADIM DEFİNECİLİK ALANINDA KULLANMIYA YALNIZ BU ÇAPRAZ ÇEKİYOR ARAZİYE TAKINCA YANİ SOL ÖNLEN SAĞ ARKA VE SAĞ ÖNLEN SOL ARKA DEVREDE ÇAMURDA KARDA  ZORLUĞU OLUYORDU BUNUN DA ÇARESİNİ BULMUŞLAR  AZ EL FRENİNİ ÇEKİNCE ARKALAR BERABER ÇALIŞIYOR BU MEYANDA YARIM DA FRENE DOKUNUNCA ÖNLER DE 2 Sİ BAĞLANIYOR AZ MAHARET İSTİYOR İLMİNİ ALINCA İŞ KOLAYLAŞIYOR BENZİN FAZLA YAKIYORDU BUNA BİR ELEKTRONİK ATEŞLEME KUTU TAKTIK YANİ 15--20 BİN BUJİ AKIMINI 40--50 BİNE ÇIKARIYOR VE HOOP BENZİN SARFİYATI YARIYA DÜŞTÜ HEMEN HEMEN O DEVİRDE BUGÜNKİ GİBİ GAZLI TERTİBATLARDA YOKTU O ŞEKL KULLANDIK .. HER İKİ JEEPİN ARKA TANPON KISMINI DIŞA DOĞRU GENİŞLETİP BENİM BU HODA MOTOSİKLETLERİ BAĞLAMA APARATI DA YAPTIRDIK MOTORSİKLET DE ARKAMIZDAYDI.. JEEPİ ARAYACAĞIMIZ YERİN YAKINIDAKİ BİR BENZİNLİĞE PARK EDİP MOTORLAN GİDİYORDUK  ARAMA YERİNE VE ÇOK DAHA EMNİYETLİ OLUYORDU.
..............................................................................................................................................
YENİ İLAVEDİR

ŞİMDİ SAYIN ARKADAŞLAR  İLK BAŞLADIĞIMDAN BERİ SENELER GEÇTİ YUKARDAKİ (BİLMİYORDUKKİ ) KISIMLARINI ÖĞRENMEK İÇİN  EN AŞAĞI BİR OTUZ YILIMIZ BÖYLE ÖĞRENME DEVRELERİ İLEN GEÇTİ BUNLARI YAZIYORUM Kİ OKUYUN ÖĞRENİN DİYEDİR SİZLERİ SENELERCENE VAKİT ZİYANLIKLARINDAN KURTARMAK İÇİNDİR  HEM SONRA HERBİŞİYİ DİYENİN DEDİKLERİ DOĞRUYU YANSITMAZ KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLEN DE İŞ YAPILMAZ  İLK BAŞLAMA SAFHASINDA GİDİP TE EN SON MODEL KARMAŞIK BİR PAHALLI MAKİNE ALMAK DA AKIL KARI DEĞİLDİR BASİT VE UCUZ MAKİNELERLEN BAŞLAYIP KENDİNİZİ EĞİTTİKÇE BİR ÜST MAKİNE DAHA SONRA BİR ÜST VE BÖYLELİKLEN PROFESYONE3LLİĞE GİDİLİNCE DE NE İSTERSENİZ ALIRSINIZ..
EĞRİYE EĞRİ DOĞRUYA DOĞRU  DEMEK İSTERSEK KİM GİDİP TE EN MÜKEMMEL MKİNE ALDIM DİYE HAVA ATARSA BU İŞİ BİLMİYORDUR ARKADAŞLAR İSTER EN BASİT MAKİNE OLSUN İSTER EN SON MODEL OLSUN MAKİNECİLİKTE GEÇERLİ TEK KURAL VARDIR TÜM OLAY SESTE BİTER YANİ MAKİNE İLEN TOPRAK YÜZEYİNDE GEZERKEN ANİDEN MAKİNE DER Kİ BİR SES ÜRETİR YANİ BEN BİŞİ BULDUM  ŞİMDİ BAŞLIK O BULDUĞUNUZ MADDENİN ÇAPI  GENİŞLİĞİ KADAR BİR SES ÜRETECEKTİR BU  BİR ALANDIR BU SESİN DEVAMLI KESİLMEDEN ÖTÜŞÜ ALANI NE DENLİ GENİŞ BİR DAİRE YAPIYORSA O MADDE DE O KADAR GENİŞTİR YANİ BÜYÜKTÜR VE BU SES ÇOK KUWETLİYSE  NETSE BİLİNKİ O BULUNAN YÜZEYE YAKINDIR  DERİNLERDE OLAN BİR MADDENİN SESİ DE ZAYIFTIR AMA ALANI VARDIR BUNA PARELLEL OLARAK BAŞLIK ÇOK UFAK BİR ALANDA SES ÜRETİYOR VE CANLI BİR SESSE O DA BİR PARADIR VEYA ONA BENZER UFAK BİŞİDİR  İŞTE BU SESLERE DAHA HİÇ KAZMADAN KULAĞINIZI YETİŞTİRİN ÇÜNKİ HER MADDE AYRI BİR TONDA SES ÜRETİR  AMA KAZIP DA O MADDE HAVAYLAN TEMAS EDER DE BİR DE ELİNİZE ALIRSANIZ  VE O MADDEYİ YİNE TOPRAK ÜSTÜNE KOYUP MAKİNEDEN GEÇİRİRSENİZ BİR DAHA ASLA O TOPRAK İÇİNDEKİ SESİ O MADDE VERMEZ BAŞKA TÜR BİR SES ELDE EDERSİNİZ  DENEMEK İÇİN BİR ÇUKUR AÇIP BİR MADDE GÖMÜP ORASINI KAPAR VE ÇİĞNER DE BAKARSANIZ BU MAKİNECİLİKTE AYKIRI KURALDIR YANİ GEÇERSİZ VE TAMAMEN YANLIŞ TIR AYNI GENE BİR TAHTA MASAYA YATIRILMIŞ BİR MAKİENEN BAŞLIĞINA DEĞİŞİK TÜRDE PARALAR GÖSTERİP EKRANDAKİ FREKANS NOSUNA BAKIP BUNLARI EZBERLEMEK VE ARAZİDE TOPRAKTA HAKİKİ VERİLERDE ARAŞTIRMA YAPMAK DA TAMAMEN YANLIŞTIR ÇÜNKİ AYNI BAŞLIĞA GÖSTERİLEN BULUNMUŞ BİR PARANIN HEM SESİ HEM FREKANSI ÇOK DEĞİŞİK OLUCAKTIR MAKİNELERİN TÜMÜ TOPRAK İÇİNDEKİ HAKİKİ MADDELERE GÖRE DOĞRU CEVAPLAR VERİCEK ŞEKİLDE ÜRETİLDİKLERİ HİÇBİRZAMAN AKILDAN ÇIKARILMAMALIDIR..

YENİ İLAVEDİR.......................

XLT----DFX   VE   DFX=300 LER TAMAMEN BİLGİSAYARLI OLUP BU MAKİNELERDE DAHA KAZMADAN ÇOK İYİ BİR PARA MAKİNENİN TANIMA KISMINA KAYDEDİLİP BİR DAHAKİ SONRAKİ AYNI PARAYA İLK ÖNCELİK TANIR YANİ İLK ÖNCELİĞİ ONA VERİCEKTİR DİĞER BULUNTULAR ARKASI SIRA GELİCEKTİR AMA DAHA KAZMADAN ÖNCE BU İŞ YAPILIR DIŞARI ÇIKTIKTAN SONRAKİ MAKİNEYE TANITIMI TAMAMEN GEÇERSİZ OLUCAKTIR...
GECE EKRANA BAKILMAZ İŞIK DA YAKILMAZ BU NEDİR DİYE DE IŞIK ÇAKIP BAKMAK OLMAZ BUNLAR TAMAMEN YERİNİZİN BELİRLENMESİ VE YAKALANMA SEBEBLERİNİN EN BAŞIDIR SİGARA DAHİ İÇİLMEZ  ZİFİRİ KARANLIKTA ÇALIŞIP KARANLIKTA YERİ KAZIP KARANLIKTA BULUNAN MADDEYİ BULACAKSINIZ VE HİÇ BAKMADAN NAYLON TORBAYA KOYACAKSINIZ  ADECE PARALARI BAŞKA BİR TORBAYA KOYUNUZ EVE GİDİNCE IŞIKTA BAKARSINIZ NE OLDUKLARINA USUL KAİDE BUDUR İŞTE KARANLIKTA ÇALIŞANLARIN KULAKLARINI HER MADDEYE ÇOK İYİ YETİŞTİRMESİ GEREKİR ZAMANLAN ÇIKAN SESE BU DİYEBİLİRSİNİZ VE HAKKETEN DE DEDİĞİNİZDİR O MADDE..
DİYECEĞİM O DURKİ TÜM MAKİNELER SES FREKANSI ÜZERİNE KURULUDUR  MODERN BİR MAKİNEN EKRAN VERİLERİ DE AŞAĞI YUKARI %50 LERDE BİR DOĞRULUK SERGİLER AMA YETİŞMİŞ BİR KULAK %100 DOĞRUYU SEÇEBİLİR ZAMAN İÇİNDE .UNUTMAYINIZ..
TABİKİ BUNLARI DA SENELER SONRA ANLADIK...............................nacibaba..................onk.

YENİ SON İLAVEDİR....................................

BİR DE DİYORLARDI ŞU MAKİNE İŞTE EN DERİNDEN ÇEKENİ  MARKASI MODELİ BU VS VS ..
BU LAFLARIN DA HİKAYE OLDUĞUNU SENELER SONRA ANLIYACAKTIK ŞÖYLEKİ
ARKADAŞLAR HANGİ MAKİNE OLURSA OLSUN  MAKİNECİLİĞİN TOPRAK İÇİ KANUNU ŞÖYLE OLUŞUYOR  MADDE NE KADAR UFALIRSA DERİNKİK DE O DENLİ AZALIYOR MADDE NE DENLİ DE BÜYÜRSE DERİNLİK DE O NİSBETTE ARTIYOR VE ARIYORUZ SENELERCE 2 METRELERDE 3 METRELERDE 4 METRELERDE 5 METRELERDE  TIK YOK EEE DERLER HER YERDE BİR KÜP BULUNMAZ ŞANSINA DENK GELİRSE ???50 SENE İSTER İNANIN İSTER İNANMAYIN KAFAYA TAKTIM VE HİÇBİR MASRAFTAN KAÇINMADAN NERDE BİŞİ BULUNMUŞ DOOĞRU ORAYA GİTTİM GİDİP TE BAKMAM HANGİ POZİSYONDA NELERE İŞARET ALINMIŞ NE GİBİ BİR YERE KOYULMUŞ VE EN ÖNEMLİSİ DE ((DERİNLİĞİ )) KONUSU  DERİNLİK EN BÜYÜK PARADA BİLE DİZ BOYU  VEYA 1 METRE İÇİNDE TÜMÜ AŞAĞIDA HİÇ YOK KOYAN BU KAFAMA TAKILDI NİYE YÜZEYE YAKIN KONUYORDA DERİNE KONULMUYOR ONU DA ÖĞRENDİM NİYEMİŞ??
MEĞERSE 1.5 VE 2 METRE TOPRAĞIN ALTI HAREKETLİYMİŞ SATIH SABİT DURUYOR AMA ALTTAN GÜNBEGÜN BİR YÖNE DOĞRU İLERLEME MEVCUTMUŞ VE BU HAREKET HALİNDEKİ ARAZİLERİN TANIMI DA ŞÖYLEYMİŞ DÜZ YERLER KAYALIK ZEMİNSİZ VE ORMANSIZ ZEMİNLER DE BU YÜRÜME MEVCUTMUŞ AMA KONULAN YERİN ETRAFI ÇEPEÇEVRE KAYALIK ZEMİN DE KAYALIKSA BU YÜRÜME YOK YİNE BUNA PARELLEL OLARAKTAN ATRAFI ARMAN VE YETİŞMİŞ AĞAÇLARLAN ÇEVRİLİ İSE BURADA DA YÜRÜME YOKMUŞ SABİT KONULDUĞU YERDE KALIRMIŞ.

YENİ SON İLAVEDİR................................

BİR GECE  AY IŞIĞI DA ÇOK GÜZEL  HAVA DA SAKİN ARAZİDE MAKİNE ELDE GEZİYORUM BİRDEN MAKİNE SES VERDİ VE SESİN OLUŞTUĞU YER BİR KÖSTEBEĞİN DIŞARI ATIĞI TOPRAĞIN İÇİNDEN GELİYOR VE HEMEN TOPRAĞI AYRIŞTIRIP ÖTENLERİ BULDUM 3 ADET PARA BUNLAR  VE GÜMÜŞTÜLER  DAHA SONRALARI DA BU KÖSTEBEK TOPRAKLARINDA YİNE PARA BULUNCA ANLADIM Kİ KÖSTEBEK ÖNÜNE ÇIKAN MADENİMSİ MADDELERİ SEVMİYOR VE DIŞARI ATIYOR SONRA YİNE DÜŞÜNDÜM KENDİ KENDİME DEDİM Kİ  BU DÜMAN İŞARET FİŞEKLERİ VAR BUNLARDAN ALDIM 10 TANE KADAR İLK BAZDA  BUNU ATEŞLEYİP DELİĞE SOKUYORUM AZ BİR HAVA ALICAK KADAR DA DELİK BIRAKIYORUM Kİ İLERDE HANGİ DELİKLERDEN BU DUMAN ÇIKICAK  BAZEN 3 YERDEN BAZEN 2 YERDEN BAZEN DE TEK BİR YERDEN ÇIKIYOR  ÖNEMLİ OLAN BU DELİKLEN İLERKİ DELİK ARASI DÜZLEMİ MÜHİM  VE İŞARETLİYORUM DELİKLERİ ÜSTTEN BAŞLIYORUM BU DELİKTEN ÖBÜR DELİĞE DOĞRU YUKARDAN SATIHTAN MAKİNE İLEN TARAYARAKTAN GİTMEYE SONUNDA BİR YERDE BU PARANIN ANASINI DA BABASINI DA BULUYORSUNUZ  VEYA KÖSTEBEĞİN GEÇTİĞİ YERDE BİR TEKTEK ALANINA RASTLIYORSUNUZ DEMEM O Kİ SİZ SİZ OLUN TÜM TEKTEĞE GEZENLER BU KÖSTEBEK YUVALARI ETRAFINDAKİ ÇIKAN TOPRAĞI ES GEÇMESİN................................ONK..

YENİ SON İLAVEDİR.......................................

AYIRIMLI ARAMADA DERİNLİK DÜŞÜYOR AYIRIMSIZDA DA DERİNLİK ARTIYOR BUNUN FARKINDAYDIM AMA NEDEN NİÇİN??
ZAMAN İÇİNDE BUNU DA KEŞFETTİM NEDEN OLDUĞUNU SEBEBİ DE ŞÖYLE AYIRIMLI ARARKEN BAŞLIĞI SAĞA SOLA HIZLAN SALLIYARAKTAN GİDİYORUZ BU AYIRIMI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ŞART OLAN BİR HAREKET AYIRIMSIZ ARARKEN DE GAYET YAVAŞ İLERİ DÜZ VEYA YANLARA GİDEBİLİYORUZ HATTA ŞÜPHELENDİĞİN NOKTA ÜSTÜNDE AYIRIMSIZ ŞEKİLDE İKEN  AZ BİR BEKLETME DE YAPABİLİYORSUNUZ ARADAKİ FARK DA ŞÖYLE OLUŞUYOR (PULSE ) SİSTEM DE İKEN YANİ AYIRIMSIZ /> ARADA AYIRIM FİLTRELERİ YOK  BUNLAR BİR NEVİ FRENLEME YAPTIRIYOR  GÖNDERME SİNYALİ İLEN MAKİNE ARASINDA ENGEL HİÇBİŞİ YOK ALLAH NE VERDİ İSE GÜÇ TE NE İSE ÇIKIŞINI YAPIP TOPRAK İÇİNE İŞLİYOR AĞIR HAREKETLERLEN DE SİNYALLER DAHA AŞAĞILARA SARKIYOR HATTA BAŞLIĞI DURDURUP AZ BEKLEYİNCE DE DAHA DA AŞAĞILARA SİNYALLER İŞLİYOR (NOT) BU BEKLETMELİ TARAMAYI ÇOK ŞÜPHELİ VE DERİN OLAN  YERLERDE YAPARSANIZ İYİ NETİCELER ALINIYOR ..YALNIZ PULSE SİSTEM İÇİNDE ÇALIŞMALARDA BULUNTUNUN NE OLDUĞUNU ANLAMAK İMKANSIZDI EVVELDEN ÇÜNKÜ ŞPULSE DE HER METALE SES VARDIR  AMA SINIFFEER ARODA  AM _120 MODELİ BU DA PULSE BİR MAKİNE AMA EKRANDA ORTADA DURAN İBRE SOLA YATARSA BUNUN BİR DEMİRLİ AKSAM  SAĞA YATARSA DA KIYMETLİ BİR METAL OLDUĞUNU HEMEN ANLIYORUZ HATTA İBRE ORTADA DURUP DA SES VERİRSE BUNUN KESİNLİKLEN BİR PARA OLDUĞUNU ANLIYORUZ  VE BU MAKİNE DE SAĞA SOLA SALLAMA YOK AĞIR HAREKET İLEN İŞLEM YAPILIYOR NE KADAR GÜZEL DEĞİLMİ BUNA MUKABİL  WHİTESLERDE  XLT DE OLSUN DFX TÜRÜNDE OLSUN AYIRIMSIZ PULSE ÇALIŞIRKEN  EKRANIN EN ALTI YATAY EKSEN DE AYNI SINIFFERLERDE OLDUĞU GİBİ  AYIRIM VARDIR (SİNGA GRAPH ) DENİLEN KISIMDA  ORTASI 00 OLUYOR SAĞA GİRERSE BARLAR KIYMETLİ SOLDA ÇALIŞIRSA BARLAR KIYMETSİZ OLUYOR BİR BAKIŞTA ÖTENİN NE OLDUĞU ANLAŞILIYOR HATTA MAKİNE KUTUSU ÜSTÜNDE  AYIRIMA HAİZ MADDELER FREKANS TABLOSU İLEN DİZİLİDİR  BURDA DA AYNEN BU EKRANIN BİR BENZERİ ÇİZELGE MEVCUTTUR  EKRANDA YAZMAZ O YAZI VE RAKKAMLAR AMA YAKLAŞIK BAR NERDE HAREKET EDİYORSA TAHMİNİ CETVEL ÜZERİ KARŞILAŞTIRMA İLEN NE OLDUĞU YAKLAŞIK BİLİNİR O BULUNAN MADDE..
NOT> BAR---DİKİNE ÇALIŞAN SİYAH İKONLAR EKRANDA KALICI OLURSA O MADDE İYİDİR ÇIKIP TA AZ SONRA KAYBOLAN İKON İŞE YARAMAZ MADDE TÜRÜDÜR..................................

DEVAM EDİCEKTİR............................................................NACİBABA.........................ONK...

Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Durum:
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Ekim 2017/2011 Saat 16:28

harita haklandığından dolayı boş yer silindi..............................................................onk..

ŞİMDİ ŞU HARİTAYA BAKIN VE SİVRİ ZEKALI BİRİNE KAPILIP GİTTİK BAŞKA ALANLARIN DERELERİNDE ELDE ELEKLER KUM YIKIYORUZ NEYMİŞ ALTIN BULUCAKMIŞIZ??????????????
NE BİLELİM BÖYLE BİR HARİTANIN VARLIĞINDAN ULEN AZICIK ARAŞTIRSANA TAMAM O DEVİRLERDE BİLGİSAYAR FİLAN YOK CEP TELEFONU YOK YOK YOK YOKLUKLAR İÇİNDE GEZİYORUZ ONUN BUNUN LAFINA BAKIP İŞ YAPMIYA UĞRAŞIYORUZ  TAMAM ZAMAN DA AKIP GİDİYOR  GÜNLER GEÇİYOR HİÇBİŞİ YOK......................................................................ONK..

SONRALARDAN ARADAN SENELER GEÇİYOR BU İŞ HAKKINDA BİLGİLER EDİNİYORUZ  VE BU SEFER DOĞRU ADRESLERE KENDİ AKLIMIZLAN GİDİP TE İSTANBULA KÜTÜPHANELERDEN BULDUĞUMUZ DEĞERLİ BİLGİLER VE HARİTALAR İLEN  İŞ YAPMIYA KOYULUYORUZ AMA ARAÇ BU İSTENİLEN KIVAMDAKİ DERELERİN YANINA BIRAKIN GİTMEYİ 3--4 SAATLERCE YÜRÜMEDEN SONRA VARILIYOR  TABİ ELİMİZDE O YÖRENİN KAYMAKAMI MI ARTIK VALİSİ Mİ ARKASINDAN JANDARMADAN VE ORAYA YAKIN EN YAKIN KÖYÜN MUHTARINDAN AYLAR SÜREN GÖRÜŞMELERİN ARDINDAN İZİNLERİ ALIYORUZ ELİMİZE O KÖYDEN KATIR VEYA EŞEKLER KİRALIYORUZ YÜKÜ ÜSTLERİNE BİZ KAH HAYVANLARIN ÖNÜ SIRA KAH ARKASI SIRA  VE NE BİLELİM HAYVANLARI DEVAMLI ÖNDEN SALIP BİZİM ONLARIN ARKASI SIRASI GİTMEMİZİ NİYEYMİŞ HAYVANLAR HASSASMIŞ BİR YILAN VEYA BENZERİ MAHLÜKATTA ÜRKERLER VEYA İLERİ ADIM ATMAZLARMIŞ İŞTE BU DURUMDA ORASINI ÇOK DİKKATLİ BİR ARAŞTIRMADAN GEÇİRMEN LAZIMMIŞ . O KADAR ÇOK BİLMEDİĞİMİZ ŞEYLER VARKİ ARASIRA DÜŞÜNÜRDÜM İŞİN İÇİNDEN ÇIKILAMIYACAK ŞEKİLLER OLUŞUR VE BUNLARI DEVAMLI OKUYUP ARAZİ ADAMLARINDAN  ARAZİLERİ VE TEHLİKELERİ ÇOBANLARDAN GECENİN KARANLIĞININ SIRLARINI OTURUP KONUŞUP ÖĞRENMEK GEREĞİNİ DUYAR VE HER FIRSATTA BUNLARI YAPARDIM  TABİKİİ HER ÇOBAN  AYNI ŞEYİ ANLATMAZ  YAŞADIĞI BAŞINA GELENLERİ DE ANLATIRLARDI HİÇBİRİNİN HİKAYESİ BİRBİRİNİ TUTMAZ ÇOK AZLARI TUTARDI ÇÜNKİ BİLİRDİM BİZ DE HERGÜN BAŞKA BAŞKA ŞEYLERİ YAŞARDIK GÖRÜRDÜK  BUNLARDAN HİSSE ÇIKARMIYA BAKARDIK ...
VE HER GÜN AKŞAMA DOĞRU KÖYDEN ÇIKIP YANIMIZA GELEN ELEMAN DA VARDI BU TAZE EKMEK VE DİĞER İSTEDİĞİMİZ İHTİYAÇLARI GETİRİRDİ. İLK DEREYE VARDIĞIMIZDA ÇADIRLARI DERE KENARINA AZ GERİSİNE KURALIM DEDİK  KILAVUZUMUZ DEDİKİ SİZ DELİMİSİNİZ ORAYA ÇADIR KURULMAZ NİYE? YA ANİDEN YAĞMUR BASARSA BU DERE BAKIN FİLANCA YERLERE KADAR GENİŞLER  SİZDE UYURKEN MEFTAA OLURSUNUZ ADAM HAKLI BİŞİ DAHA ÖĞRENDİK YA NE YAPICAZ YUKARIYA BİR YERE KURULUCAK ÇADIRLAR ÇIKTIK BİR 30 METRE KADAR YUKARIYA BAKIN DEDİ YAĞMUR TOPRAĞI YUMUŞATIR  KAYALARIN ALTINI TEMİZLER TOPRAK KUM BIRAKMAZ BU KAYA BOŞLUKTA GİBİ DURUYORSA BİR RÜZGARDA KOPABİLİR EĞERKİ ALTINDA İSENİZ YAMYASSI OLURSUNUZ  ONUN İÇİN ÇOK DİKKATLİ BİR YER SEÇİMİ LAZIM NE ÇAMUR NE MİL NE ÜSTÜNE KAYA GELİCEK VARMI ÖYLE BİR YER VAR TABİİ DEDİ BAK ŞURDA KALIN GÖVDELİ BİR AĞAÇ VAR ONUN ALTI NASIL DEDİM SURATIMA BAKTI ! NE OLDU DEDİM YAHU BİR ŞİMŞEK ÇAKAR DA O DA BU AĞACA İSABET EDERSE NE OLUR ! KÖMÜR OLURUZ  GÜLÜŞTÜKTÜ İÇİMİZDEN BİR ARKADAŞ DA ŞUNU ANLATTIYDI DAHA DA GÜLDÜK   / ŞİMDİ  <TEMEL> TARLADA İKEN YAĞMUR VE GÖK GÜRÜLTÜLÜ ŞİMŞEKLER DE ÇAKIYOR KORKUYLAN BİR AĞAÇ ALTINA SIĞINIR VE TESADÜF YA O AĞACA BİR ŞİMŞEK DÜŞER ORTALIK DA AYDINLANIR VE ÖLÜR GÖTÜRÜRLER TEMELİ KASABANIN MORGUNA BAŞKA BİR OLAYDAN ÖTÜRÜ DE DAHA DA CESETLER VARMIŞ MORGDA KAYMAKAM MORGA GİDİP CESETLERİ BİR BİR İNCELERKEN TEMEL GÖZÜNE İLİŞİR  TEMELE BİR BAKAR BİDAHA BAKAR VE MORG GÖREVLİSİNE DERKİ BU NİYE SIRITARAK ÖLMÜŞ BİLİYORMUSUN DER MORG GÖREVLİSİ DE ANLATIR ŞİMŞEK ÇAKTIĞINDA TEMEL ZANNETMİŞKİ FOTOĞRAFI ÇEKİLİYOR O DA SIRITARAK POZ VERMİŞ O ŞEKİLDE DE ÖLMÜŞ // İŞTE FIKRA AMA BİZDE FIKRALIK OLMAMAK İÇİN KILAVUZUMUZUN SEÇTİĞ YERE ÇADIRLARI KURDUK BİR DE SİLAHLI ADAM DİKTİK BAŞINA  BURDA TÜFEK HERKESDE VAR AYI VE ÇOK İRİ DOMUZLAR KURTTA VARMIŞ SİLAHSIZ SAKIN BU BÖLGEDE DOLAŞMAYIN DENİLİYOR  YERE GELDİKTE DÜNYAA KADAR SORUNLAR DAHA İŞE BAŞLAMADAN KENDİNİ GÖSTERMİYE BAŞLADI  AKŞAMA DOĞRU SVRİSİNEKLERİN HUCUMUNA UĞRADIK BU KONUDA TEDBİRLİYİM ZATEN HER ZAMAN  BOLCA SİVRİ KOLONYALARIMIZ VAR  BUNUN DA HİKAYESİ VAR TABİİ GÜNDÜZDEN BİR YERE GİTTİK AKŞAM OLUNCA DA SİVRİLERİN HUCUMUNA UĞRAYIP ZOR KAÇTIKTI O GÜNDEN BERİ BU KOLONYALARI EKSİK ETMEM..AKŞAM YEMEĞİ İÇİN DEREDEN BOLCA BALIK TUTULDU ENFESTİ  O GECE YATTIK 2 ŞER SAAT ARALIKLARLAN NÖBETLEŞE NÖBETLEŞE ATEŞ HİÇ SÖNMEDİ SABAH OLUNCA BİR BİR KALKTIK ÇAYLAR DEMLENDİ KURU KAHVALTILIKLARLAN KARNIMIZI DOYURUP AŞAĞI DOĞRU SEYİRTTİK ...
ÇIKARDIK TAKIMLARI ELLERİMİZDE ÇANAKLAR PLASTİK ORİJİNAL AL KUMU ELE ŞEKLİ SONRADAN AKLIMA BİR FKİR GELDİ DAHA ÇABUK BULMA ŞEKLİ DERENİN BU KESİMİ 30 CM FİLAN YÜKSEKLİKTE SIĞ YANİ AMA İYİ AKIYOR ARKDAŞLARA DEDİM Kİ BURDAN KARŞIYA TAŞTAN BİR SET YAPALIM SU AŞIP AKICAK GELEN KUM TAŞLARA TAKILACAK VE SIK SIK MAKİNE İLEN DE BOYDAN BOYA ARAYALIM VARSA ALTIN ZATEN SİNYALİ VERİCEK O KUMU ELEĞE ALIN VEYA ELLE DE BULURSAK ALIRIZ BİR AN HERKES DÜŞÜNDÜ DEREYE BAKIP OLUR DENİLDİ VE DÜZGÜN İRİCE TAŞLARI 2 SAATİ AŞKIN BİR YAPIMLAN BİTİRDİK ÖYLE TAŞLAR BULDUKKİ BİRBİRİNE TAM OTURUR ŞEKİLDE VE BU TAŞLARIN ÖNLERİNE DE İRİCE TAŞLAR KOYDUKKİ SU YÜRÜTMESİN DİYE  SONRASI KİMİ OLTA SALLAYIP BALIK TUTTU KİMİ UYUDU VE BOYUNA DA BEN MAKİNE İLEN SU İÇİNDE SET BOYU GEZDİM BİR ARA SİNYAL ALDIK VE TIRNAK KADAR İLK ALTINIMIZI BULDUK SONRA BİR ARKADAŞIMIZ LEBLEBİ TANESİNDEN AZ UFAK BİR TANE DAHA BULDU DERKEN AKŞAM OLDU YEDİK İÇTİK MUHABBET SONRA YATTIK DERKEN 5 GÜN BÖYLE GEÇTİ VE BULDUKLARIMIZ TANE HESABI OLARAK İRİLİ UFAKLI 8 TANE İDİ HERKESİN CANI SIKILMIYA MIRILDANMIYA BAŞLADILAR  ONLAR ZANNEDİYORLARDIKİ HEMEN CEPLERİ DOLDURUCAZ NERDE ÖYLE BÖYLE BOLLUK O KADAR DİL DÖKTÜM ANLATTIM AMA HİÇBİRİ TINMADI BİZ BURDA AYLARCANA KALAMAYIZ GİDİCEZ DEDİLER VE YALNIZ KALMAK  DA OLMAZ BURDA  HİÇOLMASSA BİR 3 KİŞİ ŞART GECE NÖBETİ DE VAR GÜNDÜZ ÇEVRE NÖBETİ DE ŞART VAHŞİ HAYVAN SALDIRISINA KARŞIN  VE SONUÇTA DAĞILDIK......

ŞİMDİ BAZI ARKADAŞLARDAN GELEN SORULAR DA VARDI BU KONUDA  YAPACAK OLANLARIN GAYET SABIRLI VE AYLARCANA O YERLERDE KALMIYA KATLANMALARI TÜM TEHLİKELERE GÖĞÜS GERMELERİ GEREKLİ  ALET EDEVAT YİYİCEK UYDU TELEFONU  ŞART  CEP ÇEKMİYEBİLİR ÖYLE YERLERDE  ÜSTÜ YİVLİ MERMİ ATAR ALTI AV TÜFEKLERİNDEN EN AŞAĞI 2 ADET ŞART TABANCA ŞART BİR DE HAVALI   UYUŞTURUCU İĞNE ATAN SİLAHTAN LAZIM MALÜM GÜNÜMÜZDE BU HAYVANLARI KATLETMENİN YÜKSEK BEDELİ VAR ORDA KİM GÖRÜCEK FİLAN DEMEYİN OLURSA BÖYLE BİŞİ HEMEN GÖMÜN İZİ YOK EDİN HEM DE DERİNE GÖMÜN. BÖYLE YERLER İÇİN İZİN ALMAYI DA UNUTMAYIN  BİLLAHSSA JANDARMANIN HABERİ OLMASI ŞART ARADA BİR ONLAR SİZİ ARAYACAK HEPİNİZ İYİMİSİNİZ VARMI BİR SORUN DİYECEKLER VS VS

BİZ KISA DA OLSA BÖYLE BİR MACERAYI YAŞADIK VE VAR ÇIKIYOR OLUYOR BÖYLE BİR YER DE BU ALTIN YATAKLARI VAR OLAN BÖLGENİN YÜKSEK VAHŞİ DOĞASI İÇİNDEKİ VE BİLLAHSSA DAĞLARIN İÇİNDEN ÇIKAN IRMAKLAR VARSA ÇOK ŞAHANE İŞİNİZ OLUR VEYA BU DAĞLARIN YAMAÇLARI SIRA AKAN AKAR SULAR DERELERİ İÇİNDE ARAYACAKSINIZ  HER YERDE BU İŞ OLMUYOR UNUTMAYINIZ...................................nacibaba.........................onk...  

Düzenleyen admin - 25/Haziran 2017/2014 Saat 22:55
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Durum:
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Ekim 2017/2011 Saat 16:28

YENİ YAZIMDIR*******************

SELAM ARKADAŞLAR.........................hakiki yaşamlarımdan alınmalardır........nacibaba......onk.

1982--83   seneleri tabii bu işi yapa yapa bilinçleniyoruz akıllanıyoruz da daha bi sürü fırın ekmek yememiz de şart kolay olmuyor öğrenmek alltımda bir çok temiz steyşin ford binek bir oto var ve 2 kişi olarak dolaşıyoruz arkadaşın lakabı kör mustafa 10 seneyi geçik de olmuştur hakkın rahmetine kavuşmuştur allah rahmet eylesin toprağı da bol olsun ...Aynı yaşlardayız mustafa ilen bi gözü kördür lakab da ondan ötürü takılmıştır ikimiz bir olunca şansımız kuwetleniyor bunu farkettim ama ona söylemedim yalnız muazzam içkici fakat ne kadar içse de küfelik vs olmuyor bozulmuyor çakır keyif derler ya aynen öğlen ben zaten içki kullanmıyorum wiski hastası her hafta gümrüğe gidip ordan koli ilen alıyoruz ben de malbro sigarası alıyorum hey gidi günler hey ,şimdi nerede bu serbestlikler bolluklar o zamanlar dingonun ahırıydı her yer herneyse.........................................................................onk...

Çanakkale geçişlerini hep kilitbahirden motorlarlan yapardık o devirde daha çabuk ve ucuz oluyordu kilitbahir girişinde bir sokak arasında bayağı bir zamandır bir motor yat gözüme ilişiyordu yazın bile orda duruyordu çok da güzel ve sağlam bir yapısı vardı romorku üstünde duruyordu bir gün sorduk bu kimin diye ve oranın eşrafından  babası ölmüş miras yiyen bir genç zenginler adı da aliydi galiba gittik bunu çanakkalle içinde bulduk bir fıçı bira biranesinde bu da alkolik bizim mustafa ilen iyi anlaştılar dedik bunu satarmısın satarım kaç senedir duruyor yerinde bunun babası gümrükçüymüş sağlığında taa amerikadan getirtmiş bunu alinin de ne denize nede motora merağı var onun istediği araba ve bizim arabaya gözü koydu trampa yapalım deyince bize daha cazip geldi ve gittik motoryatın yanına bu gitti evden anahtarlarını aldı geldi içine bir girdik aman allah şahane bişi 16 metre boyunda çift kamaralı wc banyo mutfak salon herşey var içinde tam da donanımlı seyir cihazları akla gelen herşey var da motor gömme arkadan körüklü şaft pervanesi v-8 silindirli benzinli bereket benzin ucuz o devirde 1200 beygirmiş motor tamam dedik noter vs vs yaptık anlaşmaları  benim arabanın arkasında çeki demiri var dedik ilk önce bunu şarköye bağlayıp götürücez arabayı da sana orda teslim edicez tamammı tamam v e aynen öyle yaptık geldik limana  atma yerine orda bıraktık arabayı verdik o gitti..biz başladık temizliğe ve denize uygun şekle getirmiye 3 senedir yatıyormuş karada  yeni bir akü aldık çift taraflı benzin depoları var doldur doldur dolmak bilmiyor tanker yanaştı ondan alıyoruz dünyanın parası gitti benzine  radarını çalıştırdık temizledim gresledim dönen anteni yeni bir telsiz anteni taktık kırılmış kendisininki tuvalet banyo mutfak temizlendi buzdolabının gazı mı ne kaçmış o kondu velhasıl heryer herşey elden geçti 1 aya yakın uğraştık bu arada bir mini fiat otomobil hesaplı düştü aldım ayağımız yerden kesilsin diye vasıta şart arkasından motoru bitmiş kelepir ama çok temiz bir landrower jeep düştü onu da aldık dizel motorlu bunun komple herşeyini de yine gümrükten tedarik edip ayaklandırdık jeepin arkasında çeki demiri de var önünde vinci de var  ve komple aliminyum kasa hiçbiryerinde tek çürük yok tekne fiberglas ama çok kalın açık deniz için yapılmış tekneyi niye aldık ne yapıcaz 1 senedir kafamızı kurcalayan işler vardı karayı bıraktık denizde define aramaya karar kıldık komik değilmi evet ilkbaştan söylendimi komikte ama öyle de değil iş şimdi gelibolu yarımadası küçük kemikli büyük kemikli burunları arasındaki koyun küçük kemikli kısmı burnu açığında bir ıspanyol kalyonu batığı var ve bundan akıntı yolunlan tam küçük kemikli burnu içine doğru sürüklenen  pul gibi kalınlıkta ve başparmak tırnağı büyüklüğünde altın paralar var ve müze çok iyi bir fiyat veriyor alıcılarda müzeden daha çok veriyor buna dadanacağız tekne derdimiz sırf bunun için bu yere de en kestirme gidilicek yer olarak tekneyi romorka ve jeepe bağlayıp kavağa gidilicek kavak çayına indiricez araç ve romork orda kalıcak tekne ilen çaydan saroz körfezine çıkıp bi gazladınmı yarım saatte yerin üstündeyiz öbür türlü çık şaröyden çanakkalle burundan dön içeriye saroza dünyanın yolu dünyaa da benzin harcarız böylesi en iyisi  şarköyden de tam kumanya düzdük kavaktan da taze sıcak ekmeklerimizi aldık herşey tamam  balıkadam takımlarımız olta takımlarımız hortumlu hava komprosörü  yani denize dalma için de ne istersen var geldik yere ilk önce dip radarlan bu geminin yerini tespit etmiye uğraştık ama saatlercene uğraştık bulamadık  bıraktık gemi işini bu akıntı sahile belli bir yerden belli bir açıdan geldiği için o güzargah üstüne demirledik zaten burdaki su dize veya kasıklarına gelir burdaki ilkel çalışma birnin elinde elek birinde kova küreği ve kumu alıp elek içine döküyor elekçi de suylan beraber elediği için kum eleğin altından akıyor kaba olanlar eleği geçemiyenler de elek içinde kalıyor varsa zaten altın para şırlıyor alıyorsun bu şekilde çalışıyorlar ama bizim çalışmamız daha farklı olucak bu şekli ve çalışmayı önceden gördüğümüz için daha pratik yollar ve çalışmalar tasarladım ben ki şöyle çalışacağız

Balıkadam donanımını giyicem yukardan hortumlan hava geliyor ve 30 metrelik derinliklerde çalışan bir dedektör de var elimde kumun içinde deniz altında tektekçilik yapıcam şeklimiz bu ve başladık işe dedektörlen buluyorum elimi o öten yere sokuyorum ne mümkün parayı yakalamak saatlercene oyalıyor adamı bi tane tesadüfi yakaladım ve çıktım mustafaya dedim bu iş çuvalladı başka bir yöntem düşünüp bulmak lazım o düşünür ben düşünürüm en sonunda bir akla mantığa yatkın çözüm yolu buldum ama geri dönücez ve bu düşündüğümüz aparatı yapıp yine buraya gelicez ve döndük tek bir altınlan..Geldik şarköye düşüncem aynen şöyle  bir sipiral hortum uzunca düşünün bunun bir ucu bende ve deniz tabanındaki kumu çektiriyorum bir ucu da tene içindeki salyangoz büyük bir su pompası bir de bunu çeviren kuwetli bir motor pompanın çıkışı da yine sipiral boru ilen teknenin yanına asılı duran yarısı suyun içinde bir demirden havuz altı da elek tabii gelen kum bu havuza doluyor havuz suyun içinde tabi gelen kum yine elekten aşağı akıyor kalınlar elek içinde kalıyor arada bir durdurup eleği iyicene gözden geçirip içinde bu paralardan varsa almak aynen yaptık 15 günümüzü yedi ve demelerini de şarköyde yaptık tam istediğim gibi oldu  ve yine aynı yere döndük geldik kurduk teşkilatı ..........................................................onk...

Bu iş hernasıl kimler tarafından aktarıldıysa çanakkale müzenin kulağına gidiyor o da sahil muhafazayı uyarıyor gidin bakın bir inceleyin deniliyor derken daha dalmadan başlamadan yanımızda bir askeri bot  bitti  bağladılar bizim tekneye kendilerininkini ne yapıyorsunuz burda ben yekten anlattım çünkü deniz kanunu bambaşkadır kim denizde sahipsiz bişi bulursa o bulanındır isterse koca bir gemi olsun bu iş böyledir..B,z buna güveniyorduk ve öyle biliyorduk ki komutan bakın dedi senin dediğin tamamdır da siz farklı iş yapıyorsunuz tarihi eser işine çalışıyorsunuz ben diyorumki hiçbişi değişmez burası denizmi  deniz bu deniz içinde sahipsiz ne bulursam benimdir buna kimse karışamaz ve komutanın yanında sivil bir kişi daha var o söze giriyor ben çanakkale müzeden görevli olarak bu iş için burdayım çıkaracağınız  bulacağınız herne ise buna bakılıp eğerki tarihi eser durumu varsa el koyarız siz de buna biçilen fiattan payınıza düşeni alırsınız ne zaman alırız diyorum biraz da gülerekten anlıyor tabi tahsisat geldikçe ödemeler yapılır kaç sene sürer bu iş orasını bilemem mustafa söze giriyor biz bu işten vazgeçtik geri dönüyoruz diyor mantıklıda dünyaa masraf etmişiz çıkarıcaz da el koyacaklar da fiat biçilecekte  kimbilir ne zaman o da 1000 lira yapıyorsa bize verecekleri 50 lirayı bile geçmez simsara veya kolleksiyonere versen o bin liralık diyelim tanesi yapar beşbin hem de peşlin paranı al koy cebine ve başlamadan bu iş bitti döndük geri sahil muhafaza da peşimiz sıra bizi takip ediyor girdik kavak çayına geldik  çektik tekneyi romorka bağladık jeepe çıktık yola geldik şarköye burda liman içi indirdik tekneyi denize çapalama bağladık girdik içeri oturduk karşılıklı  ikimizin de suratı asık 1 saat kadar öylece oturduk bu habire içiyor bişi de demiyor kalk gidelim jeeplen karadan o yere kim ispiyonladı onu muhakkak bulucaz bi güzel ıslatmadan da dönmek yok dedi ben de boş ver dedim yapan belli zaten bize bu işi gösteren kişi köyden balıkçı kendi leri işte eleklen küreme ilen bulup satıyorlar biz de tam teşkilat gelince hepsini toplarız bunlara artık bişi kalmaz şekli düşünüp şikayet ettiler başka bir alternatifi yok çünkü her neyse gitmedik ..

Gittim istanbuldan tophaneden amerikan mağzaları denilen sıra sıra dükkanlardan biri sırf deniz malzemeleri aksesuarları üstüne iş yapan bir iş yerinden tüm marmaranın sarozun fenerden fenere genişletilmiş hakiki ingiliz deniz haritalarını aldım  bu haritalarda yok yok 200 sene önceden hangi senede isen o seneye kadar güncellenmiş şekilleri karadaki tüm her şeyler denizdeki tüm batıklar ve tam yerleri derinlikleri vs vs çok kapsamlı kara kısımlarındaki köyler eski isimleri yer isimleri yel ve su değirmenleri içilir su kaynakları yollar vs vs  bunları aldım srdırdım uzun rulo şeklinde derken gözüm bir cihaza ilişti son sistem renkli deniz dibi radarı  bizdeki dairesel sadece derinlik gösteriyordu o cihazı enine boyuna orda araştırdım sordum adam diyorki ayna gibi diplerde ne varsa görme imkanın var fruno marka geniş de ekranı var fiatı nedir diye sordum  2.5 milyon tl 2 tane sıfır ford minübüs parası  ama aklıma koydum bir kerre bankaya gittim bekle saatlercene telefonla şarköydeki bankadan bilgi alıp ödeme yapıcaklar 6 saat sürdü sonunda aldım geldim şarköye bunun bir dairesel anten denilen aparatı var devamlı su içinde kalıcakmış kafa kısmı teknenin ortalık yerine gelen kısımda bir delik açılıp bu monte ediliyor gene romorka aldık delik açıldı monte ettim kablosunu da muntazam çekip kumanda yerinde radarın yanına monte ettim gene attık suya çalıştırıp limandan çıktık öyle gidiyoruz ve hakkaten de şahane bişi ama ağır yolla seyretmek gerekiyor gazladınmı zaten koca tekneyi uskur üstüne alıp önü de havaya dikiliyor önünü göremessin düzgün dalgasız bir havada 100 km üstünde hız yapıyor  hız göstergesi deniz milinlen km ye vurursan öyle hesap çıkıyor ve başladık haritaların gösterdikleri yerlerdeki çok eski batıklar üstünde dolaşmaya bir yerde var orasını tam işaretledik çok eski bir batık etrafına yayılmış bu küpler anfora diyorlar dipleri sivri şekilde hepsi de sağlam bi sürü var para etiklerinden habersiziz tabi  ..Aradan epey bir vakit geçti istanbuldan bir antikacıylan tanıştık yazlık almış burdan çocukları burda da kendi hafta sonları gelip gidiyor bu dedi anfora yokmu hiç çıkmıyormu burdaki balıkçılarda karadese çalışıyorlar denk geldimi muhakkak algarna içine girer ara sıra bulunuyor ve çok iyi bir fiattan da alıyor bulduk yeni bir maden cevheri bırakırmıyız adamlan antikacıylan anlaştık  yalnız bunları burda milletin gözü önünde almıyacak kapalı bir kamyonetlen şarköyün ilerlerinde sahilde bir kenardan alıcak  kırık çatlak olmayacak üstleri en az midye vs vs tutanları daha makbulmuş vs vs  tamam dedik bu bizim teknede aldığımızdan beri hiç açıp da denemediğimiz 2 tane cankurtaran salı zodiak var bunlar paket şeklinde bir de 2 karış boyunda bir hava tüpü var üstünde bu tüpün vanasını açınca bunlar kendiliğinden şişiyormuş çıkardıklarımızı bunların içine istifleyip kıyıya çıkarıcaz bi tanesini denemeye karar verdik bağlarız arkamız sıra gelir hesabı yapıp açtık vanayı anam anam o ufacık paket koca bir bot oldu küreklerine kadar var içinde bi tane işaret fişeği atan tabanca 10 adet işaret fişeği ilk yardım çantası ve balık tutma olta iğneler pusula bir avcı bıçağı ve çok iyi paketlenmiş 10 kutu kibrit ikinci bir üstünü örtme tentene gibi bişiyi ve bir de çok iyi ambalajlanmış ne hava ne su geçiren bir pakette bir deniz bantı el telsizi  2 adette batarya takımı yanısıra bir karış kadar siyah bir dalga bir kablo çıkıyor ucundan jak fiş var sonunda çalıştırma kılavuzundan bakarak anladıkki o devirde ilk defa görüyoruz öyle bişiyi bu siyah paneli güneşe tutuyormuşssun devamlı hem bataryayı şarz ediyor hem de telsizi çalıştıryor 12 volt akım çıkarıyor el telsizi zaten bize lazımdı da alamadıktı öbürünü de açıp ondakini de çıkardık teknenin sabit 1 adet telsizi var şimdi oldu 3 tane hepsi biri mustafanın biri benim el telsizleri taktık belimize işaret fişeğinin birini tekneye koyduk teknenin yoktu  o 2inci açtığımızı söndürüp toplayabildiğimiz kadar topladık tabi fabrikasyon gibi topluyamadık ama olsun biri baş altı zincir vincinin yanıbaşı kapağı kaldırdınmı altında duruyordu biri de arkada yerleri var bu botların tüpler çıkıyor yolla istanbula doldurt öyle de yaptık zaten  ne olur ne olmaz ağzımızlan şişirecek halimiz yokki koca botu pompaylan bile zor şişer teknoloji işte ..
Sonra antikacıylen anlaşıp konuşup gün için sözleştik bir gün öncesi yerin üstüne demirledik yine balıkadam takımı ve hortumlu komprösör hava ilen ben dalıyorum bi tane bağlıyorum ipi 3 kerre çekince mustafa başlıyor balık çeker gibi anforayı yukarı çekmiye  ilk etapta 20 tane düzgün anfora çektik derya kuzuları gibi bota yuvarlakımsı şekilde dizip üstüne de örtüsünü çektik teslim yerine demirleyip beklemiye başladık ve kapalı kasa bir kamyonetlen bu geldi botu karaya yanaştırdık malı gördü tamam dedi  kamyonetin içi saman dolu aralarına kırılmıyacak şekilde samanlarlan destekleyip 20 sini de koyduk anlaştığımız parayı aldık o yoluna biz limana botta arkamızda millet de denizde bot bulduğumuzu sanmış yok dedim teknenin botu merak edip şişirdik toplayamadık ta işte arkamız sıra geldi vs vs ..
Bu iş bayağı devam etti sonra az almıya başladı sonrası da kesildi zaten. O bu batık derken bayağı bir yorulduk ve hiçbişi yok sonra mustafa dedi biz gidelim sarozda paraketecilik yapalım o nedir dedim uzun olta mesinasına aralıklarlan birer metre uzunlukta sonu iğneli 100--200--500 iğne yapıp sepetin içine sıralı mesinayı iğneleri de yine sıralı çepeçevre sepetin yuvarlak ağız kısmına diziyorsun  atarken sıradan yemliyorsun baş kısmının dibe oturması için bir 10--15 kiloluk ağırlığı var burdan da yukarı deniz üstüne yeri belli olması için bir şamandırası var uzunlamasına  döşüyorsun döşeme bitince bırakıp bekliyorsun 3--4 saat sonra ilk atığın kısımdan başlıyorsun kaldırmaya biz bu kavak deresinin denizlen tam buluştuğu nokta yerinde küreklen kumu eleğe alıp içini kontrol ediyorduk kurt denilen başparmak kadar kırmızı bir et işte buna levrek eşkina hasta bu iş yüzümüzü çok güldürdü çok da para kazandıktı sonraları mustafa ciğerlerinden hastalandı karaciğer de içkiden siroza çevirdi bir sene içinde eridi gitti  hakkın rahmetine kavuştu ben kaldım yalnız tabi  işler yürümedi  döndüm yine şarköye....
Bayağı bir zaman geçti ve istanbul dan dedektör satıcısı arkadaş aradı telefonlan dedi whitesin en son modeli şahane bir makine türü geldi gel bir gör hem kataloğu ingilizce bunu türkçeleştirmek lazım ??? gittim  aegle 2 serisi gelen ilk yarı bilgisayarlılar hoşuma da gitti bu bi tane verdi deneyip kullanımını çıkarıp yazıcaz hem kullanıcam kısa sürede yaptık bir türkçe katalog o bastırdırdıydı  ben bu sefer denizden kıyıları kolaçan ederekten gidiyorum  dürbünlen kıyıları kesip eski yerleşim yerleri arıyorum kafama yatan yerler olursa tekneyi demirleyip zodiaklan karaya çıkıp dedektörlen araştırıyorum bulmadım dersem yalan olur bayağı şeyler çıkıyordu da öyle yüksek para edicek şeyler değillerdi ama yine de masrafların yarısını karşılıyordu ufak adaları geziyordum bu geziler uzun sürdüğü için ve zahmetli olduğundan arkadaş da bulamıyordum yalnız başıma geziniyordum bu işten de sıkılıp tekneyi romorkuna çekip brandaladım söktüm o dip gösteren radarı bunlan başladım oynamaya toprak içini görebilirmi diye envayi çeşit bi sürü denemeler sonucunda bu iş de yattı olmadı bu sefer kara radarınlan envai şeşitte antenler başlıklar yapıp toprak içini görme hayelleri bu da olmadı  ve ara verdiğim benim çubuk sistemine daldım yine  tekneye de zengin biri talip oldu onu da sattım  ufak fiatı da sattım tek kalan jeep ..onu da sattım bir ford minübüs düştü çok temiz onu aldım  
DEVAM EDİCEKTİR.................nacibaba .................onk.... 

YENİ YAZIMDIR***********

Bu minübüs ingiliz ford münübüs tipiydi ve avrupa tamamı v motor var üstünde 4 silindir bunun içini tamamen atelyeye çevirdim yatma yeri de var herşeyi sığdırdım içine bunu yapmadan önce tüm koltuklar söküldü ve arka kanatlı ayrı ayrı dışa doğru açılan kapının tüm baskı lastikleri daha kalını ilen değişti yer döşemesinde sökülen koltukların vidaları geniş pul konularak sıkıldı bunlar içeri toz girmesin diye alınan önlemler ..O devirde yandan sürgülü kapılar daha icad edilmemişti yandan sağdan tek geniş kapı dışa doğru açılıyor bu kapının ve ön 2 kapının da lastikleri değişti ön kısımdan içeri girebilecek her delik kapatıldı kalorifer peteğini daha geniş ve arka fanını da kuwetli üfleyeni ilen değiştirdim yetersiz bir sistemdi sonradan iyi oldu  arka makaslardan da içten birer kat kaldırdım ki suspansiyon yumuşasın ve o zamanlar yeni çıkıp ta türkiyeye giren gazlı amartisörlerden hem önlere hem de arkalara taktırdım rotları rotilleri komple değiştirdim bu aracı edirne gümrük satışından aldımdı kapalı sundurmada duruyordu alttan çamurluklardan çürüyen hiçbirtarafı yoktu araç temizdi yani 22 bin km deydi saati de ne için neden gümrüğe terkedilmiş orasını bilmiyorum bi de boya attık mavi renkliydi aynısını yaptık yalnız parlak değil de mat olarak boyandı sebebi de gece bir yerde bıraktınmı parlak boya ay ışığında parlar  onun için camlara da yine yeni çıkmıştı koyu film kaplattım dıştan içersi görünmez velhasıl kelam tamamını elden geçirdik bide arka tekerleklerin iç çamurlukları üstüne 2 karşılıklı 100 zer kilo kum torbası koyduk iyi bassın  kalmıyalım bir yerde diye vede çok isabetli oldu sonradan edirneden bir arkadaş telefon etti diyorki bu benim arabanın aynısının arazilisi varmış istersen getir aracı buraya komple bundakileri seninkinin üstüne geçirsinler çok da temizmiş söylediğine göre yalnız dedi bu devrilmiş kasasından hayır yok altı çok temiz hasar yok diyor taklalar da atmamış bir yerden geçerken kaydırıyorlar v e ters dönerekten düşmüş aşağı tekerlekler üstüne düşmemiş ve de tam istediğim bişiydi ertesi günü şarköyden hareket ettim gittim edirneye denilen yere geldik akşam üstüydü saat 4 civarında filan yaz günü de hakkaten baktık ölçtük biçtik aynı araç bu kadar şans olmaz yani tamam dedik hesap kitap ta uygun geldi  komple değiştirdik sadece vites kolunun yanından 2 delik açtılar biri arazi biri takviye kolları için ertesi günü akşamı saat 7 de hazırdı bir deneme sürüşü yaptık ki olmaz bukadar denilecek şekilde mükkemmel  ve her tekerin ortasındaki bir cıvatayı çevirmeklen difransiyel kilidini gerçekleştiriyor yani 4 ünü de aynı yaptığında 4 teker de aynı anda hareket ediyor tam arazi oluyor yoksa çapraz arazi şekli var onun tırtıklı arazi lastiklerini de komple jantları ilen onları da alıp taktırdım benim çıkanları üstteki bagaja bağladım bu arazi lastikleri asfaltta ses üretmiye başladı ama katlanıcaz mecburen işimiz toprak yollar bozuk yollar araziler zaten kışın çok kar filan yağdığında o çıkardığım 4 tekerin 4.üne de zincir taktım hazır üstte branda altında dururlardı sıkıştımmı da kaldır krikoylan tak zincirliyi bukadar kolaydı bir gün lastik patladı lastik tamircisine yaptırırken lastikçi ne desin ?? abi bunlar çivili lastikler asfaltta görmesinler kuru havada cezası var dedi ne çivisi filan derken baktım yaylı gibi sanki boşta dışarı çıkıyorlar sert zeminde içeri giriyorlar buzda karda dışarı acaip bir tutunma şekli var ve hiçbir karda zincirlileri takmadım sonra yukarda rüzgar sesi yaptığı için  4.nü de depoya kaldırdım üst tarafı boşalttım. tam istediğim gibi bir araç olmuştu artık ve şunu da ilave edeyim ki bu minübüslen hiçbir zaman hiçbir sorunum olmadı o kadar düzgün çıktı yani sonradan biri öne biri arkaya ve içeri de duman yangın sensörü taktırdım bunları ne için yaptım çünkü yatıp uyuyoruz arazilerde otlaklarda hiç olmuyacak yerlerde bir yangının kokusunu dıştakiler çok uzaktan farkedip algılıyor basıyor alarmı bunları gece ısınmak için ateş yaktığımızda kapatıyorduk duman kokusu almasın hemen alarm bet bir tırmalayıcı ses,i de var adamı rahatsız ediyor sadece yatarken devreye sokuyordum olur ya araçta bir elektrik kontağı filan olur  her şey olur içtekiler de onun içindi halk bandı telsiz de vardı sonradan çıktı büyük mobil telefonlar ondan da aldım arayan buluyor evlen de konuşmak için iyi oluyordu bir ıssız yerde kalsan yardım çağırmaya  yönelik de iyi oluyordu ki öyle bişi de olmadı şükür..................onk...

keşan--enez hattı sağlı sollu arazilerde çalıştığımdan aramalarda yatacağım vakitte keşana çok yakın bir bp benzinlik vardı sahibi de arkadaşımdı oraya çekerdim orda gecelerdim lokantası da çayı da ver wc sinde duş ta var yıkanabilirsin lastikçi da var arac yıkama yağlama komple büyük tesis yani bir gün yaz tabii benzinlik önü oturmuş hem çayımızı içiyoruz hem muhabbet ordan burdan bir karavan geldi ileri park yerine yerleşti çıktı biri geldi yanımıza merhaba komşiler  merhaba gel otur bakalım ordan burdan selanikliymiş rum yani yunana gidiyor adamın parası bitmiş mazot almıya para yok  diyor arkada ufak bir motosiklet var plakasız mış onu satayım vur aşağı vur yukarı çok cüzi bir fiyata aldım ufacık honda motosiklet ertesi gün keşan sanayiye gidip arka tanponu söktürdüm daha dışarı doğru geniş ve bu motoru koyacak bir yer yaptırdım bağlama yerleri de var yunanlıdan zaten 2 adet gerdirme çok orijinal o kayışları da aldımdı bir de zincirleme yeri yaptırdım bir de kalın zincir kilidi işimiz tamam  sonra aynı sanayide oto döşeme branda işi yapana gittim üstüne kılıf yaptırdım çok iyi oldu ne diyeyim bu araç düşeş geldi arazi takımı düşeş geldi bi de ş,imdi bu düşeş geldi allahtan başka ne istiyeyimki
aradan bir ay filan geçmişti yine aynı benzinlikteyim park yerinde yattım uyudum sabah kalktım üstümü başımı düzelttim wc ye gidicem sonra da lokantaya çorba içmiye kapıyı açtım  her zamanki gibi basacağım yer belli bişiye ayağımın takılmasınlan kütt yerin çakıllarını öpmem bir oldu kafa yarıldı kaş yarıldı kısa kolluyuz sağ kolum dirsekten yara dizimden yara saniyede olduk gazii hemen toparlanıp bu ne lan diyip de baktığımda biri bir ufak jeneratör bırakmış tam kapının altına öyle de orijinal bişiki daha türkiyede yok bunlardan  kawasaki  japon malı kırmızı tertemiz sanki acenta bişi neyse onu bıraktım kendimi tımar ettim allahtan çok kapsamlı büyük bir eczaa dolabım var içinde yok yok ne istersen mevcut her şey başımıza gelebilir arazi adamıyız ya bak geldi işte neyse gömleği değiştim kanlanmıştı yaralı yerlere yara bantı olduk tam çocuklar soruyor ne oldu naci abi yok bişi ayağım kaydı düştüm diye ben şimdi hiç ses etmedim bu jeneratör işinden bekliyicem bakayım elbet bi sahibi çıkıcak ya da unuttu orda karavanın biri belki döner alır diye ah öyle bişi olsa da benzetsem her kimse o diye bekledim ne arayan ne soran ben de koydum içeri çünkü ödemesi kanlan oldu ..ne ödeme ama .

devam edicektir bu araba ilen çoook define maceramız oldu sırasınlan anlatacağım eyi dinleyin bakın neler neler oldu

YENİ YAZIMDIR DEVAMIDIR...
Minübüsün arka kısmını tamamen söktüm dümdüz ettim  ve içersine elektronik tamir atelyesi aynı bir küçük dükkan gibi yaptım oturduğum yeri de uzunlamasına yatma yeri olarak dizayn ettim ve artık köy köy gezip  köydeki birikmiş tamir olucak cihazları tamir ediyorum hem de makineyi  tam kapının karşısına koyup görünmesini sağlıyorum muhakkak her köyden bir kaç uyanık çıkar ve çıkıyor da  gece olunca kafa kafaya verip muhabbet ediyoruz genelliklen kahvane sahiplerinden çok defineci çıkıyor ve sabahlara kadar bunların palavralarını dinliyorum çay may içip sonra uyumaya çekiliyorum  ben dişe dokunur hakiki bişiler arıyoru m bu da çok az oluyor genelde hiç bulan tek tük bakır ,,bronz,,gümüş ,, altın para bulan yokmu varsa bir getirin de göreyim diyorum  getirilirse zaten o bölgenin ne olduğu çıkıyor meydana  ondan sonra nerede buldun bunu gel makine ilen arayalım hesabı oluyor tabii ki her zaman tamam oluyor teklifim hiç reddeden yokki  gece gidip o kişinin o parayı bulduğu tarlalarda makine ilen arıyorum  bayağı da şeyler buluyorduk  ertesi günü de dooğru keşana  bir iyi alıcımız vardı o da seneler önce vefat etti  ondan başkaları da vardı da hepsi zaman içinde öldüler yaşlılığa bağlı sebeblerden dolayı şimdilerde kimler var kimler yok bilemem çook uzun zaman geçti aradan çünkü şatlar da değişti insanlar da değişti eski güzellikler kalmadı şimdi meydan ispiyonculara kaldı her mal yakalatana  yakalatığı kadar bir para ödeniyor ya şimdi hepsi bu işe döndüler onun için o eski arkadaşlara bile güven yok artık  bildiğin yerlere tek başına girip kimseye sezdirmeden işimi görüp çıkıp gitmek şekline dönüştü bu iş ..
minübüsün altı kısımlarında boşluklar fazlaca  1 susturucu yerine 3 tane takdırdım bazen ben bile arabanın çalıştığını anlamayıp marşladığım çok kerre olmuştur ses hiç yok bu şart arazide bi de frene basınca arka lambalar hiç yanmaz yani elektrik donanımı aracın çalışma elektriğinden ayrılıp tamamen kuwetli bir şaltere bağladım  bunu kapayınca aracın içi lambalar radyosuna kadar ekran tablosu vs vs tamamında ceryan kesiliyor sadece çalışma şeklinin elektriği açık oluyordu  1 tane de almanyadan bir tırcı arkadaşa gece görüş sistemi getirttim  hem soketli araç aküsünden 12 voltlan hem kendi aküsü  ilen çalışıyor 40 metre ilersi  net görüşlü zifiri karanlıkta  gözüne takıyorsun gözlük gibi değil balıkadam gözlükleri var ya onlar gibi aynen  gireceğim yerden itibaren bu şekle dönüştürüyordum işi  hiç ışık çakmadan sessiz bir şekilde araziye süzülüyordum ki  tehlikeli olan bölgeleri de  tam ay karanlığı olduğu zamanlara denk getiriyordum  aracın rengi de mat koyu maviydi  nereye bıraksan hayatta gözükmüyordu siyah bir kütle olarak duruıyordu  ne kadar nikelajlı parlak şeyler var tümünü boyadım  parlayacak hiçbişi bırakmadım  aracın üstünde  ...
tam takım çalışırken de araç devamlı bana en az 10--15 metre mesafede duruyordu ve görüyordum  uzak katiyen bırakmam döndüğümde birkaç lastiğimin kesildiğini gördüğümden beri bu insanlar rahat durmuyorlarki halbuki  gördün beni selam ver gel yanıma ben ne yapıcamki sana hem arkadaş oluruz hem sohbet ederiz vs vs değilmi yok öyle değilmiş siz kesin lastikleri zarar verin bu yüzden üstteki bagajda branda altında hazır jantlı 4 lastik taşırdım  kısın da bunları zincirli olarak hazır tutardım  pratik olsun diye ...
elimde makine gözümde  gece görüş sistemi  sol kulağımda sağır işitme cihazı ortamı dinliyorum sağ kulağımda makineden gelen kulaklık ama wolkman kulaklığı gibi tek kulak içine sokma şeklinde  esasında eğitimli bir kurt köpeğini yanına arkadaş olarak al çok iyidir de işte bitanesi benim yüzümden öldüğünden beri köpek işine soğuk bakıyorum alıştırdım dı onu yoprağın hemen içindeki paralara koklatarak bak bu diyordum ben gömüm kapatıyordum bu eşeleyip çıkarıp getiriyordu zaman içinde öyle olduki köpek tek başına aletsiz defineci  benim 20 katım katar madde toluyordu sonradan bu birden hastalandı  götürdüm  ağır madde zehirlenmesi olmuş bana soruyor doktor sen buna nasıl bir yemek kabı kullanıyorsun suyu nerden içiyor ben de dedim tamamı plastiktir madeni bir kap kullanmıyorum aklıma da gelmiyor o arazi işi  ve kurtaramadık öldü sonradan işi buldum da geç oldu tabi hayvan gidip eşeleyip parayı bulup getirip bana veriyordu av köpeği gibi işte ağzına ala ala zehirlendi hayvan .. sonra biri geçse veya başka bir durum olsa hemen yanıma gelip hiç havlamadan  başını benim bacağa vurur sürterdi hafiften v e kafasını ileri doğru uzatırdı yanı o istikamette biri var sırf insanlara karşın idi öyle tavşanmış tilkiymiş gibi şeyleri es geçerdi sadece insan olursa haber verirdi .. şimdi gece görüşünlen görüyorum gündüz gibi  ve de yetiyor bana .bir aralar gündüzleri beri her tarafı mavimsi görmiye başladım bu gece görüşü mavi renk içinde gösterdiğinden devamlı mavi mavi gözler oldu mavimtırak  bunun için de göz damlası kullandımdı ..
bir gece  ay da var ama tam da dolunay her yer gündüz gibi görünüyor bu gitiğim yer her yere uzak  bir köy mesela bana 10--15 km uzak  buralarda insan da yok  çeltik sahası muazzam bir yer burası ortası çok büyük havuz gibi set deniyor yere bunun belli yerlerinden köprülemeler ilen esas kara kısmına geçiyorsun bu setin çevresi de 5 metre kadar genişliğinde su yaz günün sıcak günleri zaman da benim burda bir para tepem var burda çalışıyorum  en son bayağı bir yoruldum herşeyi arabaya bıraktım kolayı yanıma alıp az ilerdeki çayırlıkta yattım sırt üstü yıldızları sayıyorum dalmışım öyle acaba diyorum kendime ben uyudummu yoksa uyanıkmıydım  hiç ses de duymadım  bir ara gözlerim de kapalıydı  birden üstümden 4 ayaklı bişiler geçti canım öyle yandıkki yerimden sıçramamlan birlikte belimden de silahı çektim baktım 2 kişi koşarak gidiyor havaya bir el ateş ettim durmassanız sizi vururum deyince 2 si de zıng diye durdular ellerini de havaya kaldırdılar dönün lan gelin buraya dedim geldiler baktım 14--15 yaşlarında biri kız biri oğlan canımın yanmasınlan birlikte ulen siz hiç bastığınız yere bakmassınız mı diye bağırdım kız başladı ağlamaya oğlan da sus ağlama der gelin bakim oturun şöyle karşıma dedim  gelip oturdular  nefes nefese 2 si de biraz zaman geçince kolayı uzattım bunlara siz şimdi koşmaktan su da kaybetmişssinizdir alın için bakayım dedim kaparcasına aldılar 2 dakkada da kola bitti tabiki  ne lan bu iş dedim gecenin bu saatinde nereye gidersiniz böyle hık mık en sonunda anlatılar işe bakın arkadaşlar böylesini de hiç duydunuzmu acaba >>kızın köyünde düğün varmış bu cocuk ta taa 25 km öteki köyden bu düğüne geliyor ve bu kızı ilk defa orda görüyor 2 side birbirine yıldırım aşkınlan vuruluyorlar oğlan da gel kaçalım diyor kız ta hemen tamam deyip çıkıyorlar yola tarlalardan yola hiç çıkmadan koşturuyorlar sütçü beygiri gibi sonunda bendenizin üstüne de basarak  giderlerken ben bunları yakalıyorum bi ton nasihat yok para ille de kız ben bunun köyüne kaçıcam ulen reşit değilsiniz yarın jandarma gelip alıcak sizi olsun  ne olursa olsun derler başka bişi demezler kalktım ayağa üstümü silkeledim kendimi yokladım öyle bir kaburgalarımdan kırık mırık varmı olsa zaten batar hiç nefes alamassın yok bişi gibi gözüküyor ama ağrı çok neyse hep beraber geldik minübüsün yanına  böyle 4 nal kaçma ilen olmaz bu iş ben sizi götürürüm köye kadar köyün girişinde de bırakır dönerim  ne ben sizi gördüm ne de siz beni tamammı tamam allah razı olsun derler .bindik arabaya arka atelye tabi bir düz koltuk önde 3 kişilik yer var  ulen bir ter kokusu burnumun direği kırılacak nerdeyse sen mi iyilik yaparsın hem azssinler geçsinler hem koku yandık  hemen durdum  arkaya geçtim açtım eczaa dolabını 2 pamuk burnuma yerleştirdim bir de ağrı kesici yuttum  öyle idare ettik neyse 20 dakka bile tutmadı hızlan geldim köyün girişinde bıraktım bunları döndüm geriye geldim yerime ama ağrım gittikçe başlayınca artmaya döndüm geldim keşana devlet hastanesine haydaa rontgenci o sıra yokmuş mesai saatini bekliyecekmişiz  döndüm geldim benzinliğe vurdum kafayı yattım uyudum..

YENİ EN SON YAZIMDIR...........6--8--2012 DE  YAZILDI<<<<<<
ertesi günü öğleye yakın gene gittim hastaneye çektirdim rontgen yok ne kırık ne çatlak oh be dedim ama ezik bertik varmış sardılar sıkıca  birkaç gün durucakmış hiç çıkarma dediler bir de iğne kakaladılar haydi yallah deyip uğurladılar..indim şehre bir lokantaya karnımı doyurdum çıktım geldim yine benzinliğe burası benim mekan  bekliyorum düşünüyorum ne yapayım diye derken park yerinde bir jip ilgimi çekti yahu dedim bu bizim malkaralı madenci değilmi evet onun araba ama uzaktan içinde kimse yok gibi yanına gittim 2 kişi uyurlar koltukları yatırmışlar  arkadaşın adı gürbüz bu da 5 sene önce rahmetli olduydu 1 sene de felçli kaldı hiç evlenmemiş ne çoluk ne çocuk kimsesi yoktu yalnız yaşardı 20 ye yakın komür madenleri vardı her sene onları kiraya verirdi gül gibi de geçinirdi işte o ciplen devriliyor artık neresine geldiyse belden aşağısı felç olmuştu  duruma dayanamadı  sonunda kahrından gitti allah gani gani rahmet eylesin arkama bakıyorum da benden başka hiç kimse kalmadı hepsi göçtü gitti kaldım yalnız eh işte zamanı gelince bendeniz de toprak olacağım  az kalmıştır herhalde  neyse tıkladım cama kaldırdım bunları ben dedim lokanta kısmındayım kalkın da siz de gelin gürbüz tamam dedi işte tuvaletti yüzlerini yıkamaydı ayılmalarıydı bir yarım saat sürdü geldiler gürbüz derki telsizlen dünden beri seni arıyorum hiç duymadınmı o devirde cep telefonu filan yok halk bandı telsizleri çok yaygındı evde de arabalarda da bu telsizlerden vardı onlarlan haberleşip konuşuyoruz yok dedim kapalıydı böyle böyle oldu dedim onlarda geceki başıma gelene çok güldüler neyse kahvaltımızı yaptık gürbüz dediki bak bu arkadaş tekfur dağlarının yakasında filanca köyden eee benim aradığım bir mağra yeri vardı onu bulmuşlar biz oraya gidicez seni de götürecem  tamam dedim 2 araba peş peşe çıktık yola 1.5 saat sonra köye geldik aganın bahçesine girdik kapadık arabaları  daha çok erken  biraz yatalım dedik ve uzandık aga hazırlığını yapmış gidilecek yere araç gitmez sadece insan ve eşek katır at ilen gidilir 3 tane atı hazırlamış eğerlemiş yolluklar yatak yorgan su vs vs ne lazımsa almış yerleştirmiş hayvanlara sonra biz kalktık bir sağlam yemekten sonra çıktık yola çık babam çık hep dağa çıkıyoruz  6 saat sonra bir yere geldik ben ömrühayatımda böyle bir yer görmemiştim  60--70 cm bir çıkıntısı var ve düz aşağısını ne siz sorun ne ben söyliyeyim 1000 metreden fazla dikine bir uçurum  neymiş bu yerden geçecekmişiz gidin be dedim ben hayatta burdan geçmem  aşağı bakamıyorsun başın dönüyor öylesine korkunç bir tabiat  ya bak bu atlar bile burdan geçiyor sen niye geçemiyeceksin ki bi de aşağı gidersem parçam kalmaz be dedim bişi olmaz bakma aşağı hiçbişi olmaz ben boyuna diretiyorum yok diyorum geçersindi geçemessindi en sonunda dediler bak şurdaki ağaca ipi bağlıyacaz  ee sonra bu yardan boylu boyunca da geçirecez karşıda da sağlam bir yere bağlıyacaz sen de bu ipin arkasından buna tutunaraktan gelicen ha bak o zaman olur dedim  ama bu ipe de ayrı bir iplen belimden de bağlıyacam  öyle dedim nasıl yaparsan yap geçte dediler ve geçtim ama ömrümden de kaçyıl da gitmiştir bir de dönüşü var bunun  ipi zaten orda bağlı bıraktık dönüşte aldılardı burdan da aşağı yukarı karşıya geçtikten sonra bir 200 metre kadar gittik burda artık yol bitiyor tam uçurumluk doruk noktası oluyor dağın ve uçuruma bakan yüzeyinde 2 metrekare kadar genişliğinde bir delik ve mağra gözüktü

DEVAM EDİYORUM*****************************************ONK***

Geldik mağranın ağzına ilk önce oturduk soluklanmak için, bi de hafiften karnımızı doyurduk gürbüzde teleskop dürbün vardı onlan etrafı inceleyip seyrettik sonra el projektörlerini çıkardık  bunlar 12 volt akülüler çok da kuvetli ışıkları var,gürbüz önde elinde tabanca pür dikkat tam dairesel şekilde ışıklandırarak gidiyor ben arkasındayım diğerleri de arka sıra geliyorlar gürbüz birden durmuş ben de başka tarafa bakıyorken küt buna tosladım durun dedi ne oldu dedim bak dedi ışığı tuttuğu yerde bir çöreklenmiş yılan kafası bize bakıp tıslıyor nişan alıp tetiği çekti yılan tabii mefta dediki bu burda olursa başkaları da vardır valla sakada gelmiyelim burdan hastaneye bile gidemez kim ısırılırsa doğru der az ilerde 2 tane daha birbirlerine sarılmış şekilde oynaşıyorlar bunları da hakladı şimdi yılan mılan derken işin özünü anlatmadım kapı kısmından girdik az eğilerek baştan gidiliyor  10 adım tahmini 2.ci bir kapıdan daha geçince içersi yusyuvarlak bir oda şeklini alıyor kenarları yontma şekilde ya oturma ya yatma yerleri mevcut tam ortada da  köydeki evlerdeki büyük yemek sinisi büyüklüğünde bir yuvarlak ve içi oyuk burası da herhalde ateş yakma yeri oluyor bu odaya girişin solu hemen duvarında 6 adet duvara oyulmuş gözler var herhalde kap kacak koyma içinmi başka şey içinmi belli değil benim tahminim öyle , odada başka da hiçbişi yok başka bir yere gidişi de yok her yanı karış karış çok dikkatli şekilde aradık hiçbir emare yok neyse tam çıkarken hepsi çıktı ben en arkadayım bu sefer işte o 2 kapı arası 10 adımlık  yerin içini başladım iyice aramaya sonra gürbüz de geldi ne yapıyon diye burasını araştırmamıştık onu yapıyorum dedim tam 1.ci kapı girişinin sağı trafı yerlen bir aşağı yukarı 40x40 olucak şekilde bir çatlaklama mevcut duvarda  getirin küskü çekiçi v s takımları getirdiler çekiçlen yan duvarına vurdum tok ses  bu yere vurdum boşluklu ses bir neşe gülümseme aldı hepimizi umutlandık %100  ve yarım saatlik bir uğraş sonucu o taşı ordan çıkardılar v e arkası içeri doğru kuyu gibi görünüyor bir tutarsın ışığı içi boş tamamen yalnız dibinde bişi şırladı gürbüz dikkatlice eline meşin kalın eldiveni geçirip daldırdı kolunu  çıka çıka 4 tane reşat altını  yani alan burdan almış parayı 4 tane de bırakmışlar işte varya söylenen hikayeler onun için herhalde bırakmışlar tabi gülen suratlar asıldı dedim bu işler kısmet işi arkadaşlar işe devam moral bozmak yok arayan ya belasını bulur yada umduğunu bulur bu kaidedir öyle dediler ee şimdi biz 5 kişiyiz 4 tane altın var nasıl bunu taksim edicez ben istemiyorum dedim zaten de almam dedim bu çıkanlarda onlara kaldı
dönüşte uçurumu geçerken atın birinin ayağı kaydı doğru aşağıya  gitti hayvan ona çok üzüldümdü neyse döndük geldik köye tabi yorgunluktan bittik arkadaşın evinde vurduk kafayı yattık  18 saat sadece ben uyumuşum .. neyse kalktım her yanım uyuşmuş gece de olmuş  gece ordan ayrıldık  bu iş de böyle bitti .....................................onk......

DEVAM EDİCEKTİR     

Düzenleyen nacibaba - 18/Eylül 2017/2012 Saat 01:06
Yukarı Dön
HikayeciBaci Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 25/Mayıs 2017/2014
Durum:
Gönderilenler: 3
  Alıntı HikayeciBaci Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Ekim 2017/2011 Saat 11:17
Ağzına sağlık Naci Baba. bu arada geçmiş olsun ama eminim sen bütün gençleri cebinden çıkarırsın:)
Bircok yuz gelir gecer bu yasamdan. Ama yazidir kalici olan...
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Durum:
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Ekim 2017/2011 Saat 12:38

HİKAYECİBACIYA

SAĞOLUN TEŞEKKÜRLER

SAYGILARIMLAN....................................................................NACİBABA........................ONK...
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Durum:
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Aralık 2017/2011 Saat 08:26

01--12--2011  TARİHLİ YAZIM HAKKINDA  ( KIRMIZI İLEN YENİ YAZIM ) DENİLEN YER .......

Bu gün bir müze müdürü olduğunu söyliyen fakat isim yer vs vsrmekten kaçınan bir kişi telefonlan beni arıyor telefon da gizli olarak no çıkmıyor dinledim kendisini ve aynen şöyle konuştu  benim kendisine de cevabım yazdığım gibi oldu burda da bu konuyu tüm sitedeki arkadaşlarlan paylaşma ihtiyacını duyduğum için yazıyorum çünkü konu hepimizi ilgilendiriyor

ARKADAŞIMIZ TELEFON AÇAN KİŞİ YANİ , DİYORKİ
SİZİN AMACINIZ NEDİR Kİ MÜZELERİ BÖYLE KONUŞMAK VE YAZMAKLAN TÖHMET ALTINA SOKUYORSUNUZ BUGÜN KİM NE GETİRİRSE KOMİSYON DEĞERLENDİRMESİ SONUCU KENDİSİNE NE ÜCRET DÜŞÜYORSA KURUŞUNA KADAR  ALMAKTADIR VE DE HEMEN PEŞİN OLARAK NE GİT GEL NE SENE NE BİLMEM BAŞKA BİŞİ NE DE SİZİN BAHSETİĞİNİZ GİBİ 1000 LİRALIK BİR MALDA GETİRENE 10 LİRA VERİP YOLLAMAK GİBİ ASILSIZ ŞEYLER YOKTUR BUNU Bİ ZAHMET DÜZELTİN KAMUOYUNU YANLIŞ YÖNLENDİRMEYİNİZ SİZDEN ŞAHSIM ADIMA RİCAM BUDUR LÜTFEN DÜZELTİNİZ..............?????

BEYEFENDİ TANIŞTIĞIMIZA MEMNUN OLDUM DA  O YAZIMDAKİ OLAYIN GEÇTİĞİ TARİH VE SENEYE BİR BAKARMISINIZ BU HADİSE YENİ DEĞİLKİ O DEVİRDE BU İŞLER AYNEN DEDİĞİM GİBİ CEREYAN EDİYORDU  VE BUNLARI DA KATMERLİ ŞEKİLDE ISPAT DA EDERİM VE DE O DEVRİ YAŞAYAN DEFİNECİLER VARSA HER KİM NE GÖTÜRMÜŞSSE BAŞINA NELERİN GELDİKLERİNİ YAZARLARSA BU HİÇ İYİ OLMAZ ..
BUGÜNKİ KOŞULLARDA MÜZELER VE MEVZUATLAR %70 LERE VARAN BİR İYİLEŞTİRMELER YAPILMIŞTIR BU İNKAR EDİLEMEZ AMA DAHA DA İLERİ GİDİP BU İYİLEŞTİRMELERİ %100 LERE ÇEKMEK LAZIMDIR DÜNYAA STANDARTLARINA BİZİM ÜLKEMİZ DE GİRSİN  BENİM YAŞIM 76 OLDU HALEN DE BEKLEMEDEYİM BU İYİLEŞTİRMELER İÇİN BELKİ BİZİM ÇOCUKLARIMIZA NASİP OLUCAK BELKİ DE ONLARIN ÇOCUKLARINA NASİP OLUCAK  ÖYLE DEĞİLMİDİR....ONK.

PARDON NACİBABA BEN TARİH VE ZAMANI ATLAMIŞIM ÖZÜR DİLERİM EVET O ZAMANLAR ÖYLEYDİ AMA BUGÜN FARKLIDIR VE BUNUN HERKESÇE BİLİNMESİNİ İSTERİM MİSALLER VERİLECEKSE BİR İKİ MİSALLE DE BUNLARI ANLATAYIM VE LÜTFEN BUNLARI DA HARFİYEN YAZINIZ....
Eskien ben bu durumları yaşamadım ve görmedim benim yaşım daha gençtir fakat anlatılanları dinledikçe tüylerim diken diken oluyor büyük üzüntü duyuyorum maalesef bunlar olmuş ve yaşanmış inanmak elde değil ......
MİSAL (1)- Adamın biri tarlasını sürerken bir pırıltı dikkatini çeker ve dikkatlice o yeri açtığında çok güzel altın ve değerli taşlarlarlan bezenmiş bir taç bulur bunun yanında yine aynı özelliklerde bir de kama çıkar alır eve götürür düşünür taşınır ben bunu müzeye götüreyim vereyim der . bu tarih 1978 senesidir.
Adam gider müzeye müdürün odası çay may ikramı sonrası biri daha gelir ve köylüyü sıkıştırmaya başlar bunların çıktığı yerde daha başka şeyler de olması lazım onları ne yaptım köylü yemin billah sadece bu 2.si çıktı başka bişi yok dese de inandıramaz jandarmaya haber salınır komutan gelir adamı çok adi bir suçlu muamelesi ilen araca ite kaka sokarlar köyüne giderler evi ve bahçesi didik dididk aranır nerde bulduğunu sorarlar tarlaya gidilir aha burda buldum der ve o tarla ilen yan tarlalkar da sit alanı ilan edilir köylü artık tarlasından olduğu gibi yan komşularını da zor durumda bırakmıştır bi de kendi köylüsünün hakaretine maaruz kalır ve adamı karakola götürürler yermisin yemezmisin dayaktan dayağa  sonuçta köylü kan kusmaya başlar ve külçe gibi ilçenin bir sokağına atarlar adamı gelen geçen bakar adamın hali perişan ve hastaneye kaldırırlar ama 21 gün yaşar ve ölür.

MİSAL (2)- Yine aynı tür bir vakka ama bu hadisenin geçtiği yer ilen bunun arasında 800 km fark var köylü tarlasını sürerken orta boy bir içi altın dolu küpü pulluklan yarar ve paralar saçılır ortalığa tek tek toplar toprağa karışıp da göremedikleri haliylen kalır ve o da eve getirir altınları hanımı ve çocuklar o kadar diretselerde jandarmaya haber verir jandarma gelir nerde buldun işte burda buldum hepsi bu mu hiç saklamadınmı adam kitap peygamber allah üstüne yemin etse de inandıramaz alıp götürürler ertesi günü de kapsamlı bir arama yaparlar evinin içinde dışında tabii hiçbişi bulunmaz karakol komutanı ilk baştan tatlılıklan sorar diğerlerini ne yaptın bu da hep aynısını söyler  ve komutan derki günah benden gitti adamı falakaya yıkarlar günlercene  ve adamın 2 ayağı dizden aşağı kangrene çevirir o da hastanelik ve adamın 2 ayağı da kesilir .......

bunlara benzer değişik misaller o kadar çokturki  anlatmaklan bitmez ve böyle hadiselerin sonuçlarında % 40 ları geçik ölümlen sonuçlanan vakalar mevcuttur..
Ama günümüz koşullarında bir fiske dahi vurulamaz bunlar bitmiştir ve her kim ne getirirse hakının karşılığını alır bu da böyle biline  eski eskide kaldı o devirler bitti ...
hatta şu anda her kim sırf ben bu işi yapıp ekmek yiyicem derse yapsın ve getirsin bizler müzeler olarak her türlü yardımı yaparız kimsenin kılına dahi dokunulmaz sorgu sual yoktur
TEK İSTEDİĞİMİZ SİMSARLARA VE BU ALIM SATIM YAPAN KİŞİLERİN ELLERİNE GEÇMESİN TEK VERİLECEK YER MÜZELER VE MÜZE KAYDI BULUNAN ÖZEL KOLLEKSİYONERLERDİR BUNLARIN DIŞINA ÇIKILMASIN HEPSİ BUKADAR BUNLARI YAZINIZ

EVET ARKADAŞLAR DURUM BU  HERKESİN BİLGİSİNE SUNULUR

SAYGILARIMLAN...............................................................NACİBABA..........................ONK..... 
Yukarı Dön
safak12 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 02/Temmuz 2017/2013
Durum:
Gönderilenler: 3
  Alıntı safak12 Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Şubat 2017/2012 Saat 12:02
merhabalar saygılar Naci baba seni saygı ve sevgiyle takip ediyorum 27 yaşındayım bu yaşıma kadar bu gibi işlerle de hiç uğraşmadım ancak siteni google da gezeriken buldum çok beğendim başından geçen olaylar ve paylaştığın günlük ve benzeri yazılar çok hoşuma gitti bu sayfada başından geçen olayları paylaştıkça takib etmekteyim ve her yazını heyecanla beklemekteyim senin sayende beni de heves sardı Trakya çocuğuyuz en nihayetinde:) ALLAH sana ömür versin başımızdan eksik olma. Naci baba
çaresiz iseniz çare sizsiniz.
Yukarı Dön
atlantis77 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 05/Temmuz 2017/2020
Durum:
Gönderilenler: 9
  Alıntı atlantis77 Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Şubat 2017/2012 Saat 09:15
Okurken cok büyük keyif aldım.Naci Baba'nın ellerine sağlık,umarım devamı gelirde bizi bu engin tecrübeden mahrum bırakmaz.
Yukarı Dön
aztek Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Son Giriş: 25/Ekim 2017/2012
Durum:
Gönderilenler: 10
  Alıntı aztek Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Mart 2017/2012 Saat 13:47
bende soyle biliyorum  naci  baba  hemen  hemen  her  nehirde   her cayda  altin  oluyor   fakat bu  isin  bi  usulu   var  senin de  basta  anlattigin  gibi  yikama  olayi  filan  dedektorle  cok  iyi  isler cikiyor  fakat  dedektorun  sinyal  vermeyecegi  kucuklukteki altinlar dedektorle bulunamiyor  simdi  bu  is amerikada cok ilerlemis zaten  bu  altina  hucum donemi  filan   var  siz  bilirsiniz  o  donemden  bu  doneme  kadar  cok  sey  gelisti  sluicebox  diye bi  kanal  yapiliyo    ve  bu kanalla  altinin  ozgul agirligindan  yararlaniliyo  yani  asil  anlatmak istedigim altin  sudan  19  kat  daha  agir,  bu  kanali  bi akarsuyun kenarina  koyuyosun  ustune agirlik  koyuyosun  akintida kaymamasi  icin  , icinden  suyu  akitiyosun  basliyosun cevrede kumlu bolgelerden   bakraca  doldurup  kanala kucuk  bi  kurekle  koyuyosun   suda ki   hafif kum  toz toprak  akiyo    altin  bi  kum  tanesi  kadar bile olsa  bu  kanalin  icinde kaliyo  su an  cok  uzaktayim  aslinda turkiyede olsam  bu kanali  ben  yapicam  bide   naci  baba  bu  nehirlerde arastirma  yapmak  icin  ozel bi izin  vesaire  var  mi  bunu  cok arastirdim ama   bi turlu bulamadim  yani  sadece  jandarmaya  ben  suraya  gidiyorum nehirden altin  cikaricam  mi  dicez  ne dicez.  yoksa bi  izin  herhangi  bisey  cikarmak  lazim mi ? bunu  detayli bi sekilde aciklarsan  cok  iyi  olur  naci  baba  eline gonlune emegine saglik  burda  herkese  yardimci oluyosun 

buraya linki  koyuyorum sluicebox  la ilgili 
http://www.youtube.com/watch?v=27H5VFhP2Z8
mesela bu  cok guzel bi sluicebox  bi  goz at  belki aklina  yatar  ya bu  amerikalilar bu  isi  yaparak   para  kazaniyolar  bende  diyorum  ki  ya issiz bi  adam  yapsa  bu  isi  en  az  gunluk  yevmiyesi  40- 50 lira olur    hem  nehrin altindadaki altinin  ekonomiye  bi  faydasi  yok   vatandas  cikarsin  hem  ekonomiye  hemde issizlige bi  care  olur    degerli  yorumlarini  bekliyorum
AZTEK
Yukarı Dön
nacibaba Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge

Durum:
  Alıntı nacibaba Alıntı  Cevap YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Mart 2017/2012 Saat 17:23

ARKADAŞIM MERHABA SELAMLAR SAYGILAR

Şimdi arkadaşım bir tarihte ben de denedim  kazdağlarının  ayak basılmamış sarp vahşi doğa güzellikleri içinde 5 arkadaş bu işe gönül verdik ve kısa zamanda ben hariç hepsi pes etti kaldım yalnız  sonradan 4 arkadaşlan gene girdik onlar da haftasında pes etiller  kaldım gene yalnız çünkü nöbetçi silahlı ve uyanık kişi lazım sen çalışırken  ayılar işi bozuyorlar  binbir zahmetlen saatlercene yol gidiyoruz ve varıyoruz yere kuruıyoruz çadırları kendimize göre bir ufak yaşam yeri hazırlıyoruz  ama bu ayılardan rahat yok yiyecek kokusuna geliyorlar bu sefer sen aç kalıyorsun bir alem her tütrlü mahlükat mevcut  öyle bir tabiat içindesinki yardım istesen saatler sonra geliyorlar  bir acil durum olsa helikopterin bile ineceği bir alan bir açıklık yok  şimdi böyle bir yerlere çok zengin olman gerekli oraya yol açtıracan  ulaşımı olucak makine parkuru şart  bi sürü alet edevat vs vs  öyle dediğin gibi yıkama makinesi filan  bizde bunların çeşitleri vardı  dünyaa para harcadık ama eleman sıkıntısı en büyük dert  ve sonuçta bulmadık değil bulduk ta masrafların  yüzde biri ancak arkadaşlar da kısa bir sürede gidince sonuç hüzran oluyor onun için bıdaa bu işi yapmamak için en sonunda okkalı bir yemin ettim ve bıraktım kim yaparsa yapsın dedim  yani çekildim bidaa hiç yapmamacasına  sadece burda  konu olarak açtım ilgilenenler toplaşsınlar birbirinlen akıl fikir alışverişi yapsınlar bir bilgi paylaşımı şeklinde sitede bu sayfa var   başka benim yapacağım bişi yok bu saaten sonra yaş ta geçmiş zaten  böyle işte.. bi de meteor taşları için açtım bir sayfa bak hemen toplaştılar oraya ilgilenenler yapanlar vs vs burası da aynen böyle .. ben yaşadıklarımızı olayları başımdan geçenleri yazdım başka arkadaşlar da varsa yapan eden duyan burda toplaşırsınız  bilgi paylaşımı yaparsınız  iyi şeyler olur diyorum  benden bu kadar......

SAYGILARIMLAN..........................................................NACİBABA................................ONK...
Yukarı Dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50